İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yapı Kredi Kültür Sanat’ta Aralık Ayı Etkinlikleri

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık (YKKSY)’ın Aralık ayı programında usta yazar Ahmet Ümit’ten YKY’nin genç kuşak yazarlarından Tuğba Doğan’a kadar pekçok yazarla söyleşi, atölyeler, film gösterimleri, konferanslar ve konserler var. İşte etkinlikler ve tarihleri…

5 Aralık 2019 Perşembe

Söyleşi

Bu yıl Berlin ve İstanbul kardeş şehir olmalarının 30. yılını kutluyorlar. Bu iki şehrin hikayesini, her iki ülkede de okurların beğenilerini kazanmış Wolfgang Schorlau ve Ahmet Ümit anlatacak. İstanbul Goethe Enstitüsü’nün Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde 5 Aralık 2019 Çarşamba günü saat: 19:00’da Loca’da düzenlediği söyleşinin moderatörlüğünü Goethe Enstitüsü Müdürü sayın Dr. Reimar Volker üstleniyor.

9 Aralık 2019 Pazartesi

Konser

Dünyaca ünlü caz piyanisti Remi Panossian, Loca’nın konuğu oluyor. Son 9 yılda trio projesi ile dünyanın prestijli sahneleri ile Tokyo, Vancouver ve Montréal caz festivallerinde dört yüzü aşkın konser veren Panossian 3 yıldır sık sık solo konserler de düzenliyor. Panossian, 9 Aralık 2019 Pazartesi günü saat: 20:00’da Loca’da “DO” adını verdiği solo projesiyle çıkıyor müzikseverlerin karşısına. Konserin biletleri Biletix’te.

10 Aralık 2019 Salı

Film Gösterimi

Türk polisiye yazınının öncü ismi ve usta kalemi Ahmet Ümit, en sevdiği polisiye/ gerilim filmlerini okurlarıyla birlikte izleyecek ve yorumlayacak. Kısa bir süre önce YKY ailesine katılan yazarın seçtiği filmler, ayda bir kez Loca’da gösteriliyor. “Yapı Kredi 75. Yıl Buluşmaları” kapsamında düzenlenen etkinlik, 10 Aralık 2019 Salı günü saat: 18:30’da Loca’da. Bu ayın filmi ise Malta Şahini.

12 Aralık 2019 Perşembe

Söyleşi

Ülkemizin grafik tasarım alanında önde gelen isimlerinden biri olan sayın Yurdaer Altıntaş,  12 Aralık 2019 Perşembe günü saat 18:30’da Loca’da anılacak. Altıntaş’ın öğrencisi, tasarımcı Esen Karol ile kitabın editörü, tasarımcı Umut Altıntaş etkinliğin konuğu. Altıntaş’ın sesi ve görüntülerinin eşlik edeceği söyleşide bir grafik tasarım duayeninin işlerindeki katmanlar ile işleri arasındaki bağlantılar ele alınacak.

20 Aralık 2019 Cuma

Söyleşi

Oda’nın Aralık ayındaki konuğu, YKY’nin genç kuşak roman yazarlarından sayın Tuğba Doğan.
20 Aralık 2019 Cuma günü saat: 18:30’da gerçekleşecek olan söyleşide Tuğba Doğan, yazıyla ilişkisinden, yazma ve çalışma biçiminden ve son kitabı Nefaset Lokantası’nın yazım sürecinden söz edecek.

20 Aralık 2019 Cuma

Gösteri

Çağdaş dans sanatçısı sayın Canan Yücel Pekiçten, All About the Heart (Yüreğe Dair) adlı solo performansında bize 3 ayrı kadının kalbini açıyor. 3 farklı esere konu olmuş kadın karakterlerin öyküsünü sahneye sarsıcı bir yorumla taşıyan sanatçı, Der Zwerg Lied’inin kraliçesini, Fince yazılmış ilk opera olan Pohjan Neito’nun aynı adlı karakterini, Madam Butterfly operasının Cio-Cio-San’ını kadın bakış açısıyla yeniden var ediyor. 20 Aralık 2019 Cuma günü saat: 20:00’da Loca’da olacak olan gösterinin biletleri Biletix’te.

21 Aralık 2019 Cumartesi

Söyleşi

21 Aralık 2019 Cumartesi günü saat: 18:00’da Loca’da, 19. yüzyılda yazılmış bir romandan yola çıkarak “cinsiyet kimliği”ni tartışıyor olacağız. Söz konusu roman, Zsuzsa Rakovszky’nin VS – Ah, Arsız Ruhum adlı eseri. Yasemin Pichler’in çevirisiyle YKY’den yayımlanan kitap, gerçek bir kişiden esinle kaleme alınmış. Bu esini veren, Kont Sandor Vay adıyla bir erkek olarak hayatını sürdüren şair, yazar ve gazeteci Kontes Sarolta Vayr. Etkinliğin konuşmacıları, Türkiye’de “cinsiyet kimliği” alnında çok değerli çalışmalar yapan “Cinsiyet Takımı”nın üyeleri psikiyatrlar sayın Prof. Dr. Şahika Yüksel, sayın Uzm. Dr. Seven Kaptan ve Uzm. Dr. Ender Cesur. YKY’den yayımlanan “Psikanaliz Defterleri” dizisinin yayın kurulu üyesi psikiyatr-psikanalist Talat Parman, söyleşinin moderatörlüğünü üstleniyor.

24 Aralık 2019 Salı

Söyleşi

Yalnızca İran’ın değil dünya edebiyatının en güçlü kadın seslerinden olan Furuğ, 24 Aralık 2019 Salı günü saat: 18:30’da yapılacak olan etkinlikle Loca’da anılıyor. Furuğ’un şiirlerinin çevirmeni Makbule Aras Eivazi, Furuğ’un yaşamı ve eserleri üzerine konuşacak. İranlı araştımacı-yazar Ali Sadidi Heris, Furuğ’un kişiliğinde ve şiirindeki “samimiyet” vasfından söz edecek. Sinemacı Farhad Eivazi şairin yaşamında ve sanatında sinemanın yerinden bahsedecek. Furuğ’un yaşamını anlatan Yaralarım Aşktandır adlı oyunda Furuğ’u canlandıran tiyatro sanatçısı sayın Nazan Kesal, kendi bakış açısından şairi aktaracak. Programda konuşmaların yanı sıra Farhad Eivazi’nin hazırladığı bir kısa film, Nazan Kesal’ın yorumuyla Furuğ şiirleri dinletisi ve şairin bir eserini bestelemiş olan müzisyen sayın Mehtap Maral’ın performansı yer alıyor.

En üstteki görsel: http://sanat.ykykultur.com.tr/etkinlikler/polisiye-edebiyatin-merceginden-istanbul-ve-berlin

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir