İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bergama’daki Tarihi Havra Binası, Arkeolog Bora Eşiz’in “Pergamon’dan Bergama’ya” Başlıklı Resim Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor

Arkeolog Bora Eşiz’in hazırladığı “Pergamon’dan Bergama’ya” başlıklı resim sergisi, Bergama Belediyesi tarafından bu yıl 86. defa düzenlenen Uluslararası Bergama Kermesi kapsamında ziyaretçilerle buluşuyor.

“Pergamon’dan Bergama’ya” başlıklı resim sergisi, Pergamon antik kentinin yanı başında gelişip büyüyen Bergama yerleşiminin geçmişine küçük bir yolculuk sunuyor. Bergama denilince mitolojiden ve elbette Helenistik heykel sanatının zirvesi kabul edilen Bergama Zeus Sunağı’nın hayranlık uyandıran kabartmalarından söz etmemek olmaz. Bu düşünceyle sergide, Zeus Sunağı’ndaki tanrıçaların modern yorumlarından oluşan seçkiyle mitolojiye farklı bir bakış açısı sunuluyor. Aynı zamanda Bergama’yı ve öncülü Pergamon’u süsleyen anıtların ve bu anıtların hikayelerinden alınan esinle üretilmiş yapıtlar da bulunuyor.

Sergide dünyaca ünlü Bergama Zeus Sunağı’ndan Bergama’nın anıtlarına, kadim zamanlardan gönümüze ulaşan zeytin ağaçlarından kapı tokmaklarına kadar çeşitli konularda eserler yer alıyor. Ayrıca Bergama’nın geçmişine doğru yapılan bu yolculukta sanatseverlere biraz mitolojiden, biraz da Bergama’nın geçmişini zenginleştiren farklı etnik toplulukların eserlerinden de örnekler sunuluyor. Bergama’daki tarihi havra binasında (Yabets Havrası) gerçekleştirilen sergi 21-26 Haziran 2022 tarihleri arasında gezilebilir.

Bergama’nın tanıtılması amacıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifiyle başlatılan Bergama Kermesi 1937’den beri kesintisiz olarak düzenleniyor. Bu yıl 86. defa gerçekleştirilen Kermes, aynı zamanda Türkiye’nin ilk yerel festivali olma özelliğine de sahip.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir