İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aklımızda İstanbul’u Canlandıran Ezgiler

Kimi için bir hedef, kimi için bir aşk. Kimi için koca bir hengame, kimi için vazgeçilemez bir dayanak. Çoğumuz için de tarifi olamayacak bir tutku olan şehir: İstanbul. Sokakları, meydanları, birçok manzarası, tarihi ve kendine has kültürü ile görülmeye, gezilmeye doyulmayacak; şairin de dediği gibi koca bir “yedi tepeli şehir”. Alt alta yazmaya başlasak sonu gelemeyecek kadar çoktur belki fakat içinde İstanbul olan, İstanbul kokulu, pandemi sürecinde İstanbul sokaklarına çıkmadan bize İstanbul’u gezdirecek şarkıları siz Gazete Sanat okuyucuları için derledim.

1) İstanbul (Mustafa Kemal Devrimcinin Güncesi)

Fikret Kızılok’un en önemli ve dinlemesi en keyifli olan albümlerinden birisi. Her biri birbirinden güzel eserler ve eserlerin her biri Gazi Mustafa Kemal’in ağzından anlatılan sözlerden oluşuyor. 

2) Bekle Bizi İstanbul

Sözleri Vedat Türkali’ye, bestesi ise Onur Akın’a ait olan bu eseri dinlerken İstanbul’un size gör kırptığını hissedebilirsiniz. 

3) İstanbul’u Artık Hiç Sevmiyorum

Sözleri Mehmet Erbulan’a, bestesi ise Erol Sayan’a ait bu şarkıyı seslendirenler arasında Emel Sayın ve Güneri Tecer gibi isimler var. Şarkı eski aşkları, İstanbul’da bıraktığımız duygularımızı hatırlatabiliyor.

4) Kalamış

Münir Nurettin Selçuk’un en ünlü eserlerinden birisi olan Kalamış’ın sözleri Behçet Kemal Çağlar’a ait. En çarpıcı sözlerinden olan “İstanbul’u sevmezse gönül aşkı ne anlar” dizesi ise her şeyi özetlemeye yetecek düzeyde.

5) İstanbul’da Olmak Vardı

Listedeki ilk şarkı İstanbul’un uzağında olduğumuz zamanlarda özlemimizi kamçılasa da yüzümüzü gülümsetmeye yetiyor. Gözümüzü kapatıp dinlerken İstanbul’da süzülüyoruz adeta. Şarkı dinlenmeye başlandığı anda insanın hemen İstanbul’a kaçası geliyor. Şarkı Emel Müftüoğlu’nun “Faka Bastın” albümünden. Sözleri ise Sanar Yurdatapan’a ait.

6) İstanbul

Sözleri Sezen Aksu’ya, bestesi ise Fakir Atakoğlu’na ait şarkıyı seslendiren sanatçımız hepimizin tanıdığı Levent Yüksel. İstanbul’u anlatan eşsiz şarkılardan birisi. 

7) Boğaziçi

Şarkı adeta iki kültürü işliyor. 2 kıtanın birleştiği şehirde 2 ayrı kıtanın sentezi yapılarak yorumlanmış. Kargo grubunun en bilinen, özellikle nakaratı hafızalarımıza kazınan şarkılarından. 

8) İstanbul

Ezginin Günlüğü grubunun çok kıymetli şarkılarından birisi: İstanbul. “Hani taş toprağın altın İstanbul” dizesi ile İstanbul pişmanlıklarını hatırlatmakla birlikte eski Türk filmlerinde sıkça gördüğümüz “büyük umut İstanbul” motifini de buruk bir tebessüm ile bize anımsatabiliyor. 

9) İstanblues

Bulutsuzluk Özlemi’nin sevilen ve her daim dinlenen şarkılarından birisidir İstanblues. Mükemmel müziğin mükemmel sözler ile birleştiği kıymetli şarkılardan birisi. 

10) Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da

MFÖ grubuna ait, kimimizin yolda yürürken yere bir damla yağmur damlası düşmesi ile istemsizce içinden mırıldanmaya başladığı bu şarkı, söylendiği gibi gözlerimizi dolu dolu yapacak bir etki bırakabiliyor.

11) İstanbul’da Sonbahar

Daha ilk saniyelerinden İstanbul bize göz kırpmaya başlıyor. Teoman’ın en bilinen şarkılarından birisi. 

Bonus: Eartha Kitt – A Turkish Tale (Usku Dara)

Hepimizin kulaklarının aşina olduğu “Üsküdar’a Gider İken” şarkısının, yolu bir gün İstanbul’a düşün Eartha Kitt tarafından ilginç ve çok zarif yorumu. Bu şarkıyı Türkiye’de çalıştığı sıralar ezberlemiş ve Amerika’da seslendirerek iyi bir çıkış yakalamıştır. 

İstanbul ve İstanbul Şarkıları ile kalın..

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir