İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aynur Kulak’ın “Adı Olmayan İkinci Öykü” adlı kitabı İthaki Yayınları etiketiyle raflarda

İlk romanı “Günlerden Bir Gün”ün ardından, bu defa dokuz öyküden oluşan “Adı Olmayan İkinci Öykü” adlı kitabıyla okurlara sesleniyor yazar Aynur Kulak. “Duygularımı pencereleri açık odalar gibi birbiriyle cereyan ettiren sizler varsınız, evet. İnanıyordum, siz olmadan olmazdı. Hiçbir öyküde geçmedi bu cümle fakat yazmak benim için dua etmeye eş!” diyen Kulak’ın öykü kitabı İthaki Yayınları etiketiyle raflarda…

Daha önce “Günlerden Bir Gün” adlı romanı yayımlanan Aynur Kulak, bu defa öyküleriyle sesleniyor okura. “Düşüş” kavramı etrafında var olan öyküler, okuru sohbete, yazıya ve sonunda düşüşe dahil ediyor. Kulak, okurun da kendi öyküsünü anlatmasını bekleyerek kalemi ona teslim ediyor, “Yol boyunca düştüm. Düşmeyi çok seven birinin öyküsünü günü geldiğinde yazabilmek için,” diyerek bir yazar-okur birliğini işaret ediyor.

“Adı Olmayan İkinci Öykü”; tek bir öykünün farklı yataklardaki akışı, kendi ekseninden fırlayarak çıkmak isteyen bir öykü toplamı.

Zamanı başka bir dilde yakalama isteğimi konuşmalıyız. Mekânları algılayışımı. Ya da belki geçmişin şimdi geldiği bu noktada, on beş yıl sonra bin bir türlü badire sonrası işin içinden çıkamadığım öyküler yazan ben, pencereden dışarı bakarken karşı balkonda gördüğüm, her gün ama her gün istisnasız bütün evi baştan ayağa temizleyen kadını yazmalıydım. Sıkıldım. Birçok nedene bağlayabileceğim bir sıkılma hâli bu. Geçmişe, şimdiye, geleceğe, ona, buna, şuna bağlayabileceğim böyle bir sıkıntıdan kurtulabilmek zor. İstemiyorumdur belki de. Karşı balkonda kilim silkeleyen kadını yazacağım. Bir gün oturacağım ve onu yazacağım, evet. Kendi eksenimden fırlayarak çıkacağım. Deli gibi arzuladığım tek şey bu. Kendi eksenimden fırlayarak çıkmak. Bir roketin uzaya doğru fırlatılması gibi. Böyle bir fırlatılmayla çıkmak istiyorum dünyadan.

Yazar hakkında:

İstanbul’da doğdu. 2005 yılında İnkılâp Yayınları tarafından Günlerden Bir Gün romanı yayımlandı. Çeşitli kültür sanat mecralarında çağdaş yazar söyleşileri ve kitap inceleme yazıları yayımlanmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir