İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3. Bergama Tiyatro Festivali’nin Etkinlik Programı Belli Oldu

Bergama Tiyatro Festivali, 2-5 Haziran 2022 tarihleri arasında seyircileriyle buluşmaya hazırlanıyor. İlgi çekici performans programının yanı sıra farklı yaşlardaki katılımcılara yönelik disiplinler arası atölyeler, konuşmalar ve yürüyüşlerden oluşan etkinlik programı, kent sakinlerini ve ziyaretçileri kapsayan zengin bir seçki sunuyor. 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı), Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği’nin destekleriyle Yerelleşme, Sektörleşme, Sosyal ve Kültürel Hayatın Erişilebilirliği ve, Çocuklar ve Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı başlıklarını temel alarak yerel ve ulusal ekiplerin tasarladığı  etkinlikler, festival boyunca tüm Bergama’ya yayılıyor.

Odeabank ve Mey|Diageo sponsorluğunda 3dots ve BERaBER tarafından Bergama’nın tarihi sokakları ve mekanları Arasta Meydan, Bergama Müzesi, BerKM, Berksav, Çınarlı Kahve, Kızıl Avlu, Les Pergamon Hotel, Tabakhaneler, Tonoz ve Yabets Sinagogu’nda gerçekleştirilecek disiplinler arası etkinlikler, ziyaretçilerini birlikte yeni hikayeler yaratmaya davet ediyor.

Herkesi Düşünen Festival!

Festival 4 gün boyunca Festival Özel; Performanslar, Bölgeden ve Çocuklar için Performanslar; Alana Dair, Somut Olmayan Kültürel Miras ve, Çocuklar ve Gençler için Atölyeler;  Konuşmalar ve Yolculuklar olmak üzere 9 farklı kategoride her yaştan ziyaretçisi için çeşitli ilgi konularına göre birden çok etkinliği bir araya getiriyor.

Alana Dair Atölyeler

Bergama’nın yüzyıllık tarihinden yola çıkarak hazırlanan atölyeler Hollanda Konsolosluğu’nun desteğiyle programda yer alan Club Guy & Roni Dans ve Hareket Atölyesi; İsrail Konsolosluğu’nun desteğiyle Sharon Gavrielov, Or Alterman Barnea ile “Safe Place” Atölyesi; Yunanistan’dan konuk edilen Commedia Dell’Arte Atölyesi Workshop; Kanadalı sanatçı Erika Batdorf ile Kişiselden Evrensele: Somatik Yaratıcılık Atölyesi; Günseli Baki ile Herhangi Bir Küçük ve Sakin Şey – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Atölyesi; Emre ve Bihter Gülgeç Saka ile Kukla Oynatım Atölyesi;  Barış Hamarat ile Tiyatro Teknik Prodüksiyonu Atölyesi ve Murat Mahmutyazıcıoğlu ile Yazı Masasında 2 Gün ziyaretçilerle şehirde farklı bir öğrenim sunuyor.

Çocuklar ve Gençler İçin Atölyeler

Festivalin temeline aldığı başlıklardan biri olan Çocuklar ve Gençlerin Kültür ve Sanat Hayatına Katılımı kapsamında özel olarak titizlikle hazırlanan Hüseyin Besli ile Çamur Atölyesi; Dilara Gülsüm Çamlıbel ile Çocuklar İçin Masal Atölyesi; Gonca Atam ile Gençlerle Yaratıcı Drama; Deniz Özgökbel ile Karagöz Tasvir Atölyesi; KeKeÇa – Ayşe Akarsu, Gökçe Gürçay ile Beden Perküsyonu Atölyesi; Özlem Kurtuluş ile Sihir Atölyesi ve Nurşah Yılmaz, Yılmaz Murat Bilican ile Tragedyalar ile Çocuklarla Felsefe atölyeleri, gençleri ve çocukları tarihi bir alanda sanatla iç içe, yeni deneyimler kazandırmaya davet ediyor.

Somut Olmayan Kültürel Miras Atölyeleri

1500 yıllık tarihi boyunca Bergama’nın sahip olduğu kendine has kültürünü kent sakinlerine ve ziyaretçilere tanıtmak ve bölgenin kadim bilgilerini paylaşmak için düzenlenen programda Bergama Güzel İşler Derneği, Bergama Kadın Kooperatifi ve Yerlitahtacı Köyü Sakinleri tarafından Bergama Yemekleri ve Bağlar; Aykan Akçay’dan Bergama’da Zeytin ve Zeytinyağı Kültürü; Fatma Çelik’ten Kız Bergama Halısı Dokuma Atölyesi; Halime Meltem ve Mustafa Sinan Demirel’den Parşömen Atölyesi; Mustafa Pancar’dan Sepet Örme Atölyesi ve İbrahim Şahbaz’dan Yorgan Atölyesi yer alıyor.

Tarihi Yollarda Öğrenmek için Yolculuk Rotaları

Bergama’nın dünyaca önemini atölyeleriyle sunan festival,  dinleyerek ve gezerek öğrenmek isteyenler için özenle hazırlanmış rehber eşliğinde rotalar ve eğitimler ile pekiştiriyor. Bülent Türkmen ile Pergamon Antik Kent Yürüyüşü ve Bergama Antik Tiyatrolar Yürüyüşü; Fatih Kurunaz ile Bergama Kale Mahallesi’nde Çok Katmanlı Bir Yürüyüş; Nilgün Ustura ile Bergama Müzesi Eser Koleksiyonu Üzerinden Kent Tarihi Anlatımı; Yücel Tunca ile Bergama Sinemalarının İzinde ve Ramona Faltin ile antik dönemin şifa merkezi Asklepion’da Yoga Atölyesi: İç Huzur İçin Hareket atölyesi ilgililerini bekliyor.

Kültürler Arası Konuşmalar

Festival, Yerelleşme ve Sektörleşme başlıkları kapsamında sektör profesyonellerinin farklı konu başlıklarındaki bilgilendirici konuşmalarıyla geçmişten günümüze günlük hayatımızda kültürün bizi ve içinde yaşadığımız mekanları nasıl şekillendirdiğinin altını çiziyor.

Kitlenize Karşı Nasıl Daha Kapsayıcı Olabilirsiniz?

Moderatör: Hakan Silahsızoğlu

Konuşmacılar: Sharon Gavrielov, Or Alterman Barnea

Kültürel Diyalog ve Etkileşim

Moderatör: Gökçe Dervişoğlu Okandan

Konuşmacılar: Melih Görgün, Mehmet Osman Çetiner, Nazey Erdilek

KÜLTÜREL HAKLAR: Kim İçin, Ne İçin?

Moderatör: Serhan Ada

Konuşmacılar: Orçun Ejder, Saliha Yavuz, Volkan Aslan

Göç Aracılığıyla Paylaşılan Kültürel Miras

Moderatör: İpek Sür Van Dijk

Konuşmacı: Erdoğan Aykaç

Her Alan Açık Bir Sahnedir: Assos Gösteri Sanatları Festivali Örneği

Konuşmacılar: Asiye Cengiz, Aydın Teker, Selçuk Gürışık, Zeynep Günsür

Süreğen Eşiksellik: Sanatsal ve Yönetimsel İki Dünya Arasında Kalmışlık

Moderatör: Şafak Ersözlü

Konuşmacılar: Fatih Gençkal,  Metehan Kayan, Sarp Keskiner

Yaratıcı Alanda Eşitlik

Moderatör: Özlem Ece

Konuşmacı: Esra A. Aysun

“Sahneyi Sürdür!” Eğitmen Eğitimi, Festival Kapsamında Bergama’da!

ArtsMap ve Kültür için Alan iş birliğiyle 3 – 4 Haziran 2022 tarihleri arasında Bergama Tiyatro Festivali kapsamında “Sahneyi Sürdür!” Eğitmen Eğitimi etkinliği düzenleniyor. Performans sanatları teması çerçevesinde gerçekleşecek olan “Sahneyi Sürdür!” bu versiyonunda İzmir, Diyarbakır, Gaziantep ve komşu şehirlerden davet edilen katılımcılar, “Sürdürülebilir pratikleri kendi uygulamalarımıza nasıl adapte edebiliriz?” sorusuna odaklanıyor.

Biletler Mobilet’te!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 3dots ve BERaBER tarafından geliştirilen Bergama Tiyatro Festivali’nin seçkisinde yer alan tüm etkinlik ve oyun biletleri Mobilet üzerinden satın alınabiliyor.

Zengin bir seçkinin ve etkinlik programının yer aldığı festival ile ilgili duyuruları takip etmek için bergamatiyatrofestivali.com adresini ziyaret edebilir ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Odeabank ve Mey|Diageo sponsorluğunda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi, BERKSAV (Bergama Kültür ve Sanat Vakfı), Bergama Ticaret Odası ve Ne Yerde Ne Gökte Derneği destekleriyle gerçekleşen festivalin etkinlik ve program detaylarını, ekte yer alan ‘Program Detayları’ dosyasında bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir