İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eda Özel: Oyunculuk bir ömür algılamayla, keşifle geçen bir meslek bana göre.

Kariyerine 1993 yılında rol aldığı Süper Baba dizisi ile adım attıktan  sonra Sıdıka, Üvey Baba, Beyaz Karanfil, Acı Aşk, Çocukluk Günleri, Herkes Kendi Evinde,  No: 309 gibi daha birçok dizi ve filmlerde yer alan başarılı aktris Eda Özel ile keyifli bir söyleyişi gerçekleştirdik.  

Mine Alpan: Öncelikle değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?  

Eda Özel: Selamlar, öncelikle gazetenizde bana da yer ayırdığınız için teşekkür ediyorum. 1975 yılında İstanbul’da doğdum ve yaşadım. 1998 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuvarı oyunculuk ana sanat dalını bitirdim ve sonra başladı macera (gülüyor) … Halen Edirne’ de yaşamımı sürdürmekteyim.

Her şey bundan 18 yıl önce “Süper Baba” dizisinde rol almanızla başladı. Bu geçen 18 sene bir kitap ya da film olsa size göre  adı, türü ne olurdu?

Oyunculuk bir ömür algılamayla, keşifle geçen bir meslek bana göre. 18 yıl kolay geçmedi, dolayısıyla bir film veya kitap olsaydı adı ne olurdu sorusuna yanıt vermek biraz güç  (gülüyor) ama aklıma insana evrilmek gibi tuhaf bir şey geldi.

Tiyatro denilince aklınıza ne geliyor? 

Tiyatro benim için insan, yaşam, dünya ve aşk demek…

Sizce bir projenin başarısında oyuncunun etkisi nedir?

Projelerde bana göre oyuncunun rolü % 50 ama adı üstünde ortak yani bir grup çalışması ahengi, sinerjisi ve enerjisi… Eğer iyi dans edilirse, sonuçlarına da şahit oluyoruz zaten.

Bu zamana kadar film ve dizilerde canlandırdığınız karakterlerden hangisine geri dönüp yeniden yorumlamak, üzerinde çalışmak isterdiniz? 

Kara Melek dizisindeki  Mine’ye dönmek isterdim. Çünkü o zamanlar çok genç, okullu, dünyadan ve kendimden bir haber, fazla çekingendim. Bugünkü özgüvenimle yeniden altını çizip yorumlamak isterdim herhalde (gülüyor).

Hayatınızdaki tercihiniz oyunculuk olmasaydı hangi alanı tercih ederdiniz?

Okula girmeden önce hukuk ya da psikoloji düşünüyordum ama şimdiki zamanla ve düşüncelerimle ne olurdu acaba? Yine insana dair ama fazlasıyla bireysel ve özgür bir iş seçerdim.

İnternet dizileri ve programları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce televizyon devri artık kapanıyor mu? 

Artık her şey çok fazla teknoloji. Şu an bütün dünyayla birlikte bulunduğumuz durumdan dolayı maalesef kestirmek güç. Yine de bana pek biter gibi gelmiyor. Eğlence sektörü ister tv, ister internet olsun yani robotlara daha epey var… 

Son olarak, Gazete Sanat okurları için film ve kitap önerilerinizi bizlerle paylaşır mısınız? 

Evettt film, film, film…

Schindler’in listesi

Bohemian Rhapsody

Kuzuların Sessizliği

         *

Kitap, kitap, kitap…

Berrak Yurdakul / Ev yapımı bir paraşüt ve Senin hakkında yedi şey düşündüm 

Halil Cibran  / Ermiş 

Başarılar ve sevgiler… 

Röportaj: Mine Alpan

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir