İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Iskandar Widjaja’dan Bomba Bir Hit “Ode to Joy”

Iskandar Widjaja’ın merakla beklenen yeni yıl single’ı “Ode to Joy” 7 Aralık’da müzikseverlerle buluşuyor!

Geçmiş tarihlere bakıldığında hiçbir zaman sanat ve sanatçılar 2020’deki gibi zorluk, gerileme ve kayıplar yaşamamıştı. Iskandar Widjaja’nın bu kadar olumsuzluğa ve karamsarlığa yanıtı umutla ışıldayan ve hep bir ağızdan haykırılan bir topluluk projesiyle oldu: HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!!!


2020 yılı her ne kadar zorluk ve karamsarlıkla gölgelenmiş olsa da, bu durum Iskandar’ı yıldıramadı. Tam tersi karamsarlığa müzik cephesinde açtığı savaşında hiç durmayarak kariyerindeki en üretken müzikal yıla imzasını attı. Her ne kadar bu savaş sahnelerden ve salonları dolduran hayranlarının sıcak sevgisinden uzak olsa da çevrim içi mecralarda müziğin iyileştirici gücüyle umut olmak ve “HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ!!!” mottosunu yaymak adına çıktığı yolda milyonların sevgisi ve desteği ile kucaklandı.

Iskandar Widjaja, pandeminin sebep olduğu her türlü zorluğun pençesinde iken, her biri başlı başına büyük prodüksiyonlar olan Spirited Away, Hip Hop Symphony ve Papa single’ları için harcanan emeğin, zamanın ve özverinin karşılığını dünya çanpında yakaladığı başarıyla aldı. Şimdiyse 7 Aralık’da Widjaja’nın benzersiz düzenlemesi ve yorumuyla yayınlanacak olan “Ode to Joy” tüm dünyayı kasıp kavurmak için gün sayıyor.


“Ode to Joy”un, özellikle yasaklar altındaki “sosyal mesafeli” zamanlarımızda, insanın önlenemez yaşam arzusuna doping etkisi yaratacağı kesin görünüyor. Widjaja’nın “Ode to Joy”u, bir illüzyon gibi; insanlığın üzerini kaplayan griliği yok eden bir umut güneşi, kardeşlik ve neşe ile dolu; ama bir anlamda da ilahî olarak da “asla pes etmeme” çağrısı aslında.

Aynı zamanda Iskandar Widjaja bu çalışmasını, Beethoven’ın ilahî müziğinin 250. yıl dönümünün kutlandığı bu yılda büyük ustaya bir saygı duruşu olarak ona ithaf ediyor.
Iskandar Widjaja bu single’ını tüm dünyada 7’den 70’e herkes tarafından bilinen 9. Senfoni’nin koral bölümünde yer alan “Ode to Joy” teması üzerine; zaman zaman klasik olarak sakin, bazen gelişigüzel bir zafer edasıyla yükselen bir ezgi ya da birden Hip-Hop ritminin duyulduğu; yaptığı doğaçlama denemelerinden esinlenerek kaydetti.

Yeni yıl için hazırladığı bu single’a özel “yeni yıl ruhu ve mutluluğa çağrı” temasının modernize versiyonu için hazırladığı video klibi ise izleyenleri bağımlılık yaratan bir rüya gibi büyülüyor.

Iskandar Widjaja, klibinde Berlin metrosunda düzgün giyimli bir sokak çalgıcısı olarak karşımıza çıkıyor ve çalmaya başladığında metro bekleyen sıkılmış yolcular yavaş yavaş müziğinin girdabına kendini kaptırıyor. Bu muazzam video klip için 3 koreografın hazırladığı koreografi doğrultusunda yaklaşık 50 kişilik bir ekiple, 10’larca farklı mekânda yapılan çekimler tamamlandı.

Çekimler sıkı pandemi önlemleri altında gerçekleştirilirken ekipte yer alan herkese çekimler öncesi Covid 19 testi yapıldı.


“Ode to Joy” 7 Aralık’ta Iskandar Widjaja’nın Youtube kanalında ve tüm dijital müzik platformlarında yayında.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir