İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hafıza-i Beşer Konuşmaları Başlıyor!

Haber: Amber Eroyan

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi kapsamında düzenlediği konuşma etkinlikleri başlıyor. Selim S. Kuru tarafından 19 Aralık 2019 Perşembe günü ücretsiz olarak gerçekleştirilecek serinin ilk konuşması “Hariç ez-akl-ı beşer İstanbul: Enderunlu Fazıl’ın İstanbul’u,” Osmanlı yazınında aşk, cinsellik ve İstanbul konularına odaklanıyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE)’nün “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” sergisi kapsamında düzenlediği konuşma etkinlikleri; Osmanlı yazınında aşk, cinsellik, tıp ve şifacılığın yanı sıra sanayileşme öncesi Haliç ve Boğaz kıyılarının mekânsal yapısı gibi toplumsal hafızaya katkıda bulunan birçok konuyu tartışmaya açıyor.

Osmanlı yazınında aşk, cinsellik ve İstanbul

Osmanlı’nın yazın ve gündelik yaşam kültürüne dair pekçok önemli ayrıntıyı ortaya koyan etkinliklerin birincisi, 19 Aralık Perşembe günü, Selim S. Kuru’nun “Hariç ez-akl-ı beşer [İnsan aklının alamayacağı] İstanbul: Enderunlu Fazıl’ın İstanbul’u” başlıklı sunumuyla başlıyor. Konuşmada; Enderunlu Fazıl’ın Hubanname [Güzel Genç Erkekler Kitabı] ve Zenanname [Kadınlar Kitabı] isimli eserlerinden yola çıkılarak, aşk ve cinselliğin Osmanlı yazınındaki dillendirilme biçimlerine değinilecek. Selim S. Kuru, bu iki önemli manzum eserde yer alan İstanbul alt başlığındaki bölümleri inceleyerek Hubanname ve Zenanname hakkındaki genel bazı gözlemlerini katılımcılarla paylaşacak.

Osmanlı’da tıp ve mekânsal yapı üzerine iki tartışma

“Bir İllete Etibba [hekimler] Beş Yüz İlac Yazarlar: Modernite Öncesinde Osmanlı Tıp Yazmaları ve Şifa Kültürü” başlıklı ikinci konuşma etkinliğinde Akif Ercihan Yerlioğlu, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Elyazması Koleksiyonu’ndaki yazma eserlerden de faydalanarak, modernite öncesindeki Osmanlı tıp ve şifa kültürünün temel özelliklerini ve üretilen tıp eserlerini tartışmaya açacak. Kadir Has Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Merkezi müdürü Murat Güvenç’in, proje yürütücüleri Murat Tülek ve Ayşe Nur Akdal’la birlikte yapacağı son konuşmada ise, “Sanayileşme Öncesi Haliç ve Boğaz Kıyılarının Mekânsal Yapısı: Bostancıbaşı Defterleri Üzerinde Sayısal Çözümlemeler” başlıklı bilimsel araştırma projesi tanıtılacak. 2019-2020 akademik yılının 2. döneminde Hafıza-i Beşer Konuşmaları, Osmanlı yazma kültürünün farklı izdüşümlerini tartışacak farklı konuşmalarla devam edecek.

İAE, edebiyat ve tarih meraklılarını, 19 Aralık 2019 Perşembe günü saat 18.30’da gerçekleşecek “Hariç ez-akl-ı beşer İstanbul: Enderunlu Fazıl’ın İstanbul’u” başlıklı ilk konuşmaya davet ediyor.

Arka Oda’da gerçekleşecek etkinlik dizisi ücretsizdir. Yerler sınırlıdır ve rezervasyon alınmamaktadır!

Beyoğlu Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Pazar günleri hariç haftanın her günü 10.00 – 19.00 saatleri arasında gezilebilir. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü aynı zamanda bir kütüphane! Kütüphane çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için İAE web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.iae.org.tr

Program:


19 Aralık 2019, Perşembe

18.30 Konuşma

Hariç ez-akl-ı beşer İstanbul: Enderunlu Fazıl’ın İstanbul’u

Selim S. Kuru

9 Ocak 2020, Perşembe

18.30 Konuşma

Bir İllete Etibba Beş Yüz İlac Yazarlar: Modernite Öncesinde Osmanlı

Tıp Yazmaları ve Şifa Kültürü

Akif Ercihan Yerlioğlu

16 Ocak 2020, Perşembe

18.30 Konuşma

Sanayileşme Öncesi Haliç ve Boğaz Kıyılarının Mekânsal Yapısı:

Bostancıbaşı Defterleri Üzerinde Sayısal Çözümlemeler

Murat Güvenç, Ayşe Nur Akdal, Murat Tülek


Selim S. Kuru Hakkında

University of Washington’da öğretim üyesi olan Selim S. Kuru, Osmanlı ve Türkiye araştırmaları alanında çalışmalar yapmaktadır. Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler sergisinin danışmanlarından biri olan Kuru, serginin Osmanlı Yazınında Aşk ve Cinsellik bölümündeki metinlerin yazarıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir