İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar Sergisi Şimdi Çevrimiçi Seçkisiyle SSM’de

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), önceki yıllarda sanatseverler ile buluşan sergilerinden zengin içerikleri kapsamlı seçkilerle dijital kanallarında paylaşıma açmaya devam ediyor. 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015 tarihlerinde Sabancı Holding’in sponsorluğunda, Barselona’daki Fundació Joan Miró (Joan Miró Vakfı), Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Fundació Pilar i Joan Miró (Pilar ve Joan Miró Vakfı) işbirliğiyle gerçekleştirilen Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar  sergisi, şimdi digitalSSM’in kaynaklarıyla çevrimiçi olarak yayında.

20. yüzyılın çığır açan ve çok yönlü Katalan sanatçısı Joan Miró’nun olgunluk dönemine odaklanan bu sergi, aynı zamanda Picasso İstanbul’da  ve  Salvador Dalí: İstanbul’da Bir Sürrealist  sergilerinin ardından, Sakıp Sabancı Müzesi’nin İspanya’dan büyük ustaları konuk ettiği üçlemenin de son halkasını oluşturmuştu. Sergi, Akdeniz coğrafyası ve buranın insanına dair gözlemlerinden ilham alan Miró’nun kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşarak, resim, heykel, baskı ve seramiklerinden oluşan toplam 125 eseri bir araya getirmişti.

Kişi 1970, Joan Miró Bronz, 200 × 120 × 100 cm © Fundació Joan Miró, Barselona

Renkler ve sembollerle gizemli bir dil doğuyor

DigitalSSM arşiv kaynaklarıyla hazırlanan ve Sakıp Sabancı Müzesi web sitesi, sosyal medya hesapları ile YouTube kanalından kolaylıkla erişilebilen çevrimiçi sergi ise Miró’nun sanatındaki sembolik dilinin izini süren bir içerikle hazırlandı. Eser seçkisinde, Miró’nun 1956 yılında taşındığı Mallorca adasında gerçekleştirdiği ve sergiye adını veren temaların doruğa eriştiği örnekler yer alıyor. Dönem metinlerinde, sanatçının söz konusu temaların yanı sıra ay ve merdiven gibi unsurlarla kişisel dağarcığını nasıl geliştirdiği ve bu doğrultuda yeryüzüyle gökyüzü arasında nasıl bir uyum yakalamaya çalıştığı irdeleniyor. Sergi kapsamındaki her esere eşlik eden sesli rehber kayıtlarında, o eserin ait olduğu döneme ve içerdiği unsurlara dair ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Ünlü oyuncu Ed Harris’in seslendirdiği  Joan Miró: Kaçış Merdiveni adlı belgesel, yaşamı boyunca 20. yüzyılın en sarsıntılı süreçlerine tanıklık etmiş sanatçıyı bu bağlamda ele alarak tarihsel dönüm noktalarının onun sanatının üzerindeki etkisini araştırıyor.

Ayın Gözü 1975, Joan Miró © Fundació Joan Miró, Barselona

Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilmiş olan ve yeniden paylaşıma açılan Miró konferans serisi, sanatçının dağarcığını oluşturan semboller ve sanat akımlarıyla ilişkisinin yanı sıra sanatsal mirasına dair konuşmalara yer veriyor. Seriye katılan konuşmacılardan Prof. Dr. Ali Akay, dönemin avangard akımları bağlamında sanatçının bilimle ilişkisini ve yeryüzü, gökyüzü ve evren kavramlarına yaklaşımını konu alırken, sanatçının torunu Joan Punyet Miró da onun eserlerinde ruh ve madde ilişkisini irdeliyor. Sergiyle bağlantılı gerçekleştirilen, konservasyon konulu “Sahteler, Hatalı Adlandırmalar ve Bilmeceler” konferansında ise National Gallery’den Dr. Roy Ashak ve Getty Konservasyon Enstitüsü’nden Dr. Tom Lerner yer alıyor. Sakıp Sabancı Müzesi, akademik misyonu doğrultusunda, sanatçının dünyasını izleyiciye daha yakından tanıtmak amacıyla İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği (Psike İstanbul) işbirliğiyle de bir konferans gerçekleştirmişti. Psikiyatrist, psikolog ve eğitimcilerin katılıyla gerçekleşen“Gizli Bir Dilin Doğuşu” başlıklı bu interaktif etkinlikte, Miró’nun eserlerinin şiirsel dilini anlamada, bir yöntem olarak psikanalizin nasıl kullanılabileceği tartışılıyor.

Ayın Gözü 1975, Joan Miró © Fundació Joan Miró, Barselona

Daha önceki çevrimiçi sergilerde olduğu gibi, Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar sergisi kataloğundan makalelere de dijital erişim sağlanabiliyor. Joan Punyet Miró, katalogda yer alan “Joan Miró ve Akdeniz Atmosferi” başlıklı makalesinde Miró’nun sanatsal gelişimini Akdeniz ekseninde irdeliyor. Serginin kurgusunu yapılandıran Jordi J. Clavero, yine sergiyle aynı adlı makalesinde sanatçının özgün dilinde sembollerin işlevini araştırıyor. Ferit Edgü’nün Miró ve şiir bağlantısını konu aldığı makalesi ise Jacques Prévert, Paul Éluard, André Breton gibi şair ve yazarların sanatçı üzerine kaleme aldığı metinlere bir giriş niteliği taşıyor.

Gece, Kadın ve Kuşlar 1968, Joan Miró © Fundació Joan Miró, Barselona

Çocuklara yönelik çevrimiçi aktiviteler devam ediyor

Çevrimiçi sergide Miró’nun sanatını çocuklara tanıtmaya yönelik çalışmalara da yer veriliyor. Sergiyle bağlantılı olarak hazırlanan çocuk kitabı Ben Miró, Sakıp Sabancı Müzesi web sitesinde paylaşıma açıldı. Yine sergi kapsamındaki “Birleştirilmiş Objeler” başlıklı alıştırmada da sanatçının birleştirme heykeller pratiğinden yola çıkarak çocukların etraflarındaki nesnelere farklı bir gözle bakması amaçlanıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi, hafızalara kazınan sergilerini günümüz bakış açısıyla tekrar çevrimiçine taşımaya başlamış; ilk olarak  Picasso İstanbul’da  sergisini ziyarete açmış,  Salvador Dalí: İstanbul’da Bir Sürrealist  ve  Monet’nin Bahçesi. Musée Marmottan Monet’den Başyapıtlar ile çevrimiçi sergiler serisine devam etmişti. Sergilere halen SSM’nin web sitesinden ve YouTube kanalından erişilebiliyor.

İlk görsel: Kuşlar 1956, Joan Miró © Fundació Joan Miró, Barselona

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir