İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

300 Yıl Önceki Osmanlı Şenliği, Görülmemiş Belgelerle İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde!

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Bursiyer Konuşmaları”, araştırmacıları çevirimiçi ortamda konuk etmeyi sürdürüyor. Konuşma dizisinin 2. etkinliğinde Sinem Erdoğan İşkorkutan, Sultan III. Ahmed’in oğullarının sünnet edilmesi sebebiyle 1720 yılında düzenlenen görkemli şenliği, sûrnâmelerdeki betimlemeler üzerinden inceleyecek. Etkinlik, 14 Mayıs 2020 Perşembe günü Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.


İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE)
, yeni yaklaşımlar ve yayımlanmamış belgelerle İstanbul çalışmalarına katkıda bulunan akademik çalışmaları desteklemeye devam ediyor. Enstitü’nün burs programına katılmaya hak kazanan araştırmacılar ayrıca, bu yıl başlatılan “Bursiyer Konuşmaları”  ile çalışmalarını daha geniş bir kitle ile paylaşma imkânı buluyor. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), Arka Oda’da gerçekleşen ilk etkinliğin ardından konuşmalar, pandemi dönemi süresince çevirimiçi olarak yapılacak. Bursiyer Konuşmaları’nın ikincisi, doktorasını Boğaziçi Üniversitesi Sanat, Mimarlık ve Görsel Kültür Tarihi bölümünde tamamlayan Sinem Erdoğan İşkorkutan’ın katılımıyla gerçekleşecek. 1720 yılının sonbaharında III. Ahmed’in dört oğlunun sünnet edilmesi sebebiyle, İstanbul’da 3 hafta boyunca devam eden görkemli şenliğin ele alınacağı konuşma, dinleyicileri bundan tam 300 yıl öncesine doğru bir yolculuğa çıkaracak.

1720 Sûr-ı Hümâyun

Bir Osmanlı şenliğinin anatomisi

Osmanlı sarayı tarafından organize edilen şenlik vesilesiyle binlerce şehirli çocuk sünnet edilir, yüzlerce kişiye yiyecek ve hediye dağıtılır, ziyafetler günlerce devam eder ve seyirciler gülünç oyunlarla gece gündüz eğlenir. Şenlikle eş zamanlı olarak hazırlanan resimli sûrnâmelerde (şenlik kitabı) tasvir edilen bu ihtişamlı kutlama, modern tarih ve sanat tarihi yazımında önemli bir yere sahip. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü bursiyeri Sinem Erdoğan İşkorkutan da konuşmasında, 1720 şenliğiyle ilgili yeni keşfedilen arşiv belgelerini, resimli ve resimsiz sûrnâme kopyalarıyla birlikte değerlendirerek, şenliğin daha önce ele alınmamış boyutlarını gündeme taşıyacak. Tarihe ilgi duyan herkesin İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE) web sitesinden kayıt olarak katılabileceği konuşmada; şenliğin şimdiye kadar bilinmeyen sahneleme, temsil ve hazırlık süreçleri ile birlikte, bu aşamalara müdahil olan şehirli ve saray mensubu katılımcılar ve kutlamaların ekonomik boyutu incelenecek.

2020-2021 Burs Başvuruları devam ediyor

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), bünyesindeki Bizans, Osmanlı, Atatürk ve Cumhuriyet Araştırmaları bölümleri ve “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı’na ilişkin çalışmalar yapan araştırmacılara farklı burs tipleriyle maddi destek sağlıyor. Enstitü, 2020-2021 döneminde Doktora Sonrası Araştırma ve Yazma, Doktora Adayları için Araştırma ve Yazma, Seyahat, Akademik Etkinlik  kategorilerinde başvuruları değerlendirecek. Yeni yaklaşım ve yayımlanmamış belgelerle İstanbul çalışmalarına katkıda bulunacak araştırmaların değerlendirmeye alındığı programa 15 Haziran 2020 tarihine kadar başvuruda bulunulabilir. Başvuru formu için tıklayın.

Sinem Erdoğan İşkorkutan’ın “İstanbul’da 1720 Sûr-ı Hümâyun’u: Yeni Kaynaklar Işığında Bir Osmanlı Şenliğinin Bütünsel Analizi” başlıklı konuşması, 14 Mayıs 2020 Perşembe günü saat 18.00’de Zoom uygulaması üzerinden izlenebilir.

Etkinlik dili Türkçe olup katılımcı sayısı sınırlıdır. Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek etkinliğe rezervasyon formunu doldurarak kayıt yaptırabilirsiniz

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir