İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Banu Anka: Hayalimdekini tuvale aktarmada teknik sadece bir vesiledir

İran’da aldığı akademik eğitimi kusursuz bir şekilde resimlerine yansıtan İran kökenli Banu Anka’nın resimlerinde İran kültüründen izler görmek ve bu izlerin çağdaş uygulamalarını gözlemlemek mümkün. Türkiye’de yaşamını sürdüren ve resim sanatını günümüz formlarıyla harmanlayarak önemli başarılara imza atan, sanatsal çalışmalarına artan bir ivme ile devam eden başarılı sanatçı Banu Anka ile çocukluk döneminde beyaz kağıtlara karaladığı çizimlerini ve günümüz eserlerine yansıttığı çağdaş özgünlüğü konuştuk. Ressam Banu Anka ile gerçekleştirdiğimiz bu samimi söyleşiyi sizlerle paylaşıyorum.

Mine Alpan : Kendinizi bize tanır mısınız ?

Banu Anka :  1982 yılında  İran’da doğdum. Tahran Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunuyum ve yüksek lisansımı İstanbul Yeditepe Üniversitesinde tamamladım. 2018 yılında Prof.Dr. İlyas Ergin İNAN’ın tez danışmanlığı altında tezimi Şahname üzerinde sundum ve onur belgesi alarak mezun oldum.

Mine Alpan : İlk resim yapmaya ne zaman başladınız ve bu konuda kendinizi nasıl  keşfettiniz ?

Banu Anka :  Kendimi bildim bileli çiziyorum, kendimi keşf etmedim ailem de yeteneğimi keşf etmedi. Zaten savaş ortamıydı ve ben kendiliğimden devamlı çizim yapıyordum, nedenini bilmiyorum.

Mine Alpan  : Bu zamana kadar nerelerde sergi açtınız ?

Banu Anka : Tahran’da birçok karma sergi, festival ve fuara katıldım ve iki kişisel sergim oldu. Çin’de Pekin fuarına katıldım. İstanbul’da karma sergiler ve 2016 Contemporary  katıldım ve bu sene de yine İstanbul’da kişisel sergimi açtım.  

Mine Alpan :  Zorlu performans sanat merkezinde açtığınız “ BAKIŞ” adlı serginin ismi size ne çağrıştırıyor ?

Banu Anka :  “Bakış” benim için bir çok anlam ifade ediyor, öncelikle savaş döneminden beri gözlerimin enkaz altında toz toprakla dolması  ve ayrıca bu projeyi çizerken gözlerimden ciddi bir operasyon geçirdim körlük tehlikesi atlattım. Bunlar ile bakışım tüm bu olaylara çok değişti, bundan dolayı sergimin ismini Bakış koydum.   

Mine Alpan  : Size göre “ Resim” ne anlam taşıyor ?

Banu Anka :   İfade biçimim

Mine Alpan : Tuvaldeki serüveninizin bittiğini nasıl anlarsınız ?

Banu Anka : Genellikle resim yapmaya başlamadan yani beyaz tuvale bakarak resmin bitmiş halini görebiliyorum bundan dolayı azıcık tesadüfler ve resim yapma anının akışına rağmen bitme noktasına rahatlıkla karar verebiliyorum.

Mine Alpan :  Resim dışında sanatın başka dalları ile de ilgileniyor musunuz ?

Banu Anka : Resimin yanı sıra hat sanatçısıyım.

Mine Alpan : Resimlerinizde çeşitli malzemeler kullanıyorsunuz. Kullanacağınız malzemeler ve boya çeşitleri neye göre şekilleniyor ?

Banu Anka : Tekniğimi belirleyen faktörlerin, yapacağım resime nasıl en iyi ve doğru şekilde hizmet eder sorusundan yola çıkıyorum. Amaç hayalimdekini tuvale aktarmak ise teknik sadece bir vesiledir.

Mine Alpan : Sanata yeni başlayacak gençlere nasıl bir anlayışla sanata yönelmelerini önerirsiniz ?

Banu Anka :  Ben öneride bulunmayı pek sevmeyen birisiyim ki sanat söz konusuysa öneriler çok anlamsız olacaktır.

Mine Alpan :  İzin verirseniz birkaç kelime ile ilgili tek cevaplı sorular sormak istiyorum ?

Banu Anka :

Palet: Araf

Renk: Kesret ( çokluk )

Tuval: Bakır alan

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir