İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeşim Ustaoğlu’nun “Sırtlarındaki Hayat” Belgeseli Yayına Açıldı

İstanbul Modern Sinema, Covid – 19 salgını nedeniyle geçici olarak kapandığı dönemde sanatseverleri dijital platformlarda konuk etmeyi sürdürüyor. Yeşim Ustaoğlu’nun Sırtlarındaki Hayat adlı belgeselinin uzun versiyonu müzenin web sitesi üzerinden yayına açılıyor.

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla sinemaseverlere evde de sinema keyfi sunuyor. 2019 yılında müzenin Yönetmenlerle Buluşma film programında bugüne kadar çektiği tüm filmleriyle izleyiciyle buluşan Yeşim Ustaoğlu’nun  Sırtlarındaki Hayat  adlı belgeselinin uzun versiyonu, Ustaoğlu’nun desteğiyle, İstanbul Modern’in web sitesi üzerinden izlemeye açılıyor. Film, 16-30 Nisan arasında izlenebilecek.

Yeşim Ustaoğlu’nun 2004 yılında Bulutları Beklerken  adlı filmine mekân ararken tamamladığı Sırtlarındaki Hayat Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Topluca köyünde çekildi. Belgesel, sırtlarında taşıdıkları ağır fiziksel yüklerin yanı sıra yaşam şartlarının zorlukları ve ailelerini çekip çevirmenin de getirdiği ağır yükün altında ezilmeden büyük bir dayanıklılık gösteren, her şeye rağmen şarkılarından ve yüzlerindeki gülümsemeden vazgeçmeyen kadınlara odaklanıyor. Uçsuz bucaksız ormanlarla çevrili, dinmeden yağan yağmurların ve akarsuların seslerinin yankılandığı bölgeye içeriden bir bakış sunuyor.

Yeşim Ustaoğlu söyleşisi de Youtube kanalında yayında

Yönetmenlerle Buluşma programı kapsamında Ustaoğlu’nun sineması ve yönetmenliği üzerine Müge Turan’la yaptığı söyleşiyi aşağıda izleyebilirsiniz. Söyleşi ayrıca müzenin web sitesi ve YouTube kanalı üzerinden de izlenebilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir