ANKARA "YENİ NESİL SANAT" İÇİN GÜN SAYIYOR - GAZETE SANAT İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ANKARA “YENİ NESİL SANAT” İÇİN GÜN SAYIYOR

Genç ressamların sanata yeni bir soluk getirdiği “YENİ NESİL SANAT” adlı sanat platformu’nun desteklenmeye ve görülmeye değer REFLECTION sergisi 9 Kasım saat 18:00’da Çankaya Gallery By Mojo’da sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Aralarında Kadir Arslan, Mehmet Babat, Büşra Gönül Demirci, Ağıt Uğur Uludağ ve Zeynel Abidin Koşarca‘nın bulunduğu 23 usta sanatçının eserlerinin görülebileceği sergi’nin küratörlüğünü  ise aynı zamanda By Mojo Art Gallery’nin kurucusu Senem ASLAN YAŞAR  yapıyor.

Kıpkırmızı 111x121 cm t.ü. karışık teknik 2018
“Kıpkırmızı” – 111×121 cm t.ü. karışık teknik 2018 – Artist Kadir ARSLAN

Vecdi Uzun sergi hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Yeni Nesil Sanat” olarak çalışmalarımızda var olanlar değerleri esas kabul edip, bu değerlerden hareketle gelişimi ve değişime açık olarak  kısa bir dönem sonra ortaya çıkması muhtemel olan yeniliğe bugünden  ulaşmayı hedeflemekteyiz.  Bu düşünce ışığında   gerek yaş,  gerekse yeni bir kuşağın  insanı  olan bizler  bir araya gelerek “Yeni Nesil Ressamlar Topluluğu” adı altında iki yıl önce  ilk sergimiz olan “Raff’taki gençler “ ile gençleri sırasıyla raftan indirip, sanatseverlerle buluşturmaya başladık.

“Prestige”, “Barkod”, “Karekod “ ve “Merkezden Kaçış”  başta olmak üzere tüm sergilerimizde  bir kavram ile izleyicilerin önüne çıktık.

Bu defa    görsel sanatların  tüm disiplinlerini  hedefleyen bir yaklaşım temelinde  “Yeni Nesil Sanat” adı altında yeniden yapılanarak “Reflection”  sergimiz ile “Yeni Nesil Sanat”ın  sanattaki yansımanın ivmesinden hareket ile geldiği aşamayı  ortaya koymaya çalışmaktayız.

Artist: Mehmet BABAT

Kaynağından çıkan  homojen ve  doğrusal hareket eden  ışınların yansıtıcı özelliği olan  bir yüzeye çarpıp  geri dönmesi veya başka yönde hareket etmesine  yansıma denir. Yansımada yansıtan yüzey ve hareket ettiği ortam;  ışığın hızı, enerjisi, frekansı, rengi ve  hareket yönünü  değiştirir. Yansıma sonunda ışık aldığı yeni yapı ile  kaynağından çıkıştaki durumundan  farklıdır.

Sahip olduğu  potansiyelin farkında olarak zekası  ile  kendini sürekli  geliştirerek   ileri seviyelere taşıyan,   zaman içinde yaratıcılığını uygulamayla  ortaya koyabilen ve  sürdürülebilirliği temel olan sanat topluluğu olma ilkemizden vazgeçmeyeceğiz.

Artist: Zeynel Abidin KOŞARCA

“Bizi çevreleyen Dünya’ya ilişkin düşüncelerimiz  bu Dünya’nın kendisiyle nasıl bir ilişki içindedir?” Bu temel soruya verilen yanıtta saptanan düşünme ile varlığın ilişkisinin mantıksal yapısı, kesin bir biçimde ayna ile yansıtılanın durumu kapsar.

Aynadaki görüntü her zaman aynanın konumunca tanımlanır.  Objenin bütünü yansıtılmaz, aksine sadece aynaya dönük tarafı görünür. Aynadaki görüntünün göstermediği arka plan; fiziken  var olsa bile aynada görüntü olarak  mevcut  değildir. Aynanın yarattığı görüntünün temsili  zorunlu olarak noksandır, aynı şekilde aynanın çevreden gösterdiği kesit de tek yanlı ve  o aynanın yüzeyinin sınırına bağlıdır. Bir ayna yansıtılana paralel olarak yerleştirilmiş değil ,  eğimli durabilir. Bu durumda da yansıtılanı kaydırılmış   veya aynanın yüzeyi bombelidir ve nesneyi çarpık gösterir. Kısacası; ayna bu durumda  nesnenin kendisinin bir görüntüsünü sağlamakta, ancak bunu aynanın perspektifinden yapmaktadır.

Artist: Ahmet Burak HALICI

Aynaya yansıyan surete  adeta örgütleyici bir faktör olarak, sureti çıkartanın perspektifi dahil olur.  Fakat bu sürekli ve sadece sureti çıkartılanın nesnel olarak önce gelmesi ve ön koşul olmasıyla gerçekleşir. Ayna metaforu bunu ifade etmektedir.

Biz   ışığın çıkışından başlayarak yansımanın değişen koşul ve bu değişimlerini esas alan bir sanat yaklaşımını esas almaktayız.

Son olarak, ışığımızı artırmaya ve   kesilmeden yansıtmak için sürekli çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımızla

Yeni Nesil Sanat Topluluğu

BY MOJO ART GALLERY HAKKINDA

Mojo Aydınlatma Grubu bir sanayici olmanın yanında sanata destek adına açtığı  BY MOJO ART GALLERY ile sanatçının  sanatseverlere ulaşmasına çalışmaktadır.   BY MOJO ART GALLERY’nin ilk sergisini “Yeni Nesil Sanat” topluluğu ile yapması gençlerin kendilerini yansıtmasına destek olduğunu ortaya koymaktadır.

Açılış ve Kokteyl 9 Kasım saat 18.00

Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı mahallesi Alacaatlı caddesi No: 16/16 Çankaya / Ankara

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir