İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Saint Benoît Lisesi’nde ”İpek Yolu” Binlerce Yıllık Etki Sergisi

Ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Saint Benoît Fransız Lisesi, Florence Öğütgen’in katkılarıyla ”İpek Yolu” Binlerce Yıllık Etki adlı sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Kurulduğu ilk günden bu yana sanata verdiği önem ile bilinen Saint Benoît Fransız Lisesi 12 Kasım 2019 Salı günü’ ‘İpek Yolu” Binlerce Yıllık Etki adlı sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sergi Öncesinde Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdürü Sayın Sébastien de Courtois konuyla ilgili bir konferans verecek.

İpek Yolu

Küreselleşme kavramı ortaya çıkmadan çok önce, küreselleşmenin gelişmesini sağlayan ticaret rotası “İpek Yolu”, Asya ile Avrupa kıtalarını 2000 yıldan fazla bir süre birbirine bağlamıştır. Hatta bununla yetinmeyip sanatsal, felsefi, kültürel, dini, bilimsel ve teknik gibi pek çok konuda alışveriş zemini sağlanmıştır. Deniz yolu İpek Yolu’nun yerini almayı başarsa da, bugün İpek Yolu hâlâ güçlü ve kolektif bir hayal olma özelliği taşımaktadır.

12 Kasım 2019 Salı günü başlayacak olan bu İpek Yolu macerasına gelin siz de katılın! Halı, baharat, çadır, kumaş, kaftan ve dokuma ile ilgili pek çok mesleğin tanıtılacağı sergi, ziyaretçileri adeta bir zaman yolculuğuna çıkaracak.

Sergi, 13 Kasım – 13 Aralık 2019 tarihleri arasında Pazar günü hariç her gün saat 15.30 – 18.00 arası ziyarete açık olacaktır.

Saint Benoît Fransız Lisesi ve La Galerie

Saint Benoît Fransız Lisesi kurulduğu günden bu yana sanata önem vermiştir. “La Galerie”, İstanbul’un merkezinde yer alan tarihi bir mekanda eserlerini sergilemek isteyen dünyaca ünlü birçok sanatçıya da kapılarını açmıştır. Devrim Erbil, Bedri Baykam, Mustafa Ata, Yusuf Taktak, Beril Anılanmert, Timurtas Onan, Benjamin Bachelier, Atilla Dorsay (Efsaneler ve Renkler Sergisi) gibi isimler büyük gururla konuk edildi.

2017 yılında, La Galerie’ de, Erol Makzume koordinatörlüğünde, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Sayın Bertrand Buchwalter’ in Yüksek Himayelerinde Türkiye ve dünya basınında ses getiren ”Pierre Loti ve Hasan Silüetleri” sergisi gerçekleşmiştir.

Geçtiğimiz yıl ise, La Galerie, 2018-2019 kültürel etkinlik programını, Dünya Konsoloslar Federasyonu FICAC iş birliği ile “XVI. – XIX. Yüzyıllar Osmanlı Türkiye’sinde İstanbul’un Günlük Hayatından Gravürler ve Haritalar” adlı sergiyle açtı. Eski İstanbul’un gravürlerini ve haritalarını davetlilerin beğenisine sunan serginin açılışı sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü.

2019 yılında yapılan bir önemli sergi de, Türk resim sanatında soyut anlatımın en güçlü isimlerinden biri olan Devrim Erbil ve kendisi gibi ressam olan kızları Çiğdem ve Renk Erbil’in ”3 Erbil, 3 Bakış ” sergisidir.

Sergi salonu ‘La Galerie” her yıl dünyadan ve Türkiye’den değerli sanatçıları konuk etmeye devam edecektir.

Saint Benoît Fransız Lisesi Hakkında

Saint Benoît Lisesi, 1783 yılından bu yana, insani değerleri ön planda tutan yaklaşımıyla eğitime hizmet görevini devam ettirmektedir.

235 yıldır, nitelikli ve ayrıcalıklı eğitim kurumu kimliğinden ödün vermeden, Türk Gençliği’ne en iyi eğitimi vermeyi hedefleyen Lise, ”öğrencinin eğitici projelerin merkezinde” olmasını sağlayan bir anlayışı benimsemektedir. Kurum projesinin temeli, gerek insani boyutta, gerekse profesyonel alanda başarıya ulaşmış bireyleri topluma kazandırmaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir