İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Salt Online Sinema: Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi] (2019)

Salt’ın Perşembe Sineması etkinliğinde 8-11 Ekim tarihleri arasında, yönetmenliğini Rita Maia ve Vasco Viana’nın yaptığı Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi] filmi var.

“Nigga Fox Barselona’da Sónar festivalinde çaldı, ben de New York’taki modern sanat müzesi MoMA’da, Maboku ise Londra’daki Barbican’da… Sonra da mahallene dönüyorsun tabii ki.”

500 yıllık sömürgecilik ve 50 yıllık diktatörlükle şekillenen tarih ve kültürler… Portekiz’in başkenti Lizbon’un kenar mahallelerinden Afrika’nın sesleri yükseliyor. Derme çatma evleri, ırkçılığın gölgesini, aidiyet meselesi ve göçmenlik bürokrasisini aşan ritimler, kulüpler, festivaller ve sanat merkezlerinde yankılanıyor. Geleneksel enstrümanlarla ana yurtlarını yâd eden eski kuşak müzisyenlerden bilgisayar ortamında üretim yapan genç DJ’lere, bu zorlu şehirde var olma ve kendini bulma çabası hiç bitmiyor. Kökleri Angola, Gine Bissau, Kape Verde, Mozambik, São Tomé ve Príncipe’ye uzanan melodilere danslar, hikâyeler ve lezzetler eşlik ediyor.

Londra’da yaşayan DJ ve radyocu Rita Maia’nın doğduğu şehrin müziğine bir “aşk mektubu” olarak nitelediği, ödüllü görüntü yönetmeni Vasco Viana’nın çekimleriyle hayat bulan  Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi] (2019), gündelik yaşam sıkıntıları ve kimlik mücadelesinde müziğin yeri ve anlamına dair renkli, hareketli ve umutlu bir yapım.

SALT’ın Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürdüğü Perşembe Sineması’nın “Evde” gösterimleri 24 Eylül-29 Kasım tarihlerinde  saltonline.org’da çevrim içi olarak gerçekleştirilecektir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.

*Görsel: Batida de Lisboa [Lizbon’un Ritmi] (2019) filminden bir kare ©Terratreme

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir