İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sanatçı ve Zanaatkârların Hikayeleri Çevrimiçi Yayında!

Uluslararası Misafir Sanatçı Programı kapsamında, dünyanın farklı köşelerinden sanatçıları İstanbul’daki zanaatkârlarla Türkiye’de bir müze çatısı altında ilk kez buluşturan “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” sergisi devam ediyor. Sergi sürecini sanatçı ve zanaatkârlar gözünden yansıtan videolar ise müzenin web sitesinde yayınlanmaya başladı.

İstanbul Modern’in Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle başlattığı Uluslararası Misafir Sanatçı Programı, dünyanın farklı coğrafyalarından 10 sanatçıyı İstanbul’daki zanaatkârlarla birlikte üretim yapmak üzere bir araya getirdi. Zanaat ustalarıyla çalışmalar yapan sanatçıların yapıtları 18 Ekim 2020 Pazar gününe kadar İstanbul Modern’de görülebilir.

Faig Ahmed

Sanatçı ve zanaatkârlar süreci anlatıyor

“Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” sergisi müzede devam ederken, Uluslararası Misafir Sanatçı Programı kapsamında sanatçıların İstanbul’daki araştırma ve üretim süreçlerinin kayıt altına alındığı videolar da müzenin web sitesinde yayına girdi. Proje sürecinin önemini yansıtan belgeleme çalışmaları farklı zanaat tekniklerini gösterirken sanatçılarla zanaatkârların işbirliğine odaklanıyor.

İstanbul’daki zanaatlardan ilham alarak ortaya çıkan üretimlerin sergilendiği “Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar” sergisi İstanbul’un köklü zanaat geçmişini çağdaş bir mercekle düşünmeye davet ediyor. İstanbul’un küresel ölçekte tanıtımını ve görünürlüğünü arttırmayı da amaçlayan programa katılan misafir sanatçılar, İstanbul’da ahşap oymadan halı dokumaya, metal sıvamadan yorgancılığa kadar pek çok zanaatın ustasıyla bir araya gelerek üretimlerini gerçekleştirdi.

Randi & Katrine ve Marangoz Gökmen Uzun

Londra’dan Bakü’ye, Meksiko’dan Kopenhag’a

İstanbul Modern’in küratöryel ekibinden Öykü Özsoy ve Ümit Mesci’nin küratörlüğünü üstlendiği sergide yapıtları yer alan sanatçılar, kendi üretim süreçlerinde zanaat ve gelenek konularına odaklanıyor ya da farklı malzeme ve tekniklerle çalışmalarını yürütüyor.

Uluslararası bienallere, sergilere katılmış, dünyanın önde gelen müze ve sanat kurumlarının koleksiyonlarında yapıtları yer alan sanatçılar; Faig Ahmed (Bakü), Rana Begum (Londra), Benji Boyadgian (Kudüs), Rodrigo Hernández (Meksiko), Servet Koçyiğit (Amsterdam), Outi Pieski (Utsjoki ve Numminen), Randi & Katrine (Kopenhag), Wael Shawky (İskenderiye ve Philadelphia) ve Jorinde Voigt (Berlin) olarak sıralanıyor. Süreçte ve sergide projenin bir parçası olarak sanatçılara metal ustası Artin Aharon, metal sıvama ustası Lokman Çilingir, döşeme ustası Abdullah Doğan, heykeltıraş Betina Hobeş, ebru ustası Nesime Kantar, yorgancı Abdullah Karahan, nakışçı Özgü Karcı, yazma ustası Veliye Martı, halı üreticisi Erhan Ör, metal dövü ustası Zeki Topbaş ve marangoz Gökmen Uzun eşlik etti.

Rodrigo Hernandez ve Ebru Ustası Nesime Kantar

“Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkârlar”, geleneksel üretim tekniklerini güncel bir bakış açısıyla yorumlayan sanatçıların yapıtlarının yanı sıra İstanbul’daki Harbiye Askeri Müze ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Koleksiyonu’ndan ödünç alınan, İstanbul’un kültürel zenginliğine ışık tutan tarihi objelere de yer veriyor.

Sanatçı ve zanaatkârların proje sürecini anlattıları videolara aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/m…

*En üstteki görsel: Rana Begum

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir