İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sanatçılara Üretim Ortamı Sağlayan SAHA Studio Yeni Yaşını Kutluyor!

Bir sivil toplum kuruluşu olarak 2011 yılında kurulan SAHA Derneği’nin güncel sanat alanındaki üretim ve etkileşim ortamlarını desteklemek için geçen yaz faaliyete geçirdiği SAHA Studio, 1. yılını kutluyor.  SAHA Studio’nun Mart 2020’de başlayan ikinci dönemine davet edilen sanatçılar  Kerem Ozan Bayraktar, Borga Kantürk, Gülşah Mursaloğlu, Metehan Özcan ve Dilek Winchester ile programın ilk üç ayı pandemi nedeniyle çevrimiçi buluşmalar ve araştırmayla geçerken program Kasım 2020 sonuna dek uzatılıp halka açık etkinlikler sonbahara ertelendi.

Saha studio 2020 sanatçıları
Soldan sağa – Keren Ozan Bayraktar, Borga Kantürk, Gülşah Mursaloğlu, Metehan Özcan, Dilek Winchester

Geçen yaz Beyoğlu’nda açılan SAHA Studio, farklı kentlerden davet ettiği sanatçılara en az 6 ay boyunca atölye ve etkinlik ortamı sunarken yapmak istedikleri araştırma, üretim, sunum ve etkinlikler için danışmanlık ve kaynak sağlıyor. Toplantılar, buluşmalar sergi ve atölye ziyaretleri, portfolyo değerlendirmeleri ve araştırma gezileriyle sanatçıların bilgi ve bağlantı geliştirmelerine katkıda bulunuyor. Ayrıca, yurtdışından farklı sürelerle konuk ettiği küratör ve kurum temsilcilerinin SAHA Studio sanatçılarıyla ve İstanbul sanat ortamıyla etkileşimini sağlayıp araştırmalarını destekliyor.

SAHA Studio’ya Çelenk Bafra, Hera Büyüktaşçıyan ve Vasıf Kortun’dan oluşan seçici kurulun davet ettiği ilk dönem sanatçıları Larissa Araz, Alper Aydın,  Özgür Demirci ve Sibel Horada’nın program boyunca ürettiği yapıtlar, 20-22 Şubat 2020 tarihlerinde SAHA Studio’da bir seri söyleşi, panel ve performans eşliğinde sergilenmişti.

gazetesanat.com olarak biz de SAHA Studio’nun 1. yılını kutluyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir