İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müzisyen Oğulçet ile müzik yaşamı üzerine söyleşi

Bağımsız müziğin günümüz temsilcilerindensiniz, sohbetimize başlamadan kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Herkesin bildiği adım ile Oğulçet. Aslında Oğulcan Çetin. Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi mezunuyum. Mezun olduktan sonra Urla’da ailem ile birlikte yaşadığım hayatımda müzik ciddiye aldığım hobilerimden biri.

Müthiş bir üretiminiz var, 2018’de başladığınız şarkılarınızı yayımlamaya kesintisiz ve sık aralıklarla devam etmişsiniz. Kırkı aşkın single, bir EP ve hatta iki tane de albüme yer vermişsiniz. Bu dönemin yapısı da bu diyebilir miyiz? Devamlı üretmek?

Aslında dönemden çok benim için üretmek sürekli. Ayağımı gazdan çekmemek gibi sürekli bir hikâye anlatıyorum. Hikâyem devam ettiği sürece de elimden geldiğince hız sınırlarına dikkat ederek anlatmaya devam edeceğim.

Üretim ve yayınlarınıza bu sıklıkta devam edecek misiniz?

Şu sıralar gizlilik içinde ciddi ve iddialı çalışmalarım sürmekte… Kışa doğru çalışmalarımın devamı gelecek.

Bireysel çalışmalarınız yanında ortak çalışmalarda da isminizi görüyoruz. Özellikle Defin ile olan çalışmalarınız dikkat çekici, gelecekte de ortak yeni projeleriniz olacak mı?  

Dostum Defin ile ortak çalışmalarımızın devamı gelecek kışa doğru EP ya da albüm şeklinde olacak.

Defin de siz de Türkiye’de az duyulmuş müzik türlerinin temsilcilerisiniz. Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Defin benim hem dostum, hem de müzik anlamında mentorum diyebilirim. Ülkede müzik ve kültürel anlamında tanıdığım kaliteli sohbet edilebilecek bilgi hazinesine sahip ender kişilerdendir. Müziğimiz de geleneksel müzik yapıları veya ritimleri üzerine koyduğu ton ve yer yer tribal vokallerle atmosferi vurgulayan bir müzik türü.

Müziğinizi Türkiye’de başka yapan yok gibi, az bilinen bir türle farklılığınızı ortaya koymuşsunuz. Yurtdışından örnekleri kimlerdir? Etkilendiğiniz müzisyenler var mı?

Evet, Türkiye’de Defin dışında hakim olup yapan yok yurtdışında en büyük örneği Burial’dır.

Etkilendiğim müzisyenler çocukluk ve gençlik yıllarımda müzik algımı şekillendiren müzisyenlerdir. O zamanın sevinçleri, kaygıları, mutlulukları ile birlikte bende izler bırakmıştır. Şu an özellikle takip ettiğim bir müzisyen yok.

Son yayımladığınız şarkınız “Esinti” şarkınızı dinlediğimizde umutlu bir hüzün hissediyoruz, hikayesini sizden öğrenebilir miyiz?

Şarkılarımın hepsinin ayrı bir anısı ve hayatımda etkisi var. Anlamsız ve sırf şarkı olsun şunu ele alayım ses getirsin diye yaptığım bir şarkım bile yoktur. Esinti de kendimi kendime anlattığım şarkılardan sadece birisi.

Bunca üretkenliğiniz arasında yer alan şarkılarınızdan “Şu şarkı daha önemli benim için; çünkü…” dediğiniz bir şarkınız var mı?

Dediğim gibi hepsi benim hikâyem. Hikâyemin çoğu mutsuz gibi gözükse de, müzik dışında oldukça neşeli ve eğlenceli bir hayatım var. Konu müzik olduğunda, farklı bir kişiliğe bürünüyorum. Bu hikâyenin en özel kısmı… Tümünü gördüğümüzde sizi benim için en önemli kısma kendi götürecektir.

Sohbetimize katıldığınız için teşekkür ederiz, sizin eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

Ben teşekkür ederim. Sevgiler.

Şarkılarında future garage, ambient türünün nadir örneklerini sergileyen Oğulçet’in yeni şarkısı “Esinti”yi dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.

Oğulçet – Esinti Dijital Müzik Servisleri:
Spotify I Apple Music I Fizy I Muud I Deezer I YouTube Music

Oğulçet – Esinti YouTube:

https://youtu.be/Hxwg-2L7H44


Oğulçet Sosyal Medya:
Instagram

OnAir Sahne Sosyal Medya:

MeetWeb IInstagram I Twitter I Facebook I TikTok I Linkedin

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir