İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

106 Yıllık Tarihte Bir İlk: Bêrû (Yüzsüz) Şehir Tiyatroları’nda Sahnelenecek İlk Kürtçe Oyun Olacak

Pandemi dolayısıyla zor günler geçiren özel tiyatrolara İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kapılarını açtı. İBB Şehir Tiyatroları özel tiyatroların sahnelediği 40 yetişkin ve 10 çocuk oyununu Ekim programına dahil ettiğini duyurdu. Bu oyunların arasında Bêrû (Yüzsüz) isimli Kürtçe oyun da yer aldı.

106 yıllık tarihte bir ilk!

Mezapotamya Kültür Merkezi (MKM) ‘nin tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) tarafından sergilenen Bêrû (Yüzsüz) 13 Ekim’de Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek. Tiyatro severler tarafından ilgi gören oyunun biletleri tükendi.

Bêrû, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde sahnelenecek ilk Kürtçe oyun olarak tarihe geçecek.

MKM’nin 1991 yılında kurulmasıyla beraber çalışmalarına başlayan Teatra Jiyana Nû, Türkiye’nin ilk Kürtçe tiyatro grubu olma özelliğini taşıyor.

Gerçek bir hikayeden kurgulanan bir oyun

Bêrû (Yüzsüz) aslında çok yakından tanıdığımız bir yazarın oyunu. Hikayesi olan bir oyun. 1978 yılında İtalya’da Kızıl Tugaylar, politikacı Aldo Moro’yu kaçırdı. Moro, merkez sağın en etkin kişilerinden biriydi. Kızıl Tugaylar onun yaşamına karşılık 12 hasta siyasi tutuklunun serbest bırakılmasını istediler. Hükümet araya Moro’nun ailesi, arkadaşları ve Papa VI. Paul’ün girmesine rağmen pazarlığı kabul etmedi. Papa, Moro’ya karşılık kendisinin rehin alınmasını istedi. Bütün çabalar sonuçsuz kaldı. Kaçırılmasından 55 gün sonra Aldo Moro’nun cesedi bir parkta bulundu.

Bunun üzerine İtalyan yazar Dario Fo  “Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” adlı oyunu yazdı. Bu oyunu can alıcı bir soru üzerine biçimlendirdi: “Devlet neleri gözden çıkarabilir?” Ve ikinci bir soru olarak: “Devletin sahibi kim?”

Oyunda kaçırılan Aldo Moro değil FIAT’ın başkanıydı. Acaba kaçırılan bir siyasetçi değil de sanayici olsa devlet ne yapardı?

Dario Fo’nun mizahi bir dille sistemin özüne bir eleştiri sunduğu bu oyunu yıllar önce sahnede izlemiş ve çok beğenmiştim.

Oyunun konusu:

“FIAT”ın patronu Agnelli Kızıl Tugay tarafından kaçırılır. Kızıl Tugay militanlarının kullandığı arabanın kaza yapması sonucu Agnelli, olay yerinde tesadüfen bulunan “FIAT”ın teknisyenlerinden Antonio tarafından kurtarılır. Ancak Antonio tanınmayacak haldeki ağır yaralı Agnelli’nin üzerinde kendi kimliğini unutur. Doktorların yaptığı bir dizi estetik ameliyatla Angelli hayata dönerken, cebindeki kimliğin sahibi Antonio’nun da yüzünü alır. Artık ülkenin en önde gelen işadamlarından birinin suratında bir işçinin yüzü vardır.

“Şiddet umutsuzluktan ve çözümsüzlükten doğar. Oysa insanlar şiddeti sevmiyorlar. Dans ederek iktidarı değiştirmek ne güzel olur. Zaten eğlenceden, aşktan, neşeden hoşlanmamak budalalıktır.” 

Yazan:
DARIO FO

Çeviren:   
DİLAWER ZERAQ

Yöneten:   
NAZMİ KARAMAN

Oyuncular:
RUGEŞ KIRICI, ÖMER ŞAHİN, SAKİNA JİR, NAZMİ KARAMAN,CİHAD EKİNCİ

Tür: KOMEDİ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir