İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pera Müzesi’nden Fotoğrafın İncelikleri Üzerine Atölye

Haber: Amber Eroyan

Pera Öğrenme, “Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” sergisi kapsamında yetişkinlere yönelik fotoğraf atölyeleri düzenliyor. Cemil Batur Gökçeer yürütücülüğündeki ilk atölye, katılımcıları, fotoğrafta farklı üsluplar üzerine düşünmeye davet ederken kendi özgün anlatım biçimlerini keşfetmeleri konusunda cesaretlendiriyor. Sergide eserleri yer alan Murat Germen’in katılımıyla gerçekleşecek olan ikinci atölye ise fotoğraf meraklılarını, boyutlandırma tekniğini kullanarak fotoğrafın iki boyutlu gösterimine alternatif ifade biçimlerini araştırmaya çağırıyor.

Pera Müzesi Öğrenme Programları, farklı disiplinlerden sanatçıları, “Sanatçı Atölyeleri” kapsamında sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Pera Müzesi’nin “Bir Yol Öyküsü: Fotoğrafın Ardında 180 Yıl” adlı güncel sergisinden ilhamla, 18 yaş ve üzeri yetişkinlere yönelik hazırlanan fotoğraf atölyelerinde katılımcılar, atölye yürütücüleri eşliğinde sergiyi gezdikten sonra sanatçılarla birlikte üretim yapma imkanı buluyor. “Örümcek: Fotoğrafta Üslup” başlıklı ilk atölye, Cemil Batur Gökçeer yürütücülüğünde 10 Ocak Cuma günü; “Fotoğrafı Boyutlandırmak” adlı ikinci atölye ise “Bir Yol Öyküsü” sergisi için Kahire, İskenderiye, Kahire, Luksor ve Süveyş’i fotoğraflayan Murat Germen eşliğinde 28 Şubat tarihinde gerçekleşiyor.

Kendi fotoğraf üslubunuzu keşfedin!

Fotoğraf sanatçısı Cemil Batur Gökçeer’in yürütücülüğünde gerçekleşen “Örümcek: Fotoğrafta Üslup” atölyesi, “Bir Yol Öyküsü” sergisindeki 10 fotoğrafçının üretim yaptıkları yerler ile kurdukları ilişkiye ve konularını ele alış biçimlerine odaklanıyor. Atölye yürütücüsü eşliğinde yapılacak sergi turu ile katılımcılar, sergide bulunan fotoğraf sanatçılarının üslupları üzerine sohbet edecekler. Sergi turunun ardından her katılımcı, kendi seyahat fotoğraflarından oluşan bir seçkiyi, üsluba dair yeni tartışmalar ışığında yeniden ele alarak kendi özgün anlatım dilini yaratmaya çalışacak. Katılımcıların kendi üsluplarını bulmasına dair bir egzersiz niteliği taşıyan ilk atölye, 10 Ocak Cuma günü saat 19.30’da başlıyor. Katılımcılardan, geçmişten günümüze gezi, keşif ve seyahat fotoğraflarını yanlarında getirmeleri bekleniyor.

Cemil Batur Gökçeer

Fotoğraflarınızı 3. boyuta taşıyın!

Fotoğrafın 2 boyutlu gösterimine alternatif ifade biçimlerinin araştırıldığı bu iki saatlik atölyede katılımcılar, fotoğraf sanatçısı Murat Germen’le birlikte farklı malzemeler aracılığıyla kendi fotoğraflarına boyut kazandırmayı öğreniyorlar. Fotoğraflar; maket kartonu, ahşap çıta, raptiye, ip gibi malzemeler kullanılarak boyutlandırılıyor. Katılımcıları, fotografik temsile katman ve boyut eklemenin, izleyicinin algısını nasıl çeşitlendirip geliştirebileceği üzerine düşündüren “Fotoğrafı Boyutlandırmak” başlıklı atölye, 28 Şubat Cuma günü saat 19.30’da düzenleniyor.

Murat Germen

Etkinlik biletleri Biletix’ten temin edilebilir. Öğrenciler için atölye başına katılım bedeli 70 TL’dir. (Öğrencilerin girişte kimlik kartlarını göstermesi rica olunur.)

Kontenjan 10 kişi ile sınırlıdır; rezervasyon yoktur.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:

0212 334 99 00 (4),

 ogrenme@peramuzesi.org.tr


Atölye Programı

Örümcek: Fotoğrafta Üslup

Sanatçı Atölyesi: Cemil Batur Gökçeer

10 Ocak Cuma, 19.30 – 21.30

Fotoğrafı Boyutlandırmak

Sanatçı Atölyesi: Murat Germen

28 Şubat Cuma, 19.30 – 21.30

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir