İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hat Sanatı

Hat sanatı yada diğer bir ismiyle kaligrafi sanatı, yazı sistemleri ve yazı öğeleri kullanılarak geliştirilen, her dönemde olduğu gibi günümüzde de sıklıkla dekoratif amaçlar için kullanılan bir görsel sanat türüdür. Bu sanatla uğraşanlara bilindiği üzere  hattat  veya kaligraf denir.

Bu sanat dalının çağdaş bir tanımı ise “işaretlere anlamlı, ahenkli ve hünerli bir şekilde biçim verilmesi sanatı” şeklindedir.

Birçok hattat  yaratıcıya olan sevgilerini bu yazı süsleme sanatı ile dile getirmeye, yada nesnelere işlemeye başlamışlardır. Hat sanatı ile ifade edilebilecek sözlerden bir derleme hazırladım. Sıralamak gerekirse;

Üzülme…

İnsanlar sizin kalbinizi kırmışsa üzülmeyin, yaratıcımız olan ALLAH ben kırık kalplerdeyim diye buyurmadı mı?

O halde ne diye üzülelim!

Derdim var diyorsun dert insanı Allah’a yaklaştıran bir vasıtadır.

Sen bunu bilmiyorsun,

Umudunu asla yıkma,

Irmağa deniz, denize okyanus sığmaz.

Bu kainatın kitabı sensin, aç oku kendini!

Derdiniz ne olursa olsun korkma, her daim umuzudumuz Allah olsun.

Bazen uzaklaşır insan kendinden, bazen insan kendinden ve yaptıklarından nefret eder. Geriye dönüp baktığında ise koca bir ömürü boşa geçirdiğini anlar.

Bazen susar insan koskoca kalabalığın içinde, kendini yalnız hisseder. Bazende avazı çıkar, duymaz kalabalıklar.

İşte orası dönüm noktasıdır rabbine yönelmenin, herşeyi itip bir kenara, Allah’a yönelme zamanıdır.

İnsan; Cenâb-ı Hakk’ın sonsuz ihsan, ikram ve nimetleriyle beslendiğini düşünerek Ona karşı hamd ve şükür görevini yerine getirmekle sorumludur. Bu ise, ancak ibadetle olur. İbadet eden insan, bu dünya misafirhanesinde, Allah’ın emri dâiresinde oturup kalkar, yiyip içer, her türlü halini ve hareketlerini Onun emirlerine göre yaşar. Allah’ın kulu olarak devam eder.

Bu kulluk onu hakiki aşk’a götürür.

Gerçek şerefe kavuşturur.

Başımıza herşey gelebilir yazımın başında belirttiğim gibi mühim olan başımıza dert gelmesi değil mühim olan o gelen dertlere sabrımızın ne kadar dayanıklı olduğudur.

Japon kadınlar ‘Hoşgeldin’ yazıyor.

Global hat sanatına tekrar dönecek olursak, Farklı yazı sistemlerinde farklı şekillerde, farklı coğrafyalarda ortaya çıkmış olan kaligrafi, özellikle matbaa öncesinde büyük bir önem arz etmiştir. Bugün tipografi sanatıyla ilişkilendirilebilir ve sıklıkla yazı sistemlerine veya farklı hat kültürlerine göre sınıflandırılır; İslam hat sanatı (İslami kaligrafi), Arap hat sanatı (Arap kaligrafisi), Pers hat sanatı (Pers kaligrafisi), Japon hat sanatı (Japon kaligrafisi), Çin hat sanatı (Çin kaligrafisi), Batı hat sanatı (Batı kaligrafisi) gibi.

Sun Yat-sen (Çağdaş bir kaligrafi örnegi)

Modern hat sanatı ise, işlevsel el ile yazılmış betiklerden ve tasarımlardan, işaretlerin soyut bir şekilde ifade edildiği ve bazen bu soyutsal ifadenin harflerin okunabilirliğinin yerine geçtiği güzel sanat eserlerine kadar geniş bir yelpazededir. Klasik hat sanatı tipografiden ve klasik olmayan yazı tiplerinden farklı olsa da usta bir hattat (kaligraf) bu alanların hepsinde eserler ortaya çıkarabilir. Ayrıca, karakterler tarihsel bir şekilde disipline edilmiş olsalar dahi yazılar ânında yani doğaçlama olarak oluşturulurlar, değişken ve spontanedirler.

İşte büyük hattatlar bizlere dertlerimizle nasıl başedebilecegimizi  doğaçlama dahi olsa öğretmişlerdir.

Kısacası, biz sabrımızı muhafaza edip hakiki bir aşkla Allah’a yönelirsek herşey bizim için daha kolay olacaktır.

Eğer ahlakımızı düzgün tutarsak herşey daha anlamlı olacaktır 

Bir tebessümü bile sadaka sayan bir dine mensubuz ve bu dine kaligrafi bile çok güzel yakışıyor.

Bunların kıymetini bilip ve kendimizi tamamen yaratıcımıza, Allah’a teslim etmeliyiz.

Son olarak; sabredin, Allah herşeyi anlamlandıracaktır..

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir