İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Sergileri Google Arts & Culture’de

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü‘nün 7 farklı süreli sergisi Google Arts & Culture’da ziyarete açıldı. Dünyanın dört bir yanındaki sanatseverler, “Taksim“, “Şişli Camii”, Ahşap İstanbul“, “Uzak İzlenimler”, “Doğu’ya Seyahat”, “Dört Ayaklı Belediye” ve “Uzun Öyküler” sergilerini artık internet ortamında tüm ayrıntılarıyla keşfedebilecekler.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün ziyarete açıldığı dönemde büyük beğeni toplayan ve yoğun ilgi gören “Dört Ayaklı Belediye”, “Şişli Camii”, “Taksim”, “Uzak İzlenimler”, “Doğu’ya Seyahat”, “Ahşap İstanbul” ve “Uzun Öyküler” başlıklı sergileri Google Arts & Culture platformu üzerinden ziyarete açıldı. Koleksiyonları internet ortamında keşfe çıkmayı mümkün kılan Google Arts & Culture, aynı zamanda ziyaretçilere bu geniş koleksiyonlardaki eserleri en ince ayrıntısına kadar inceleyebilme imkanı sunuyor. Google ve 40 ülkeden 151 önemli sanat kurumunun iş birliği ile oluşturulan bu kültür sanat platformu ile dünyanın dört bir yanındaki sanatseverler, kendi koleksiyonlarını oluşturma ve paylaşma şansını da yakalayabiliyor. 2012 yılında, projeye dâhil olarak, kalıcı koleksiyon sergilerini Google Arts & Culture’da ziyarete açan Pera Müzesi’nin ardından, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü de süreli sergilerini platform üzerinden ziyaretçilerin beğenisine sundu.

Ahşap İstanbul: Konut Mimarisinden Örnekler

İstanbul hakkında 7 farklı hikâye

Google Arts & Culture’da yayına açılan Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri sergisi, İstanbul’un toplumsal tarihinin her döneminde gündelik hayatın önemli bir parçası olan sokak köpeklerinin, siyasi, dini ve sosyolojik dönüşümlerle değişen serüvenine ışık tutuyor. Erken Cumhuriyet Döneminde Bir Osmanlı Yapısı: Şişli Camii sergisi ise Cumhuriyet İstanbulu’nun ilk anıtsal dini yapısını fotoğraf ve metinlerle tanıtıyor. Dijital platformun öne çıkan diğer bir sergisi Taksim: İstanbul’un Kalbi, sosyal hassasiyetlerin en fazla ifade bulduğu bir merkeze dönüşen Taksim Meydanı’nın 19. yüzyıldan 1960’a uzanan süreçte geçirdiği değişim ve dönüşümlere fotoğraf, harita ve gravür üzerinden ışık tutuyor. Doğu’nun Merkezine Seyahat: 1850-1950 Pierre de Gigord Koleksiyonu’ndan İstanbul’da Gezginlerin 100 Yılı sergisi, Batılıların farklı merak ve ilgi alanları nedeniyle, 18. yüzyıldan beri Doğu topraklarına yaptıkları yolculukların İstanbul odaklı öyküsünü anlatıyor. Uzak İzlenimler: Clara ve Luigi Mayer’in Resimlerinde 18. Yüzyıl İstanbulu, 1776 – 1792 yılları arasında İstanbul’da görev yapan İngiltere Büyükelçisi Sir Robert Ainslie’yle birlikte şehre gelen Luigi Mayer ve İstanbul’da evlendiği Clara Barthold Mayer’in şehrin 18. yüzyıl sonundaki pitoresk görüntülerini resmettikleri eserlerden oluşuyor. Kıbrıslı Yalısı, Mazlum Ağa Köşkü, Alman Büyükelçiliği Yazlık Konutu, Kayserili Ahmed Paşa Konağı, Büyükada Altın Ordu Caddesi No.20 ve Zeyrek Bölgesi Evleri gibi konut mimarisinden örnekler sunan Ahşap İstanbul ile şehrin tarihsel topografyasına odaklanan bir mikro tarih çalışması niteliğindeki Uzun Öyküler: Melling ve Dunn’ın Panoramalarında İstanbul ise platformun dikkat çeken sergileri arasında yer alıyor. Sergilerin Türkçe ve İngilizce metinleri ile çok sayıda görsel malzemesine Google Arts & Culture platformu üzerinden erişilebiliyor.

Uzak İzlenimler: Clara ve Luigi Mayer’in Resimlerinde 18. Yüzyıl İstanbulu

“Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı”, “Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler” ve “Atatürk: Bir İnsandan Fazlası” ise İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yakında Google Arts & Culture’da yayınlamayı planladığı diğer sergiler arasında yer almakta.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE), dünyanın dört bir yanındaki sanatseverleri, İstanbul’a farklı perspektiflerden yaklaşarak özgün birer hikâye oluşturan bu yedi sergiyi incelemek üzere Google Arts & Culture platformuna davet ediyor.

Taksim: İstanbul’un Kalbi

Beyoğlu Tepebaşı’nda bulunan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Galerisi, Pazar günleri hariç haftanın her günü 10:00 – 19:00 saatleri arasında gezilebilir. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (İAE) aynı zamanda bir kütüphane! Kütüphane çalışma saatleri hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.iae.org.tr

Haber: Amber Eroyan

En üstteki görsel: Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir