İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ali Smith’in Mevsim Dörtlemesi’nden İkincisi: KIŞ

“İster kâğıt üstünde mürekkep olsun ister dijital baskı, yazılı her harf kendi izini bırakır, hepsi bir tür patika, bir tür vahşi hayvan izidir.”

Mevsimlerden kış. Herkesin kendi iç dünyasına döndüğü, eteklerdeki tüm taşların döküldüğü bir zaman. Booker edebiyat ödülü adayı Ali Smith, Mevsim Dörtlemesi’nin ikinci kitabı “KIŞ”ta kelimelerini kar gibi üstümüze yağdırıyor.

Bugünümüz tüm o sahte gerçekliğiyle, geçmişimiz de çıplak bir duvar gibi karşımıza dikiliyor. Fantezi alegoriyle iç içe geçerken Smith, dört farklı hayatı tek bir eve davet ediyor. Kapıları kapatıp bu malikâneyi bir kar küresi gibi sallıyor. Nihayetinde geçmiş geleceğe bürünürken hakikat açığa çıkıyor.

Epsilon Yayınevi etiketiyle okurlarla buluşan “Kış”, Ali Smith’in hayranlık uyandıran hayal gücünün filtresinden geçip önümüze serilen, ciddiyet ve mizahın, toplum ve siyasetin, düzen ve baskının el ele verdiği bir hikâye.

Övgüler:

“Tam da ihtiyaç duyduğumuz mizah, mutluluk ve umutla harmanlanmış bir hikâye.”
– The Independent

“Parçalanmış bir ev, parçalanmış bir aile; Smith’in hikâyesi karanlıklara gömülse de buz tutan toprağın altında az da olsa umut var.”
– The Times

Ali Smith kimdir?

İskoç yazar, oyun yazarı, akademisyen ve gazeteci Ali Smith, 1962 yılında dünyaya geldi. Başta şiirler, oyunlar ve öyküler yazan Smith, Gibi’yle romancılığa adım attı. Bunu kendisine Orange Ödülü ve Man Booker Ödülü adaylıklarından sonra Encore Ödülü ile İskoç Sanat Konseyi Yılın Kitabı Ödülü’nü kazandıran Hotel World romanı izledi. 2005 yılında yine Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen Rastlantısal ile hem Orange Ödülü’nü hem de Whitebread Yılın Romanı Ödülü’nü kazandı. İkisi Birden romanıyla büyük ses getiren Ali Smith, Bailey Kadınlar Kurmaca Ödülü, Goldsmiths Ödülü, Costa Roman Ödülü ve Saltire Cemiyeti İskoçya Yılın Kurmaca Kitap Ödülü’ne layık görüldü. Türkiye’de Kız Erkekle Buluşur ve İlk Kişi ve Diğer Öyküler gibi kitaplarıyla da tanınan yazar, Mevsim Dörtlemesi üst başlıklı romanlarının ilki olan Sonbahar’la 2017’de Man Booker Ödülü’ne aday gösterildi.

KIŞ

Yazar: Ali Smith
Çevirmen: Seda Çıngay Mellor
Dizi / Tür: Kurgu
Yayım Tarihi: Kasım, 2020
Sayfa Sayısı: 256
Fiyat: 30,00 TL (KDV’den muaftır.)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir