İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ferit Karahan’ın Yeni Filmi “Okul Traşı” 36. Uluslararası Valencia Film Festivali’nden Ödülle Döndü!

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı”, İspanya’da düzenlenen 36. Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE’dan En İyi Film ve Seyirci Ödülü ile döndü! Film, büyük başarılara imza atarak uluslararası festivallerdeki yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.

Ferit Karahan’ın 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü’nü ve 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan filmi “Okul Tıraşı”, son olarak İspanya’da katıldığı 36. Uluslararası Valencia Film Festivali CINEMA JOVE’da da En İyi Film ve Seyirci Ödülü’ne layık görüldü.

Ferit Karahan

“Okul Tıraşı”, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan; fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikâyesi… Başrollerini Ekin Koç, Mahir İpek, Cansu Fırıncı, Melih Selçuk ile birlikte çocuk oyuncu Samet Yıldız’ın paylaştığı filmin kadrosunda yer alan diğer çocuk oyuncular ise, çekimlerin yapıldığı Van’ın Bahçesaray ilçesinde bölgenin yerel halkından seçildi. Ferit Karahan’ın Gülistan Acet ile birlikte kaleme aldığı senaryo, yönetmenin kendi hayatından da izler taşıyor. Editörlüğünü Sercan Sezgin’in ve Hayedeh Safiyari’nin, görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi’nin yaptığı filmin dünya dağıtımını ise İtalya merkezli Intramovies üstleniyor.

Asteros Film yapımı “Okul Tıraşı”, Hırvatistan’da Mediterranean Film Festivali’nde, Sırbistan’da Europen Film Festivali’nde, Güney Kore’de Seoul Guro Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali’nde ve Tunus’ta düzenlenen Manarat Film Festivali’nde yarışarak tüm dünyada festival yolculuğuna devam ediyor.

“OKUL TIRAŞI” HAKKINDA

“Okul Tıraşı”; ilk filmi “Cennetten Kovulmak” ile 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali En İyi Film, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve Jüri Özel ödülleri de dahil olmak üzere festivallerden birçok ödül kazanan Ferit Karahan’ın yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metraj filmi. Henüz yapım aşamasında Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Romanya CNC’den yapım desteği alan film, aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan araştırma geliştirme desteği ve Antalya Film Forum’dan Pitching Ödülü de almaya hak kazandı. “Okul Tıraşı”, Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali / Eastern Promises Industry Days Works in Progress yarışmasında ise First Cut+ Özel Ödülü’nü kazandı. Film son olarak, 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin (Berlinale) Panorama bölümünde yarışan yeni filmi “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’ne layık görülürken 38. Uluslararası Fecr Film Festivali’nden de En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı. Yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği filmin çekimleri, 2019’un ilk aylarında Van’ın Bahçesaray ilçesinde gerçekleşti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir