İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

bang. Prix’den Yaratıcı Ekosisteme Açık Çağrı

Düzenlendiği 4. yılda daha kapsayıcı bir yapıya bürünen bang. Prix, 2020 yılı başvurularını 11 Kasım-31 Aralık 2019 tarihleri arasında kabul edeceğini duyurdu. Programa, dijital teknolojiler, tasarım ve bilimsel unsurları sanatsal üretimlerinde kullanan ya da kullanmak isteyen yaratıcı gençlerin yanı sıra teknoloji ve bilim alanında sanatsal bakış açısıyla çalışmalar yapan kişiler de başvuruda bulunabilecek.

Düzenlenmeye başladığı 2017 yılından bu yana ülkemizde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde dijital sanatlar alanında üretim yapan gençleri görünür kılmak, yanı sıra iş ve teknoloji dünyasını yeni fikirlerle beslemek amacıyla düzenlenen ve birbirinden başarılı çalışmalara imza atan bang. Prix, 2020 yılında stratejik bir değişime giderek kapsamını genişletiyor.

bang. Prix, ülkemizde sanat, bilim, teknoloji ve tasarımı bir araya getirerek yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden kişilerin buluştuğu öncü bir platform olarak kendini konumlandırıyor. Bu kapsamda sanat, bilim, teknoloji ve tasarım ekosistemine açık çağrıda bulunan platform, 2020 yılı başvurularını 11 Kasım  ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında kabul edeceğini açıkladı.

Farklı disiplinlerden yaratıcı gençler başvuruda bulunabilecek

bang. Prix 2020 programına dijital teknolojiler ve bilimsel unsurları sanatsal üretimlerinde kullanan ya da kullanmak isteyen, güzel sanatlar, tasarım, mimarlık gibi yaratıcı endüstrilerde yer alan kişilerin yanı sıra; teknoloji ve bilim alanlarında sanatsal bakış açısıyla çalışmalar yapan, nörobilim, sosyoloji, biyoloji, psikoloji, bilgisayar bilimleri, felsefe gibi farklı disiplinlerde çalışmalarını sürdüren, kendileri için gelişim alanı arayan herkes başvurabilir. Program, Türkiye’nin yanı sıra farklı ülkelerden başvurulara da açık olacak.

bang. Prix 2020’ye katılmak isteyenlerden gelişim alanları, üzerinde çalıştıkları ya da çalışmak istedikleri proje konuları ile birlikte, programa katılma motivasyonlarını anlatan bir başvuru yapmaları bekleniyor. Adaylar, sektörün önde gelen isimlerinden oluşan altı kişilik jüri ve bang. Prix ekibi tarafından seçilecek. Sürece dahil olmaya hak kazananlar, yıl boyunca (Ocak 2020 – Kasım 2020) program dahilinde sunulan desteklerden faydalanma imkanını bulacak.

bang. Prix 2020 programının jüri üyeleri arasında Koleksiyoner ve Sanat Yazarı sayın Banu Çarmıklı, so-far (Singapur) Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni sayın Christina J. Chua, Marshmallow Laser Feast (Londra) Sanatçısı ve Yaratıcı Direktörü sayın Ersinhan Ersin, İstanbul Teknik Üinersitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi sayın Dr. Gökhan İnce, MAA (Melike Altınışık Architects) Kurucusu ve Mimar sayın Melike Altınışık ve Touchdesigner (Montreal) Yöneticisi sayın Isabelle Rousset yer alıyor.

Emrah Yayıcı

Başvuru ve değerlendirme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan bang. Prix Yönetim Kurulu Başkanı sayın Emrah Yayıcı, “Programın dördüncü yılında bang. Prix, önceki yıllardan farklı olarak proje bazlı destek ve sergileme imkanın ötesinde sanat, teknoloji, bilim ve tasarım kesişiminde çalışmalar yapan insanlara daha geniş kapsamda destek verecek bir platforma dönüştü” dedi. Emrah Yayıcı, “Amacımız, katılımcılarımızın üretimlerini başarıyla gerçekleştirebilmeleri ve sahip oldukları bilgi, yetkinlik ve deneyimlerini artırabilmeleri için ihtiyaç duydukları eğitimlere, kitaplara ve atölye çalışmalarına erişebilmeleri. Ayrıca, bang. Prix ve diğer organizasyonlarda üretimlerini sergileme gibi olanaklara ulaşmalarını kolaylaştırıcı destekler de vereceğiz” şeklinde konuştu.

Gelişim hedefleri desteklenecek

bang. Prix Yönetim Kurulu Başkanı sayın Emrah Yayıcı, programın değerlendirme kriterlerine yönelik ise şu bilgileri verdi: “bang. Prix 2020 programına başvuruda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle sanat, teknoloji, tasarım ve bilim ekseninde çalışmalar yapma konusunda sürekli bir merak ve motivasyona sahip olmaları gerekiyor. İhtiyacı olan desteğin, bang. Prix programı kapsamında sağlanabilir olması, gerçekçi gelişim hedeflerinin bulunması, kendini ve çalışmalarını açık ve anlaşılır şekilde ifade edebiliyor olması ise diğer önemli kriterler.”

Başvurular dijital ortamda alınıyor

bang. Prix 2020 için Türkçe ya da İngilizce olarak hazırlanan tüm başvurular, register@bangprix.org adresi üzerinden, dijital ortamda kabul edilecek. Yalnızca PDF ve MP4 formatında dosyalar değerlendirmeye alınacak! Gerekli başvuru belgeleri ve detaylar için bangprix.org adresinden bilgi almak mümkün.

bang. Prix Hakkında

bang. Prix Türkiye’de sanat, teknoloji, bilim ve tasarımı bir araya getirerek yaratıcı fikirlerini ifade etmek isteyen farklı disiplinlerden insanların buluştuğu öncü platformdur. bang. Prix 2017 yılında farklı alanlardan gelen insanların müşterek merak, gelişim, paylaşım ve üretim motivasyonlarını gerçekleştirebilecekleri bir platform yaratma isteğinden doğdu.

bang. Prix programı, Design Thinking metodolojisi ile sanatı buluşturarak kurumların yeni ve yenilikçi fikirler üretmelerine destek olan inovasyon ekibi ArtBizTech’in ana destekçiliğinde düzenleniyor. Program, bugüne kadar sağladığı mentorluk desteği ile 57 kişinin projelerini geliştirmelerine ve yurtiçi ve yurtdışında açılan 13 sergi ile de bu projelerini binlerce izleyiciyle buluşturmalarına destek oldu.

bang. Prix programına ilişkin daha detaylı bilgilere www.bangprix.org adresinden ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir