İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin İlk ve Tek Sanat Boya Markası COLORTONE

Türkiye’nin ilk ve tek sanat boya markası olma özelliğini taşıyan Colortone, ülkemizde ilk örneklerinin günümüzden yaklaşık 500 yıl kadar önce İstanbul’un Fethi ve Fatih Sultan Mehmet dönemine dayanan resim sanatının ulusal ve uluslararası pazarda tek yerli temsilcisi olması açısından dikkat çekiyor. 

Resim sαnαtı, soyut düşünme yeteneğinin çeşitli estetik kurαllαr çerçevesinde çeşitli renk ve tonlαrlα farklı zeminler üzerine işlenme sanatı olarak Avrupa’da 16.yüzyıl başlarına kadar sanatçıların kendi boyalarını kendi olanaklarıyla yapmasıyla ortaya çıkıyor. 16.yüzyıldan itibaren ressamların oluşturmuş olduğu loncalar kanallarıyla sanat cemiyetleri organize edilmeye başlanıyor. 18.yüzyıl sonlarından itibaren ise şirketleşmenin gelişim göstermesiyle resim yapmakta kullanılan malzemelerde gelişmiş, bitki yağları ile doğal yollardan elde edilen renklendiriciler ile üretilen ve öylece kullanılan boyaların yerini süreç içinde gelişmiş kimyasallar ile üretilen, daha kalıcı ve kullanımı daha kolay boyalar alıyor. Sonraki yıllarda kimyasal gelişmelere bağlı olarak geliştirilen su ile inceltilebilen boyalarında resim sanatında kullanımı artmıştır.  

Ülkemizde de gelişimini sürdüren resim sanatının tarihi günümüzden yaklaşık 500 yıl öncelerine Fatih Sultan Mehmet’in ünlü nakkaşları toplayıp sarayın duvarlarına resim yaptırmasıyla başlıyor. Bunun yanı sıra Fatih Sultan Mehmet portrelerini Gentile Belliniye yaptırıyor. Bu dönemde renklerin oldukça canlı ve parlak kullanıldığı günümüze kadar ulaşan bir diğer detay olarak görülüyor. 

Türkiye’de sanat ve estetik yapıtlarında kullanılan boyalar günümüze kadar ithal ediliyordu  

Türkiye’de geçmişten bu güne sanat ve estetik yapıtlarında kullanılan boyaların tüketimi yüzde yüz oranında ithal yapılmaktaydı. Bu oranı ağırlıklı olarak başta Avrupa ülkeleri, kısmen Amerika Birleşik Devletleri ve Çin oluşturmaktaydı.

Bu sebeple yerli bir boya markasının hem ülke ölçek ekonomisine hem de sektöre yeni bir soluk getirmesi hedefleriyle Türkiye’nin ilk ve tek yerli sanat boya firması Fidan Kimya, Colortone markası adı altında 2007 yılında başlatılan Ar-ge çalışmalarıyla beraber 2015 yılında Ar-ge ve üretim merkezini İstanbul Tuzla’da faaliyete geçirdi. Ayrıca Kırklareli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrika binasında da üretim ve dolum yapılarak gerek ulusal gerekse uluslararası pazarlarda ülkemizi temsil etmeyi üstlendi. 

Colortone, uluslararası kalite standartlarında ve uygun maliyetli ürünler sunuyor

Colortone, Türkiye’nin ilk yerli sanat boyasını üretme bilinciyle ortaya koymuş olduğu geniş ürün paleti hem profesyonel resim sanatçıları hem de resme gönül vermiş amatör kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni ile karşılanıyor.

Colortone sanat boyaları geniş bir renk yelpazesine sahip olup, yüksek örtme gücü, kolay uygulama, birçok renkte yüksek ışık ve UV direnci ile çok kuvvetli renk şiddeti özelliklerine sahip olması açısından kullanıcılarına nesilden nesle aktarabilecekleri sanat ve estetik eserleri yapabilme imkânı sunuyor.

Colortone sanat boyaları uluslararası kalite standartları kapsamında ‘‘kaliteli üretim yapan, öncü ve yenilikçi marka’’ kimliğiyle aldığı ISO 9001 Kalite Yönetim Sertifikası ile üretim süreçlerinde uyguladığı yüksek standartlar da gerek ulusal gerekse küresel alanda onaylanmış oldu. ISO 9001 kalite belgesi ile Colortone İstanbul ve Kırklareli’nde üretilen ürünlerin uluslararası kabul görmüş yönetim sistemine uygun olarak sevk ve idare edildiği ve ürün kalitesinin sürekliliğinin sağlanacağının güvencesinin verildiği de tescil edilmiş oldu. Ayrıca satılan ürünlerin asgari güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereklerine göre denetlendiğini ve değerlendirildiğini gösteren CE sertifikasını da bünyesinde bulunduruyor.

Colortone boyaları insan sağlığına zararlı kadmiyum içeren boyalar yerine onların organik alternatiflerini üretiyor

Colortone hem akrilik hem de yağlı boyalarda seçilen renkler profesyonel sanat boyaları renk skalasında olan renklerdir. Bu renkler üretilirken insan sağlığı açısından riskli olan hammaddelerin kullanımından özellikle kaçınılmıştır. Bazı profesyonel sanat boyalarında insan sağlığına zararlı olsa da sadece sanat boyalarında yasaklanmamış kadmiyum içeren boyalar yer almaktadır. 

Bu durumu göz önünde bulunduran Colortone boyaları kadmiyum içeren boyalar üretmek yerine onların organik alternatiflerini üretmiş ve bunları ‘‘imi’’ veya ‘‘hue’’ olarak kodlamıştır. Dolayısı ile kullanıcılar açısından risk oluşturabilecek malzemelerden var olan bilgiler dahilinde kaçınılmıştır!

İletişim:

İstanbul – Merkez Ofis

İstanbul Boya ve Vernikçiler San. Sit

NO: 8/50 Tuzla – İstanbul 

+90216 304 29 29 

Kırklareli – Fabrika 

Kırklareli OSB 5. Cadde No: 8 Kızılcıkdere 

Mevkii Merkez – Kırklareli 

+0288 263 43 39

http://www.colortone.com.tr

colortone@colortone.com.tr 

Bir yorum

  1. Serkan Serkan 24/12/2020

    Türkiye’de böyle bir girişimin olması tüm sanatsever kesimleri mutlu etmiştir. Colortone ailesini kutluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir