İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Toronto Film Festivali'ne Göre Son 10 Yılın En İyi Filmleri

Toronto Film Festivali, özel jürisiyle seçtiği son 10 yılın en iyi filmleri listesini açıkladı. Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan ve farklı alanlarda uzmanlaşmış jüri üyeleri 19 filmlik bir liste belirledi. “Moonlight”, “Dile Veda”, “Torino Atı” ve “Toni Erdmann” gibi son 10 yıla damga vurmuş yapımlar listede yer alıyor.

Sinema dünyasının en prestijli festivalleri arasında yer alan Toronto Film Festivali’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre bu liste, film ekosistemindeki değişimi ve bu nedenle yaşanan belirsizliği konu alıyor. Listeye göz gezdirdiğinizde toplam 19 filmle karşılaşacaksınız. Böyle olmasının sebebi listenin 10’uncu sırasını üç, 9’uncu sırasını beş, 8’nci ve 6’ncısırasını ise ikişer film paylaştığından toplamda 19 film listede yer alıyor. Bu sebeple listedeki filmlerin sayısı 19’a çıkıyor. Listede 2019 yılından sadece bir film bulunmakta; Pedro Costa’nın Vitalina Varela filmi. Ayrıca Jean-Luc Godard’ın açıklanan listede iki filmi bulunmakta.

Özetleyecek olursak; Macaristan sinemasının usta yönetmenlerinden Bela Tarr, Torino Atı ile 10’nuncu sırada yer aldı. Listenin 10. sırasında Manoel de Oliveira’nın yönettiği 2010 yapımı The Strange Case of Angelica, Güney Kore sinemasının en önemli yönetmenlerinden Lee Chang-dong’un gönlümüze taht kuran Burning filmi ve Uzun plan sekansların yönetmeni Béla Tarr’ın imzasını taşıyan The Turin Horse yer alıyor. 2012 yılında seyirciyle buluşmasına rağmen kısa sürede kült mertebesine erişen Leos Carax imzalı Holy Motors, 8. sırayı Apichatpong Weerasethakul’un Altın Palmiye ödüllü Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives filmiyle paylaşıyor. Neredeyse her listede gördüğümüz Jordan Peele’ın ilk uzun metraj filmi Get Out, listenin 9. sırasında yer alırken; Jenkins’in Oscar ödüllü Moonlight filmi listenin 4. sırasında yer alıyor. İyi kurgulanmış karakterleri ve incelikli senaryosuyla sadece 2016 yılının değil, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen Maren Ade imzalı Toni Erdmann, listeye 2. sıradan giriş yapıyor

Toronto Film Festivali’nin listede yer alan filmler ve yönetmenleri şöyle;

  1. Zama (yön. Lucrecia Martel, 2017)
  2. Toni Erdmann (yön. Maren Ade, 2016)
  3. Dile Veda (Adieu Au Langage, yön. Jean-Luc Godard, 2014)
  4. Ay Işığı (Moonlight, yön. Barry Jenkins, 2016)
  5. Sieranevada (yön. Cristi Puiu, 2016)
  6. Suikastçi (The Assassin, yön. Hou Hsiao-hsien, 2015) / Transit (yön. Christian Petzold, 2018)
  7. Sosyalizm (Film Socialisme, Jean-Luc Godard, 2010)
  8. Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor (Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives, yön. Apichatpong Weerasethakul, 2010) / Kutsal Motorlar (Holy Motors, yön. Leos Carax, 2012)
  9. Usta (The Master, yön. Paul Thomas Anderson, 2012) / Komşu Sesler (Neighboring Sounds, yön. Kleber Mendonça Filho, 2012) / Ida(yön. Paweł Pawlikowski, 2013) / Mekan ve Yüzler (Faces Places, Agnès Varda, JR, 2017) / Kapan (Get Out, yön. Jordan Peele, 2017) / Vitalina Varela (yön. Pedro Costa, 2019)
  10. Angelica’nın Tuhaf Vakası (The Strange Case of Angelica, yön. Manoel de Oliveira, 2010) / Torino Atı(The Turin Horse, Bela Tarr, 2011) / Şüphe (Burning, yön. Lee Chang-dong, 2018)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir