İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kiremit Kedisi Hiromita Türk Sanatseverlerle Buluştu

Çağdaş sanatçı Melek Anqi’nin sevilen HIROMITA karakteri, Türkiye’de ilk kez ARTAnkara Fuarı’nda Güney Koreli AB Gallery bünyesinde Ankaralılarla buluştu. Başkentli sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan vahşi ama sevimli kiremit kedisi Hiromita, Ankara’dan sonra İstanbul ve İzmir’de sergilenerek özgün öyküsünü anlatmaya devam edecek.

  Türkiye’de İlk Kez Sergilendi

Geçtiğimiz günlerde 9.su düzenlenen ARTAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’nda 40’ın üzeri ülkeden yüzlerce sanatçının eserleri, yerli ve yabancı galerilerin katkısıyla sergilendi. “Bilim ve sanatla iyileşeceğiz’ mottosuyla gerçekleşen ve Ankara’daki sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği fuarda, Tayvan kökenli Türk sanatçı Melek Anqi’nin dünyaca ünlü Hiromita karakterini konu alan eserleri Türkiye’de ilk kez sergilendi. 

Tayvan’ın Ankara Temsilcisi Volkan Chih-yang Huang

Vahşi bir yüz ifadesi olmakla beraber izleyiciyle yakın ilişki kurabilen çocuksu bir çağrışımı olan “Hiromita”, kabul edilmek için kendini değiştirmeyen “kendine ait” bir kedi karakteri. Sanatçı, Hiromita’nın dile getirdiği “I eat your void / İçindeki boşluğu yiyeceğim” mesajıyla modern hayatta içimizde oluşan boşluğu yiyen ve hayatımıza sevgi ve bereket katmaya çalışan, bağ kurmaya çalışırken de kendini değiştirmeyen bir çağdaş karakter yaratmış.

Asya ülkelerindeki evleri koruyan çatıdaki “kiremit kedisi / wamao” heykellerinden ve sanatçının çocukluğunda Tayvan’da Çince öğrendiği çizgi romanlardan ilham alan Hiromita, geçtiğimiz yaz New York’ta sanatseverlerle buluşmuştu. Ocak ayında küresel fintech şirketi CoolWallet için özel bir Hiromita koleksiyonu da hazırlayan Melek Anqi, Hiromita’yı artık Türk sanatseverlerle tanıştırmanın heyecanını yaşıyor. Hiromita’larda akrilik, pastel, mürekkep, kumaş gibi çeşitli malzemeler ve renk çeşitliliği göze çarparken, bu çeşitlilik ile karakterin fazla değişmeyen, tekrarlayan çehresi ilgi çekici bir tezat yaratıyor.

Kore Büyükelçisi Won IK LEE
Kore Büyükelçisi Won IK LEE

Yediden Yetmişe Büyük İlgi Gördü

Birbirinden renkli ve eğlenceli Hiromita’lar, fuarda, küçük çocukların yoğun ilgisini çektiği kadar üniversiteli gençlerin ve yaşını almış sanatseverlerin de beğenisini kazandı. Okul gezileri çerçevesinde fuarı gezen öğrenciler, sanatçıdan Hiromita’nın yaratım sürecini ve kullanılan malzemeleri dinleme, hatıra fotoğrafı çektirip imzalı kataloglardan edinme fırsatı buldular.

Fuarı ziyaret eden Tayvan’ın Ankara Temsilcisi Volkan Chih-yang Huang, Kore Büyükelçisi Won IK LEE, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Hiromita’nın hikayesini Melek Anqi’den dinleyip Hiromita’yla tanışmaktan memnuniyetlerini dile getirdiler.

Kore Kültür Merkezi Müdürü Kee Houng PARK

“Hiromita, Kendin Olma Cesareti Veriyor”

Hiromita serisiyle kendini farklı hisseden tüm çocuklara ve yetişkinlere umut vermek  isteyen Melek Anqi, Hiromita’yı yaratırken, özellikle çehresi çok değişmeyen, kabul görmek için kendini şekilden şekile sokmayan, yine de sevgi dolu ve insanlarla ilişkide olmayı isteyen bir karakter hayal ettiğini belirtiyor.

Sevimli ve vahşi Hiromita’nın “kendin olma cesareti” vermeyi amaçladığını ileten sanatçı: “Hiromita, gerçek bir varlık olmayı; çatıda yağmurda karda tek başına durmak yerine, insanlarla ilişki içinde olmayı, bunu yaparken ise kendi özgün varlığını, farklılıklarını korumayı istiyor. Kendinize ait olduğunuz takdirde içinizde bir boşluk kalmayacak, mesajını vermek istiyor.” diyerek yarattığı karakterin hikayesini özetliyor.

Hiromita, 2022’de New York’ta, NowHere Galeri’de “Women of the World” sergisinde sergilendi. Melek Anqi, 2023 yılının başında, global fintech şirketi CoolWallet için özel bir Hiromita koleksiyonu hazırladı. “CoolWallet x HIROMITA by Melek Anqi” NFT koleksiyonu, sanatçının uluslararası tanınırlığını artıran bir marka-sanatçı işbirliği olarak hayata geçti. Geçtiğimiz günlerde ARTAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’nda Türkiye’de ilk kez sergilenen tuval üzeri karışık teknik Hiromita resimler, gördüğü yoğun ilgi sebebiyle 27 Nisan’da Deppo29 Sanat Galerisi’nde bir aylık bir sergiyle Ankara’lı sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Hiromita’nın Türkiye Yolculuğu Devam Ediyor

27 Nisan-24 Mayıs 2023 tarihlerinde, Ankara’nın sevilen mekanı Deppo29 Sanat Galerisi’nde düzenlenecek Hiromita sergisinde Melek Anqi’nin son dönem Hiromita eserlerini görebilirsiniz.

İstanbul Teşvikiye’deki UX Müzayede sanat galerisinde de farklı ebat ve malzemelerle yapılmış Hiromita eserlerini görebilmeniz ve koleksiyonunuza katabilmeniz mümkün.

Eylül ayında İzmir’de Tilki Sanat Galeri’sinin Melek Anqi ile düzenleyeceği sergide İzmir’li sanatseverler Hiromita’yla tanışabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir