İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ressam Ayşe Biçen

Ayşe Biçen 2001 yılında Ankara’da doğdu. Küçük yaşlardan beri hep doğaya ve resme karşı ilgi duydu. 9  yıl önce başladığı binicilik ve atlı okçuluk sporuna severek devam ediyor. Resim macerası ise çocukluğunda boyama kitapları ve karalamalarla başladı. Ortaokul ve lise yıllarında Paul Gustave Doré ve Leonardo da Vinci’den etkilendi ve onlardan ilham alarak tekniklerini, notlarını araştırarak çizimini geliştirdi. Eğitimine halen Başkent Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım bölümünde devam ediyor.

İfade

Resimde deformasyon hep ilgimi çekmişti ve H.P Lovecraft’ın yarattığı karakterler bu konudaki ufkumu genişletmiştir. Tarama tekniği kullanarak çeşitli heykellerin formlarını inceleyerek kendimi geliştirmeye çalışıyordum ve ilerlemeye başladığımda çizimlerimi, eskizlerimi Instagram platformu üzerinden paylaşmaya başladım. Bu süreçte renklere karşı pek cesaretim yoktu fakat oluşturduğum deformasyonları bir üst seviyeye taşımam gerektiğini düşünüyordum.

Renkler ile tanışmam dijital ortam sayesinde oldu ve bana bambaşka bir boyut sundu. Youtube kanalını oluşturdum. Kendimi bir simyacı gibi hissediyordum fakat ulaşmak istediğim altın, yansıtmak istediğim hisler ve duygulardı. Sanata olan bakış açım da tamamen hislere odaklı. Yaratılan deneyimler üzerine kuruldu ve bunu katıldığım çeşitli sergilerde de paylaştım. Gelecekte hedeflerim arasında yaratılan eser ve izleyiciyi birbirinden ayıran çizgiyi değiştirmeyi amaçlayan bir deneyim sunmak istiyorum.

Manifesto

Hem büyük resimi görebilmek hem de detaylarda kaybolmak insan olarak yaşadığımız bir deneyimin parçası. Kocaman bir evrenin içinde bulunduğumuz gezegende minik bir nokta olabiliriz fakat bir anda gökyüzüne baktığımızda Güneş Sistemi’nin, milyarlarca küçük gök cisimleriyle oluşturduğu kusursuz düzenin içinde eşsiz bir yaşam gücümüzün ve uçsuz bucaksız bir hayal gücümüzün olduğunu düşünüyorum. Resim benim için, bir atın gözüne baktığımda ya da onunla birlikte hedefe koştuğumda yaşadığım uyumun ya da kaosun, elimdeki kalem ve renklerle yarattığım uyuma ya da kaosa yansımasıdır. Bazen detaylarda kendimizi gördüğümüz, bazen de oluşan bütünün rasyonel geldiği bir deneyimin parçası.

Çalışmalar

Sanatçının heykel referansı ve tarama tekniği ile yaptığı bir çalışma.
Mahkeme
Tılsım Dokuzlusu

3 Yorum

  1. Ayşe Gültekin Ayşe Gültekin 06/01/2022

    Sanatı, sananatçının ne demek olduğunu duygularını bize tekrar hatırlatan genç Ressammımız Ayşe Biçen’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum

  2. Nursel Varlık Nursel Varlık 06/01/2022

    Tebrikler çok başarılı

  3. Nurten yalcin Nurten yalcin 06/01/2022

    Gençlerin yaptığı bu çalışmalara gayretlerine hayranım.Genc ressamimizi tebrik ediyorum.basarisinin devamını diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir