İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tilki Sanat “DeForm” ile Sanatseverlerle Buluştu

İzmir’in yenilikçi galerilerinden Tilki Sanat | Atölye, “DeForm” Disiplinlerarası Karma Sergi’yle 24 Eylül – 22 Ekim 2022 tarihleri arasında İzmir’deki Antikacılar Çarşısı’ndaki yeni mekanında sanatseverlerle buluşuyor.

Tilki Sanat | Atölye, dokuzuncu sergisi DeForm Disiplinlerarası Karma Sergi ile deformasyon/biçim bozma kavramına odaklanıyor. 18 sanatçının resim, heykel, fotoğraf, seramik, dijital kolaj, performans, kısa film ve enstalasyon çalışmalarından oluşan koleksiyon kapsamında 35 eser yer alıyor. Sergide toplumsal yaşam, beden algısı ve güncel-kültürel problemler deformasyon kavramı çerçevesinde sorgulanıyor. Sergiyi 22 Ekim tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

tilki sanat sergi açılışı.

Sergi Metni:

Kültürün icadı, doğaya yabancılaşmayla başlar. İdeal ölçüler, güzeller ve çirkinler, normlar ve anlamsız normaller, dayatılmış algılar, günahkârlar ve makul kimlikler! İdeal olan ancak doğayı unutmakla mümkündür. Oysa deformasyon, kültür karşısında yenilmiş doğamızın hatırası, bastırılmış olana geri dönüştür. Aklın katılığından kurtuluş, altın varaklardan kaçıştır. Deformasyon yabancılaşmış olanın tarihe tanıklığıdır. Adorno’nun dediği gibi “İnsanın doğaya karşı baskısı ortadan kalktığında, çirkinlik diye bir kavram kalmaz”. Toplumsal “normal”, deformasyona karşı savunmasızdır ve kültürün hegemonik dayatması yalnızca deformasyon ile aşılabilir. Tahakkümden kurtulan form sanatçının kültür karşısında özgürlük alanı olur. Çünkü sanat, egemene rağmen sanattır! Tam da bu yüzden deformasyon, sanatın özerklik alanıdır.

tilki sanat sergi açılışı sohbet.

Sanatçılar:

Ahmet Dağdelen

Ayşe Avcı

Ayşe Önel

Başak Tükenmez

Burcu Nur Cengiz

Burcu Vargel

Eliyifizi

Ezgi Türker

Furkan Yümsel Kurtuluş Özgen

Melek Anqi Kocasinan

Merve Köklü

Nurcan Kır

Öznur Şahinkaya

Pınar Soytürk

Şeyda Temel Nalçakan

Vera Andrukhova Tosun

Yağmur Kaya

İletişim:

Tilki Sanat | Atölye

Bilgi@tilkisanat.com

www.tilkisanat.com

Antikacılar Çarşısı, Bedesten No.9 / D.103-104 Kemeraltı, İzmir

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir