İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Asi Ateş – Suzaku’yu Arayan Melodik bir Macera

Japon Edebiyatı’ndan Asi Gökler’in yazarı Ann Sei Lin’in serinin devamı niteliğinde olan kitabı Asi Ateş, fantastik edebiyat tutkunu okurların imdadına yetişti! Ann Sei Lin, yazdığı kitaplar gibi fantastik olan her hikâyeye ilgi duyan bir kütüphaneci. Kitaplarından da anlaşılacağı üzere yeni dünyalar yaratmayı ve o fantastik dünyalarda macera dolu bir evrende koşuşturan kahramanlar kurgulamayı seviyor. 

Hareketli ve lirik fantastik kitaplarla çok yakından ilgilenmeyen benim gibi biri için bile elimden bırakamadığım Asi Gökler serisi bu sefer de Asi Ateş ile devam ediyor. Asi Ateş kitabının çevirmeni Hatice Meryem Gelgör, yazar Ann Sei Lin’in kurgucu dili ile kurduğu aşinalığı o kadar başarılı o kadar içten Türkçemize aktarmış ki adeta kitabı yeni baştan yazmış diyebilirim. 

Yaşsız diyebileceğimiz kitaplardan olan Asi Ateş romanı, asla elinizden bırakamayacağınız, içindeki dünyadan ayrılmak istemeyeceğiniz gerçek ve dopdolu bir macera sunuyor. Canlı ve melodik bir fantastik macera üçlemesinin ikinci kitabı Asi Ateş’i okurken siz de kitabın kahramanları gibi Mikoshima’nın yemyeşil ormanları ve uçsuz bucaksız denizleri boyunca yolculuk edecek, sonunda kadim hava gemilerinin ve tanıdık düşmanların pusuda beklediği Grand Stream’e varacak ve onlar gibi de nihai shikigami’nin peşine düşeceksiniz. 

Suzaku, narin kağıttan yapılmış bir anka kuşu sizin de düşlerinizi süsleyecek. Japon kültürünün zengin dokusuna titizlikle işlenmiş bir saygı duruşu olan Asi Ateş kitabı temposu hiç bitmeyen macerasıyla manga okurlarından roman sevdalılarına herkesin bir çırpıda bitirebileceği bir kitap. Ann Sei Lin’in kurguladığı bu fantastik dünya, okuduğum veya izlediğim en iyi fantastik kitapların ve filmlerin hemen yanı başında yerini aldı benim için. 

Ann Sei Lin’in kelimelerle arası gerçekten de çok iyi; kitaptaki canlı betimlemeler kahramanları yanı başınızda hissettiriyor. Olay örgüsünü devam ettirmek ve bir doruk noktası yakalamak zordur ama yazar sanki bütün bu ihtimalleri aşmış ve okuru şaşırtmak için pusuda beklemiş gibi. Ana karakter Kurara’nın sarsılmaz cesareti ve dayanıklılığı bende derin bir yankı uyandırdı, sanki yazar da bu karakteri okurları için bir temsile dönüştürmek için yaratmış. Kurara, esrarengiz kimliğinin ardındaki gerçeği çözerken kendini derin bir ikilemin içinde buluyor ancak yine de yılmıyor; zorlukları bilinmez yanlarıyla kabulleniyor, olanın üstüne gidiyor ve asla korkmuyor. Kurara’nın evini bulma sancısında dünyanın ve insanların gizemini yılmadan çözüşüne tanık olacağınız Asi Ateş kitabı, doğuştan gelen yetenek, özverili olma ve azim temalarını irdelerken etik kararlar almanın genellikle kişisel fedakârlıklar gerektirdiği ve her zaman olumlu bir sonuçla sonuçlanmadığı fikrinin altını çiziyor. 

İyi ve kötü karakterlerin dengesini tıpkı hayatın içinde dağıtıldığı gibi kendisinde yaşatan Asi Ateş’i yaşamı ile iyi bir hikâye yazmak isteyen herkese Asi Ateş’i tavsiye ediyor, bu olağanüstü üçlemenin sonunu büyük bir merakla bekliyorum. 

Yazan: Keda Bakış

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir