İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gözde Mulla “Dışarıda Bir Yerde” İsimli Sergisiyle Goethe-Instıtut Ankara Galeri Vitrin’de

Goethe-Institut Ankara’nın sanat alanı Galeri Vitrin, 15 Eylül – 12 Kasım 2023 tarihleri arasında Gözde Mulla’nın “Dışarıda Bir Yerde” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, insanın doğa üzerindeki şiddetini bir metafor olarak iç-diş karşıtlığı ile ele alıyor, izleyiciyi ters bir iç-dış ilişkisine davet ediyor.

Sergide iç; devasa bir iç mekân olan vitrine sıkışan, dışarıya ait bir doğa görüntüsünden oluşuyor. Dış ise doğayla bir değil karşıt olan, vitrinin dışından doğayı izlemek zorunda kalan insanı temsil ediyor. 4.05×5.67 metre büyüklüğünde tek bir parçadan oluşan sergi, dağ ve gökyüzü imgesine eşlik eden hareketli bir ışıkla mekâna yerleşiyor. İzleyiciyi insan ve insan yapımı her şeyin dışarıda kaldığı ve içerideki doğanın sesinin bile duyulmadığı bir yüzleşme alanına davet ediyor.

Sergide, doğa üzerinde kurduğumuz tahakküm ve ona uyguladığımız şiddet, sessiz bir karşılaşma alanı olarak kurgulanıyor. Mulla, kişisel sanat pratiğinin yörüngesinde, Galeri Vitrin’in mekânsal deneyimine özel olarak gerçekleştirdiği “Dışarıda Bir Yerde” isimli sergide, izleyiciyi görünen sessizliğin ardındaki sesleri duymaya, doğaya ait olan canlı ve cansız formları düşünmeye davet ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir