İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bursa 17. Kitap Fuarı Başlıyor

Bursa 17. Kitap Fuarı, Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Uludağ Üniversitesi desteği ile 9-17 Mart 2019 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Bu yıl 300 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla hazırlanan 17. Bursa Kitap Fuarı, söyleşi, panel ve çocuk etkinliklerinden oluşan tam olarak 90 kültür etkinliğine ev sahipliği yapacak. Aralarında  Gülten Dayıoğlu, İlber Ortaylı, Yılmaz Özdil, Altan Öymen, Enver Aysever, Ayşe Kulin, Zeynep Oral, Azra Kohen, Ahmet Ümit, Banu Avar, Şükrü Erbaş, İsmail Saymaz, Haydar Ergülen, Onur Öymen, Mine Söğüt, Feyza Hepçilingirler, Saygı Öztürk, Sevgi Özel, Aytül Akal, Canan Tan, Erhan Çelik, Bahadır Yenişehirlioğlu, Büşra Sanay, Oktay Vural, Işık Öğütçü, Kahraman Tazeoğlu, Ebru Cündübeyoğlu, Erol Mütercimler, Ümit Aktaş, Yavuz Dizdar, Ahmet Şimşirgil, Ayşe Tolga, Uğur Koşar, Hikmet Anıl Öztekin, Nasuh Mahruki ve Sinan Canan’ın da bulunduğu pek çok kıymetli yazar, şair ve bilim insanı okurlarıyla buluşacak.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tüyap’ta Kutlanacak

Ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü de bir dizi etkinlikle 17. Bursa Kitap Fuarında kutlanacak. Bütün hafta boyunca sürecek etkinliklerin birincisi 09 Mart Cumartesi günü Tüyap ve PEN Yazarlar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği, Zeynep Oral’ın konuşmacı olacağı “Nazım Hikmet ve Kadınlar” isimli söyleşi olacak. Aynı gün Melisa Kesmez ve Ayşen Işık’ın konuşmacı olarak katılacakları “Kadınlık Halleri ve Edebiyat” başlıklı söyleşi programda yer alacak. Yine 09 Mart Cumartesi günü akademisyen-yazar Feryal Saygılıgil “Kadınların Görünmeyen Tarihi” başlıklı söyleşide konuşmacı olarak yer alacak. 17. Bursa Kitap Fuarında, Film Mor tarafından hazırlanan Türkiye’de Kadın Hareketi tarihini anlatan “İsyan-ı Nisvan” isimli belgesel 11 Mart Pazartesi ve 13 Mart Çarşamba günü gösterilecek. Kadın Yazarlar Derneği de “Kadınlar Neden Yazmalı?” ve “Kurmaca Eserlerde Cinsiyetçi Dil” başlıklı söyleşilerle programa katkı sunarken, Kadının İnsan Hakları Vakfı da “Türkiye’de Kadının İnsan Hakları’nın 25 Yılı”nı anlatacak.

Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri

Bursa Kitap Fuarı çocuk ve gençlere yönelik söyleşi, dinleti ve atölye çalışmalarından oluşan etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi Karagöz Müzesi tarafından hazırlanan “Karagöz-Hacivat Gölge Oyunu” ve Bursa Yaşam Kültürü Müzesi’nin “Masal Okuma” etkinliği ile fuarın minik ziyaretçileri bir araya gelecek. Söyleşilerde ve imza etkinliklerinde ise Gülten Dayıoğlu, Behiç Ak, Aytül Akal, Koray Avcı Çakman, Toprak Işık, Çiğdem Gündeş, Füsun Çetinel, İrem Uşar, Dilber Koç, Esin Taner Bacacı ve daha pek çok değerli çocuk ve gençlik kitapları yazarı okurlarıyla buluşacak.

Fuar Ziyaret Saatleri

Girişin ücretsiz olduğu Bursa Kitap Fuarı her gün 10.00-19.30, kapanış günü olan 17 Mart tarihinde ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir