İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Film’den Online Kısa Film Seçkisi: “Evde Tek Başına”

Pera Müzesi Film Programları, izole bir dönemde sosyal etkileşimi sınırladığımız ve evden kaldığımız bu günlerde, internet üzerinden erişilebilen özel bir kısa film seçkisi hazırladı. “Evde Tek Başına” adlı programa, 23 Mart – 30 Nisan 2020 tarihine kadar Pera Müzesi web sitesinden ulaşılabilecek.

Hoşgeldin Lenin

Pera Film, Covid-19 salgını nedeniyle evde kalmanın hayati öneme sahip olduğu bu günlerde, yeni film programını internet üzerinden gösterime sunuyor. “Evde Tek Başına” başlıklı seçki, gündelik yaşam pratiklerimiz ile etkisinden çıkamadığımız duygu ve durumları hatırlatan 7 kısa filmden oluşuyor.

Üst

Oysa her şey sakin başlamıştı…

Sakin bir banliyöde suç mahali yaratan olayların izini süren ve 2015’te Palm Springs Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne değer görülen Üst, güçlü ve vurucu finaliyle dikkat çekiyor. Dört arkadaşın yazlık bir evde geçirdikleri hafta sonuna odaklanan Balık Havuzu da beklenmedik bir misafirin devreye girmesiyle yine sürprizli bir son vadediyor.

Merkür

Sanatı nasıl bilirdiniz?

Ülkemizde ve yurt dışında çeşitli festivallerde gösterilen ödüllü animasyon Merkür, çağdaş sanat dünyasını, galeride asistanlık yapan genç bir sanatçının gözünden, kendine has yaklaşımıyla eleştiriyor. Akçakoca sahiline vuran gizemli Lenin heykelinin izini süren kısa belgesel Hoşgeldin Lenin, iki sene boyunca Karadeniz’de yolculuk ettikten sonra, belediye binasındaki tozlu depoda ‘korunma’ altına alınan heykelin tuhaf ve hüzünlü hikâyesini anlatıyor. Yüz körü olmanın ne demek olduğuna değinen Carlotta’nın Yüzü, bu rahatsızlıktan muzdarip genç bir kadının sanat aracılığıyla kendi kurtuluşunu resmetmesine odaklanıyor.

Oh Willy…

Duyguları harekete geçiren animasyonlar

Animasyonun cansız nesneleri duygulara dönüştürme becerisinin başarılı örneklerinden Oh Willy…, tıpkı karakterlere can veren ‘yün’ gibi narin ve dokunaklı bir film olarak evde kaldığımız bu günlerde “Evde Tek Başına” isimli programa renk katıyor. Ataletin huzursuzluğu içindeki bir öznenin izini süren Atıl, Akıntı ise, zor zamanlarda geçen bir kişisel gelişim hikâyesini soyut animasyon formatında seyirciye aktarıyor.

“Evde Tek Başına” film programına, 23 Mart – 30 Nisan tarihleri arasında Pera Müzesi web sitesinden erişebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir