İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tortu

Selçuk Baran’ın 7 öykü kitabı daha önce Yapı Kredi Yayınları’ndan Ceviz Ağacına Kar Yağdı  (2008) ismiyle tek ciltte toplanmıştı. Bütün öyküleri şimdi gözden geçirilerek, yazar fotoğraflarının bulunduğu kapaklarla ayrı ayrı basılıyor.

Selçuk Baran’ın öykü kitapları dizisinde yer alan Tortu (1984) 5 öyküden oluşuyor: “Ablam”, “Arif Hikmet Bey”, “Konak”, “Zekiye” ve “Tortu”.

Yalnızlık ve umutsuzluk dolu öykülerinde düşsel, şiirli bir hava yaratmakta başarı gösterdiği kabul edilen Selçuk Baran, Vedat Günyol’dan Behçet Necatigil’e, Selim İleri’den Füsun Akatlı’ya, Hulki Aktunç’tan İbrahim Yıldırım’a, İnci Aral’dan Behçet Çelik’e pek çok yazarın övgüyle üstünde durduğu, ancak günümüz okurları tarafından daha fazla keşfedilmeyi bekleyen bir yazar.

“İşte böyle… Kırmızı gül bile yetişmeyen, kadınları oya işlemek istemeyen bir kasabada oturuyorduk. Bazı bahçelerde hemencecik geçen pembe güller olurdu. Güzel kokarlardı ama koparıp su dolu bir bardağa koymaya gelmezdi; hemen yapraklarını dökerlerdi.”

Tortu

Yazar: Selçuk Baran
Editör: Murat Yalçın
Sayfa: 104

Fiyat: 16 TL (KDV’den muaftır.)

YKY Edebiyat / Öykü

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir