İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Avni Lifij'in Keşfedilmemiş Dünyası” SSM'de Aralanıyor

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 12 Ocak 2020 tarihine kadar devam eden “Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisi kapsamında 14 Aralık 2019 Cumartesi saat 14.00’te “Avni Lifij’in Keşfedilmemiş Dünyası” başlıklı bir konferansa ev sahipliği yapıyor.

Avni Lifij’in sanatçı kimliğini ülkemizde ilk kez bütün yönleriyle yansıtan serginin içeriğine paralel bir çerçeveye sahip konferansta, sergi kataloğunun yazarları Prof. Dr. Ahmet Kamil Gören, Prof. Dr. Zafer Toprak ve Ömer Faruk Şerifoğlu konuşmacı olarak yer alacak. Konferans, Lifij’in resim, yazı, fotoğraf ve eğitim dahil olmak üzere çok yönlü üretimine ve yaşadığı dönemle ilişkisine ışık tutacak.

Lifij hakkında değerlendirmelerde bulunacaklar

Prof. Dr. Zafer Toprak, “Yazar Avni Lifij ve Sanat Anlayışı” başlıklı konuşmasında tüm hayatı boyunca sanat üzerine yazmayı bir sorumluluk olarak gören Avni Lifij’in derin birikimini yansıttığı yazılarına ve bu yazıların Lifij’in sanatına olan izlerine değinecek.

Prof. Dr. Ahmet Kamil Gören “Sanatçı Kim için Üretir? Lifij’in Yapıtlarının Anatomisi” başlıklı konuşmasında Avni Lifij’in üretim sürecini belirleyen etmenleri ve bunların eserlerindeki yansımalarını inceleyecek. Gören, aynı zamanda sanatçının genel çalışma pratiklerini de örneklerle değerlendirecek.

“Avni Lifij. Çağının Yenisi” sergisiyle bağlantılı olarak yayınlanan Avni Lifij – Sanat Yazıları kitabının editörü ve serginin danışmanı Sanat Tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu ise “Avni Lifij’i Yeniden Keşfetmek” başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. Şerifoğlu konuşmasında serginin hazırlık sürecinde ortaya çıkan yeni bilgi ve belgelerin ışığında sanatçının hayatını ve çok yönlü sanatsal üretimini ele alacak. Mehmet Ergüven’in “Türk resminde sadece bir kilometre taşı değil, kendisiyle hesaplaşma zahmetine katlanmayı göze alanlar için; çağdaş, ışık tutan mükemmel bir öncüdür” diye tanımladığı Avni Lifij, bu konumunun izlerinin bulunabileceği resim, yazı, fotoğraf ve eleştiri alanlarında verdiği eserlerle değerlendirilecek.

Konferansa katılım müze biletiyle ücretsizdir.

“Avni Lifij’in Keşfedilmemiş Dünyası” Konferans Programı

14 Aralık Cumartesi, 14:00-17:00

Prof. Dr. Zafer Toprak – “Yazar Avni Lifij ve Sanat Anlayışı”

14:00 – 14:45

Prof. Dr. Ahmet Kamil Gören – “Sanatçı Kim için Üretir? Avni Lifij’in Yapıtlarının Anatomisi”

15:00 – 15:45

Ömer Faruk Şerifoğlu – “Avni Lifij’i Yeniden Keşfetmek”

16:00 – 16:45

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir