İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okan Oganer ile Müzik Yaşamı Üzerine Söyleşi

Müzikal geçmişinizle kıyasla şarkılarınızı çok daha yakın bir zaman içinde yayımlamaya başlamışsınız? Bu süreci anlatabilir misiniz?

Aslında şarkılarımın çoğu geçmişte yaptığım şarkılar, geçmişten bugüne tabii ki “sound”da değişiyor ancak şarkılarımı bu kadar zaman sonra yayımlama amacım canım oğlum Barkın Oganer. Barkın’a örnek olmak benim için en önemlisi, o hayatımıza dahil olmadan önce de müzik benimleydi ancak sadece bendeydi.


Grup müziği de yapan birisi olarak grup mu, solo çalışmalar mı?

Grup ile çalmak ve sahnede olmak dünyanın en keyifli zamanları bence… Şartlar ve zamansal sıkıntılar yüzünden bir süre sonra solo çalışmaya mecbur kalıyor insan.

Oğlunuzla ilgili paylaşımlarınız çok beğeniliyor. Barkın’ın da çok çok yetenekli özel bir çocuk. Çok küçük yaşta başladığı bu müzik eğitiminin onun hayat yolculuğunda müziği ağırlıkta kılmasını ister misiniz?

Türkiye’de olmadığı sürece evet 🙂 Şaka bir yana ülkemizde müzisyene, müziğe verilen değer ve önem oldukça alt seviyelerde. Çocukların eğitim sektöründe at yarışı oynatıldığı bir ülkede müziğin seviye itibari ile diğer her branştan düşük olduğunu savunan “Cahil” eğitmen kesim yüzünden birçok nesli kaybediyoruz.

Barkın henüz 6 aylıkken bagetleri eline almıştı, büyüdükçe ben de fark ediyorum ki onun yeteneği biraz üst düzey. Umarım hayatında daima müzik olur.

Aynı zamanda müzik öğretmenisiniz, öğrencileriniz için aktif bir müzisyen olmanız ilgi çekici olmalı. Onlarla nasıl geçiyor dersler?

Öğretmenliği, aktif Ses Mühendisliğini bıraktıktan sonra devam ettirdim ve bildiklerimi, tecrübelerimi mümkün olduğunca onlara aktardığımı düşünüyorum. Derslerimiz müthiş geçiyor; müziğe ilk defa başlayanlar da var, geliştirmek isteyenlerde… Zaten devamlı birlikte çalıyoruz sanki sahnedeymişiz gibi.

Gelecek müzik planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Bildiğimiz kadarıyla sahne almıyorsunuz, mesela böyle bir planınız var mı?
Yeni şarkılarınız ulaşmaya devam edecek mi?

Sahne alma işini geçmişte yaptım ancak artık olursa büyük konserler ya da festivallerde çalmayı planlıyorum. Önümüzdeki yaz süresince çıkacak olan şarkılarımla birlikte konser takvimi oluşur gibime geliyor. Şu an çıkmayı bekleyen 12 şarkı hazır durumda, sırayla ve sabır ile hepsini sevgili OnAir ailesi ile birlikte yayımlayacağız.


Bağımsız müzik demek sizin için ne ifade ediyor?

Geçmişte grubum ile hatırı sayılır bir firma bizim ile anlaşmak istemişti ancak hepimizi çok zorlu şartlar bekliyordu: Şu kadar şarkı, albüm şartları, elimize bir şey geçeceğini düşünmedik ve vazgeçmiştik. Bana kalırsa benim gibi birçok müzisyen zaten kendi kendine şarkılarını yapıyor ve biriktiriyor. Müziğimin konusu, tınısı, sound eşiği, gürlüğü her şeyinin bana ait olması kadar güzel bir şey yok.

Bu dönemde şarkı yayımlamak için bir labela ihtiyaç var mı ne düşünüyorsunuz?

Bir şirket olmadan da yayımlama işlemi yapılabilir ancak en azından benim açımdan şarkımın takibi, dağıtımı ve tanıtımına ayıracak pek fazla vaktim yok. Her şeyden önce zamanım Barkın ve eşim Aslı’ya ait.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Yavaş yavaş koşuyorum diyebilirim. Beni tanıdığını düşünen dostlarımın ya da arkadaşlarımın zamansal olarak daima önlerinde bir hayat yaşıyorum.

Yakında öğrencilerim ile birlikte canlı yayınlar ve cover şarkılardan oluşan video klipler de yayımlayacağım. Sonrasında ise parça parça beni daha iyi tanıyacaksınız.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir