İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SALT Beyoğlu’nda Film Gösterimi ve Soru-Cevap Oturumu: Jasmin İhraç

“Daimî Değişimler, Sessiz Tanıklar, İstanbul’da oradan oraya akıp giderken şehirdeki değişimlere; eski yapıların, yeşil alanların gözden kayboluşuna, yerinden edilen insanlara ve direnişlerine bakışını çeviren bir hikâye. Ne var ki, bütün bu dönüşümlerin hakiki tanığı, kimisi 700 yılı devirmiş ağaçlar; olup biten karşısında sessiz gibi görünen seyirciler. Ben dansım aracılığıyla söz konusu süreçlerin bir araya gelip belirginleştiği noktaları birbirine bağlamaya çalışıyorum.”

Berlin’de yaşamını sürdüren ve 2018 yılında Kunststiftung NRW (Atelier Galata) ve Tarabya Kültür Akademisi’nden aldığı misafir sanatçı programı burslarıyla İstanbul’a gelen dansçı ve koreograf Jasmin İhraç’ın performatif filmi Daimî Değişimler, Sessiz Tanıklar (2019) ilk kez SALT Beyoğlu’nda sunulacak. 20 Kasım Çarşamba saat: 19.00’daki gösterimin ardından Jasmin İhraç, üretimleri, İstanbul izlenimleri ve işin oluşumuna dair izleyicilerin sorularını cevaplandıracak.

17 dakika süren Daimî Değişimler, Sessiz Tanıklar’ın (Türkçe; İngilizce altyazılı) gösterimi ve soru-cevap oturumu (Türkçe) herkesin katılımına açık ve ücretsizdir! Bu program, Tarabya Kültür Akademisi ve Goethe-Institut İstanbul iş birliğiyle gerçekleştirilmektedir.

Jasmin İhraç Kimdir?

Freie Universtät Berlin’de sosyoloji, Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz Berlin’de güncel dans ve koreografi eğitimi aldı. Kişisel ve kolektif işleri Berlin, Paris, İstanbul ve St. Petersburg’da gösterildi; Sahman-Grenze-Kuş performansı, 2017 ve 2018 yıllarında Düsseldorf, Atina, Marsilya, Ankara, Berlin, İstanbul ve Marakeş’te sunuldu. Jasmin İhraç, Isabelle Schad (Collective Jumps), Alexandra Pirici (Fluids, Signals, Aggregate) ve Taldans (Dokuman) ile çalışmalar gerçekleştirdi.

Daimî Değişimler, Sessiz Tanıklar (2019)

Konsept/Koreografi/Dans: Jasmin İhraç

Parkur: Berkay Yunus Kaplan

Kamera: Neslihan Siligür, Yusuf Emre Yalçın

Kurgu: Adam Wakeling, Can Eskinazi

Ses: Erkal Taşkın, Dominik Avenwedde

Katkı: Gizem Nalbant, Bülent Nalbant, Sulukule Ekibi, Çiğdem Şahin

Müzik: Cymin Samawatie, Ignaz Schick ve Martin Tetréault, Angelika Niescier

*En üstteki görsel: Jasmin İhraç’ın 2019 tarihli filmi Daimî Değişimler, Sessiz Tanıklar’dan bir kare

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir