İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir hayalin peşinde Haliç’ten Van Gölü’ne…

Çağdaş çocuk edebiyatımızın ödüllü yazarı Şener Şükrü Yiğitler, Haliç’in küçük vapurları Defterdar ve Sütlüce’nin gerçek öyküsünden yola çıkarak yazdığı romanı ÇOK UZAK BİR DENİZ’de her yaştan okurunu İstanbul’dan Van Gölü’ne uzanan sıradışı bir hikâyeye davet ediyor. 

Yazar yeni kitabında Haliç’te ve Boğaziçi’nde  hep aynı seferlere çıkmaktan sıkılan, engin denizlerin,  hatta  okyanusların hayalini kuran Defterdar’ın, İstanbul’dan Van Gölü’ne uzanan umut dolu, sıcacık hikâyesini akıcı bir üslupla anlatıyor. Küçük Haliç vapurlarının, nice mucizeyi ve efsaneyi barındıran eşsiz Van Gölü coğrafyasındaki yeni yaşamını  resmediyor;  kültürel değerlerimizin yeni kuşaklara aktarımının, belleğin ve vefanın önemini her yaştan okura hatırlatıyor.

Haliç’in sakin suları, İstanbul’un neşeli vapurlarının dostluğuyla hareketlidir. Özellikle de Sütlüce ve Defterdar’ın… Engin denizlere, okyanuslara açılma hayalleri kuran Defterdar, Haliç’in küçük karabalığıdır adeta. Günün birinde, Boğaziçi’nde büyük bir tehlike atlatınca hayatı tamamen değişir. Çok merak ettiği engin sulara gönderileceğini öğrenir ve sevinçten deliye döner. Ancak küçük vapurların deniz diye gönderildiği yer, sularında efsaneler, hatta belki de bir canavar saklı olan Van Gölü’dür…

Şener Şükrü Yiğitler kimdir?

1984 yılında Kayseri, İncesu’da doğdu. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi, İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü, 2010’da da aynı üniversitede, Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisansını tamamladı. 2017’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde doktora yaptı. 2014’te, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) Yılın Çocuk Romanı Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen ilk çocuk romanı Resimli Hayal Ansiklopedisi’ni, 2018 yılında devam kitabı Palyaçolar Giremez izledi. Halen Bitlis Eren Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde araştırma görevlisi doktor olarak çalışan Yiğitler’in yayımlanmış çevirileri ve öyküleri var. Son çocuk romanı Çok Uzak Bir Deniz (2020), Haliç’ten Van Gölü’ne gönderilen küçük vapurlara bir selam niteliği taşıyor. Yiğitler, eşi ve oğluyla birlikte Tatvan’da yaşamını sürdürüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir