İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Melek Anqi’nin 2. “Hiromita” Sergisi Ankara Üzüm Boutique Cafe’de Açıldı

Türk-Tayvan kökenli uluslararası sanatçı Melek Anqi, geçtiğimiz günlerde Ankara’daki ikinci HIROMITA sergisini açtı. Mayıs ayında Kavaklıdere’de bir galeride sergilenen ve yoğun ilgi gören Hiromita sergisi, yeni resimlerle Ankara’nın yeni sanat odağı Ümitköy / Çayyolu bölgesinde yer alan Üzüm Boutique Cafe’de açıldı. Sergi, 25 Haziran’a dek bölge sakinleri ve sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Son dönemde, Ankara’nın Çayyolu/Ümitköy yerleşim bölgesinde, köklü galerilerin şubelerinin açılmakta olduğu, sanat etkinliklerinin arttığı gözlemleniyor. Bu bölgede oturan semt sakinleri, şehir merkezine yakın galeriler dışında, bölgelerinde yeni açılan sanat galerilerinin ve sanat odaklı merkezlerin varlığını, sanata ulaşılabilirlik açısından kıymetli buluyor. Bölgede gerçekleşen en yeni sanat etkinliklerinden biri de sanatçı Melek Anqi’nin “Hiromita” sergisi.

Üzüm Boutique Cafe’nin kurucusu İlknur Kale & Çağdaş Sanatçı Melek Anqi

Ümitköy’ün sevilen mekanı Üzüm Boutique Cafe, Melek Anqi’nin ünlü karakteri “Hiromita” temalı bir sergi gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyor. Kafenin kurucusu ve tasarımcısı İlknur Kale, Ümitköy/Çayyolu yerleşim bölgesindeki sanat severleri Melek Anqi’nin ünlü karakteri Hiromita’yla buluşturuyor. Kiremit kedisi Hiromita karakterinin birbirinden farklı ve eğlenceli resimleriyle renklenen sergi, bizi eşsiz ve güzel yapan şeyin farklılıklarımız olduğunu ve bu farklılıklarımızı kucaklayarak, başka bir deyişle “kendimize ait olarak” gerçek aidiyeti bulabileceğimizi hatırlatıyor.

Çocukluğu Tayvan’da ve Türkiye’de geçen, yüksek lisansını ABD’nin Yale Üniversitesi’nde tamamlayan Melek Anqi’nin sanatı, kültürel sınırları aşan ve insanları bir araya getiren ortak bir deneyim yaratmayı amaçlıyor.

Hiromita karakteri, Çin’de çatılara konulan, kötülükleri yediğine ve evlere şans getirdiğine inanılan “kiremit kedisi/wamao” heykellerinden ve sanatçının çocukluğunda Tayvan’da Çince öğrendiği çizgi romanlardan ilham alıyor.

Hiromita, 2022’de ilk kez New York’ta, NowHere Galeri’de sergilenmişti. Melek Anqi, 2023 yılının başında, global fintech şirketi CoolBitX için özel bir Hiromita NFT koleksiyonu hazırlamıştı ve koleksiyon, sanatçının uluslararası tanınırlığını artıran bir marka-sanatçı işbirliği olarak hayata geçmişti. Hiromita, Türkiye’de ilk kez Mart ayındaki ARTAnkara Çağdaş Sanat Fuarı’nda sergilendi. Eylül’de Güney Koreli AB Gallery Korea ile Contemporary Istanbul’da özel bir Hiromita seçkisi sergilenecek. Melek Anqi, Hiromita’yı aynı zamanda kişisel sergileriyle de Türk sanatseverlerle buluşturuyor.

Melek Anqi Kocasinan’ın popüler kedi karakteri “Hiromita”, kadın girişimci ve tasarımcı İlknur Kale’nin kurucusu olduğu ve oğlu Alper Türkcan ile birlikte işlettikleri, Ümitköy’ün ve çevre semtlerin sevilen mekanı Üzüm Boutique Cafe’de Haziran ayının başında sergilenmeye başladı. Üzüm Boutique Cafe ev sahipliğinde gerçekleşen sergi, sanat tutkunlarını ve kafe kültürü severleri bir araya getiriyor.

Tasarımıyla ve sıcak atmosferiyle fark yaratan Üzüm Boutique Cafe, bir kültür-sanat kafesi olma yolundaki vizyonuyla Hiromita sergisini gerçekleştiriyor. Sergide vahşi ve sevimli kiremit kedisi Hiromita resimleri, izleyenlere farklılıkları kucaklayıp kendin olma cesareti veriyor. Hiromita başlıklı kişisel sergi, semt sakinleri ve ziyaretçiler için Melek Anqi’nin Asya ve Batı kültürlerini ve Tayvan’daki çocukluğunu sentezleyen hayal dünyasına kendilerini kaptırmaları için keyifli bir fırsat sunuyor.

Bu serginin ayırt edici yönlerinden biri de semt halkı tarafından sevilen Üzüm Boutique Cafe’de yer alması. Kafenin sahibi İlknur Kale, sergilere ev sahipliği yaparak, herkes için erişilebilirlik ve kapsayıcılık sağlayarak sanat ve günlük yaşam arasındaki uçurumu kapatmayı amaçlıyor. Kafeler, tarih boyunca farklı insan gruplarının bir araya geldiği, topluluk ve bağ kurma duygusunu besleyen değerli sosyal merkezler olmuştur. Bu sergi sayesinde Üzüm Boutique Cafe, bölgede bir sanat-kültür mekanı olma rolünü içten bir şekilde benimsiyor ve ziyaretçileri davetkar ve cana yakın bir atmosferde sanatla iç içe olmaya davet ediyor. Kafeye gelen çocuklardan pek çoğunun gezdikleri ilk resim sergisi olduğunu söylediklerini ve resim yapma konusunda heveslerinin arttığını belirten Melek Anqi, çocuklarla sanat ve yaratıcılık üzerine olan sohbetlerin onu çok mutlu ettiğini paylaştı.  

Üzüm Boutique Cafe, gerçekleştirdiği “Hiromita” Sergisi ile hem sanat tutkunlarını hem de kafe kültürü severleri içten bir yolculuğa davet ediyor. Ümitköy’ün kalbinde sanatın, kahvenin, sohbetin ve lezzetli tatlıların keyfini yaşamak için Hiromita Sergisi’ni kaçırmayın.

Sergi, 25 Haziran’a kadar Ankara Ümitköy’de Üzüm Boutique Cafe’de ziyaret edilebilir.  

Üzüm Boutique Cafe, Ümit Mah. 2480 Cad. Kafkas Sit. No:86 Ümitköy, Çankaya, Ankara

https://www.instagram.com/uzumboutiquecafe/

Melek Anqi Hakkında

Melek Anqi Kocasinan (高安琪), Asya ve Batı kültürünü sentezleyen karışık teknik  resimleri ve yarattığı “Hiromita” karakteriyle tanınan, Türk-Tayvan kökenli çağdaş bir sanatçıdır. Amerika’da Yale Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan sanatçı, moda tasarımı ve illüstrasyon eğitimi de aldı. Eserleri New York, İstanbul başta olmak üzere, Contemporary Istanbul ve ArtweeksAkaretler de dahil olmak üzere uluslararası düzeyde çeşitli sergi ve fuarlarda sergilendi. Melek Anqi, resme ilgisini çocukken ailesiyle yerleştiği Tayvan’da, Çince yazı karakterlerini resim gibi çizerken keşfetti. Küçük yaşta Asya sanatıyla tanışan sanatçı, renkli anime ve manga karakterlerle dolu Tayvan’ın popüler kültüründen de etkilendi. Çağdaş Asya sanatının dikkat çeken genç temsilcilerinden olan sanatçı, ağırlıklı Türkiye olmak üzere Amerika ve Tayvan arasında çalışmalarını sürdürüyor. Sanatçının çalışmalarına, Robb Report, Artdog Istanbul, Milliyet Sanat, Elle, Art Emperor, Onedio, Anadolu Ajansı, Benzinga, Yahoo Finance, Tayvan Kültür Bakanlığı websitesi, Oggusto, Para Dergisi gibi çeşitli yayınlarda yer verildi.  

Hiromita, 2022’de ilk kez New York’ta, NowHere Galeri’de sergilenmişti. Sanatçı, 2023 yılının başında, global fintech şirketi CoolBitX için özel bir Hiromita NFT koleksiyonu hazırladı. Koleksiyon, sanatçının uluslararası tanınırlığını artıran bir marka-sanatçı işbirliği olarak hayata geçti. Mart 2023’te ART Ankara Çağdaş Sanat Fuarı’nda Türkiye’de ilk kez sergilenen ve  yoğun ilgi gören Hiromita, Mayıs ayında Deppo29 Sanat Galerisi’ndeki yine “Hiromita” başlıklı kişisel sergiyle başkentlilerle buluşmuştu. Sergi, Haziran ayında Ankara Ümitköy’deki Üzüm Boutique Cafe’ye taşındı. Sanatçı Melek Anqi, Eylül ayında Güney Koreli AB Gallery Korea ile Contemporary Istanbul’da özel bir Hiromita seçkisi sergileyecek.

(Sanatçı IG:  www.instagram.com/melek.anqi

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir