İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yazıhane Projesinden Sanat Yazarlarına Yönelik Açık Çağrı!

Yazıhane projesi,  yeni ve gelecek vaad eden sanat yazarlarını 20 Eylül 2020 Pazar gününe kadar açık çağrıya başvurmaya davet ediyor.

Sanat yazarlarını bir araya getirmek ve desteklemek amacıyla gerçekleşecek proje bir yıla yayılan programı ile yazarları hem yazım konusunda teşvik etmek hem de Fırat Arapoğlu, Ayşegül Sönmez ve Rahmi Öğdül’ün jüriliği ve mentorluğu altında geri bildirim almalarını sağlamayı amaçlıyor.

Duygu Barlas direktörlüğünde gerçekleşecek olan bir yıl süreli projenin bir bölümü Türk sanat yazarları ile Hollandalı sanatçı ve kurumları buluşturarak Türkiye ve Hollanda arasındaki kültürel bağları kuvvetlendirmek amacı gütmektedir. Proje Hollanda Başkonsolosluğu ve Narmanlı Sanat sponsorluğunda, AICA Hollanda desteğiyle gerçekleştirilecektir.

Sanatatak Genel Yayın Yönetmeni Ayşegül Sönmez, akademisyen sanat tarihçisi, eleştirmen Fırat Arapoğlu ve akademisyen, sanat yazarı Rahmi Öğdül’ün jüriliğini ve mentorluğunu üstlendiği proje bağlamında açık çağrı üzerinden değerlendirilecek ve Türkiye genelinden seçilecek 6 yazar ile çalışılacaktır. Sürecin sonunda 30 adet yazı ile final projesi olarak istenen profesyonel fotoğrafçı eşliğinde gerçekleşecek 6 adet röportaj yazısı çıkacaktır. Her yazar iki ayda bir yazacak, sitede her ay 3 yazı yayımlanacaktır. Sürecin sonunda her yazarın 5 yazı ile 1 röportajı olacak, yazarlara kendi aralarında eş-editörlük önerilecektir. Yazılar ve röportajlar www.narmanlisanat.com sitesinin bir parçası olan yazıhane’de yayımlanacaktır. Her yazar bir veya iki yazısını Hollanda’lı bir sanatçı veya kurum üzerine yazacak, bu yazılar ingilizceye çevrilecektir.

Yazı başına belirlenen telif ücreti ödenecek, yazarlar Narmanlı Sanat atölyelerine katılım sağlayacak, Fırat Arapoğlu, Ayşegül Sönmez ve Rahmi Öğdül ile çevrimiçi kanallar üzerinden grup buluşmaları yapacak ve revize alacaklardır. Her sanat yazarının İngilizce’ye çevrilecek yazıları AICA Hollanda tarafından revize edilecektir.

Başvuru Şartları:

  • Türkçe 2 adet örnek yazı (Word dosyası formatında). Yazılardan birinin yayımlanmamış olması gerekmektedir. Yazılardan biri istenirse röportaj temelli makale olabilir.
  • Özgeçmiş 
  • Sanat tarihinde hangi dönem, malzeme ve temalara ilgi duyduğunu belirten en fazla 300 kelimelik bir paragraf (Word dosyası formatında) 

Başvuru Süreci ve Sonucu: 

  • Başvurular info@narmanlisanat.com email adresine “Yazıhane Başvuru” konu başlığıyla iletilecektir. 
  • Başvuru süresi 31 Ağustos – 20 Eylül arasındadır, son başvuru tarihi 20 Eylül Pazardır. 
  • Jüri açıklaması: 1 Ekim 2020 
  • Proje başlangıç tarihi: 5 Ekim 2020 
  • Covid 19 sebebiyle planlanan buluşmalar ve toplantılar çevrimiçi olarak, iş çıkışı saatlerinde veya haftasonu olacak şekilde gerçekleşecektir. 


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir