İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Kitap: Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı


Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün özgün akademik araştırmalara yer verdiği İstanbul Araştırmaları Dizisi’nin en yeni kitabı  “Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı”  raflardaki yerini aldı. Tuncay Cengiz Göncü imzası taşıyan kitap, Dolmabahçe sarayının inşaatına başlanan 1843 yılı ile Osmanlı hanedanı tarafından kullanımının sona erdiği 1924 yılı arasındaki süreci ele alıyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Yayınları, 2011 yılından bu yana İstanbul’un tarihi, arkeolojisi, tarihi topografyası ve mimarlığına ilişkin özgün araştırmaları  İstanbul Araştırmaları Dizisi kapsamında okuyucuyla buluşturuyor. Dizinin Tuncay Cengiz Göncü  imzası taşıyan 8. yayını  Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı, 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen sarayın yapım sürecini ele alırken, son on beş yılda araştırmaya açılan birincil kaynaklar aracılığıyla bu sürece ilişkin sonuçları bir araya getiriyor. Kitap, inşa kadrosu, kalfa ve mimarlar, kullanılan malzeme, maliyet ve inşa organizasyonuna ek olarak, mekân tefriş ve onarım keşif defterlerinden yararlanılarak sarayın işlevleri ile ek yapılarına ilişkin bulgulara da yer veriyor.

Sarayın siyasi, mimari, kültürel, toplumsal ve idare tarihi açısından analizi için önemli bir kaynak olmayı hedefleyen Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı’na, kitapçıların yanı sıra Pera Müzesi  veya  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nden ulaşmak mümkün.

Dolmabahçe Sarayı, İnşa Süreci, Mekân ve Teşkilatı

İstanbul Araştırmaları Dizisi No.8

İstanbul, Temmuz 2019

Türkçe

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir