İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BE Contemporary Art Gallery Çağdaş Sanatçı Uğur Çakı’nın “Füzyon” İsimli Solo Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor


BE Contemporary Art Gallery çağdaş sanatçı Uğur Çakı’nın doğduğu ve büyüdüğü Urla’daki ilk sergisi Füzyon’a 10 Temmuz – 16 Ağustos 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

 “Sanat hayatın gerçeğini bulmaya bir yolculuktur.”  – Uğur Çakı

BE Contemporary Art Gallery çağdaş sanatçı Uğur Çakı’nın farklı medyumlarla ürettiği eserlerinin ilk defa bir arada sergileneceği “Füzyon” isimli solo sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Füzyon” sanatçının doğduğu ve büyüdüğü semt olduğu için onda özel bir yeri olan, geriye dönüp başlangıç noktasına bakabildiği ve huzurla özdeşleştirdiği Urla’daki ilk kişisel sergisi.

“Füzyon” sergisi, sanat izleyicilerine Uğur Çakı’nın farklı dönemlerde üretmiş olduğu gerçeküstü bronz heykellerini, pop art resimlerini, yerleştirmelerini ve ready made çalışmalarını bir arada deneyimleme imkânı sunuyor. Malzeme çeşitliliği ve bu malzemeleri kullanıştaki ustalığını konuşturmak üzere hazırladığı bu sergi Uğur Çakı’nın bugüne kadar tüm dönemlerine ışık tutuyor.

Sanatçı bu disiplinler arası yaklaşımını “hayal kurmanın birçok tekniği var ise, sanat yapmanın da birçok tekniği vardır” sözleriyle ifade ediyor. Uğur Çakı, sanat teknikleri ve hayal kurma teknikleri arasında bir bağlantı kuruyor. Anlatmak istediği hikâye ya da hayalin niteliklerine ya da yansıtmak istediği kavrama göre malzemeyi ve gerektirdiği tekniği seçiyor.

Antik Yunan’dan günümüze zamanın geçişi, sanatçı Uğur Çakı’nın eserlerinin arkasındaki ilham kaynağı. Sergideki çeşitli parçalar gerçeküstü ile renklendirilmiştir: bir tekerlekli sandalyenin kanatları çıkmıştır; el bombaları çiçek açmıştır… Sanatçının sanat ve kültür tarihinden etkileri bir arada kullandığı eserleri, gündelik hayattan hikâyeleri eski çağlardan kalma hikâyelerle birleştiriyor.

Sanatçı hakkında;

Uğur Çakı (d. 1974, İzmir), İzmir’de yaşıyor ve çalışıyor. 2005’te Dokuz Eylül Üniversitesi Seramik Bölümü’nden mezun oldu. Disiplinler arası pratiğe sahip sanatçı, seramik, heykel, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme alanlarında çalışıyor. Seçili sergileri arasında; Art Capital, Grand Palais, Paris, Fransa (2020); Büyük Efes Sanat Günleri, Swissotel, İzmir, Türkiye (2020); Nordic Art Fair, Kopenhag, Danimarka (2020); BAP Bellemur Art Project (solo sergi), Paris, Fransa (2019); Çakı Müze Evi (solo sergi), Urla, İzmir, Türkiye (2019); Art in Action, BAP Bellemur Art Project, Paris, Fransa (2018); Confusion, Macao Milano, İtalya (2017); Şimdi Tam Zamanı, Sabancı Kültür Sarayı, İzmir, Türkiye (2016); Movement, Sumahan Art Gallery, İstanbul, Türkiye (2014); Teras sergisi, Elgiz Müzesi, İstanbul, Türkiye (2013); Uluslararası Salon Sergisi, Fransız Güzel Sanatlar Kurumu, Carrousel du Louvre, Louvre Müzesi, Paris, Fransa (2013 & 2012 & 2010); Marie Curie Sanat Etkinliği, Saatchi Gallery, Londra, İngiltere (2013); Uluslararası New York Çağdaş Sanatlar Bienali, New York, ABD (2013); Venedik Bienali, paralel etkinliği, Venedik, İtalya (2013); Başkalaşım, Agora Gallery, New York, ABD (2012); Hiçbir Yere Yolculuk, Backside Gallery, Marsilya, Fransa (2012); Uluslararası Elite Art Sanat Fuarı, Grimaldi Forum, Monaco (2011); Bir İstanbul Mirası, Guido Casaretto, Bedri Baykam, Uğur Çakı, Lahd Gallery, Londra, İngiltere (2011); Paralel Frekans, Ekav Art Gallery, İstanbul, Türkiye (2010); Feria Internacional de Arte Contemporaneo de Marbella, Onur Konuğu Salvador Dali, Palacio de Ferias y Congresos, Marbella, İspanya (2010).

Seçili ödülleri arasında; Uluslararası Salon Sergisi, Özel Ödül, Carrousel du Louvre, Louvre Müzesi, Paris, Fransa (2010); Art İstanbul Resim & Heykel Yarışması, Jüri Özel Ödülü, İstanbul, Türkiye (2010); Turgut Pura Resim Heykel Yarışması, Heykel Birincilik Ödülü, İzmir, Türkiye (2003); Uluslararası Kahire Seramik Bienali, Jüri Gençlik Ödülü, Kahire, Mısır (2002); Rotary Club Seramik Yarışması, Filiz Sarper Eczacıbaşı Ödülü, İzmir, Türkiye (2000) bulunmaktadır. 

Urla’nın Yeni İlham Noktası: BE Contemporary Art Gallery

Yenice Mah. Park Sokak No:8/2 Urla, İzmir, Türkiye

www.be-contemporary.com.tr

IG @be-contemporary

Tüm sorularınız için:

info@be-contemporary.com

BE Contemporary Art Gallery, 2020’nin Kasım ayında Bahar Soyoğuz tarafından Urla’da açıldı. Dinamik, yenilikçi ve cesur bir çizgiye sahip BE Contemporary, sanatın kucaklayıcılığına, çağdaş sanatta yeni sorulara ve farklı bakış açılarına daha çok alan açmayı amaçlıyor. Galeri, Urla’da konumlanan mekanında, eserleriyle ilham kaynağı olan, sanatta ve hayatta sınırları zorlamaktan çekinmeyen ve sanatı yeniden tanımlayan sanatçıların sergilerini sanatseverlerle buluşturuyor.

BE Contemporary çağdaş sanatta kültür, toplum, kimlik gibi daha geniş içeriksel çerçevelerle ilgilenen kültürel diyaloğun bir parçası olarak konumlanıyor. Zengin tarihinden miras eklektik bir kültüre sahip topraklarda yaşayan, günümüzde global olarak etkilenen, teknolojik olarak gelişen bir dünyada çalışan ve eser üreten Türk sanatçıları uluslararası çağdaş sanat izleyicisiyle paylaşmak arzusunu taşıyor.

Galerinin beraber çalıştığı sanatçılar arasında, çalışmaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında önemli kurumlarda yer almış isimler bulunuyor: Suzan Batu, Uğur Çakı, Oğuz Büyükberber, Bennu Gerede, Genco Gülan ve Gül Ilgaz.

Ziyaretçilere, üç katlı 120 m² iç mekan galeri alanına ek olarak, dış mekan sergilemeleri için kullanılan ve aynı zamanda ziyaretiniz esnasında keyifle dinlenebileceğiniz 24 m² bir bahçe ile Urla’da çağdaş sanatı temsil etmek için önemli bir alan sunuyor. 

Galerinin konumlandığı, alternatif bir yaşam arayan birçok kişinin hayali ve yaratıcılığın merkezi olmaya aday Urla, her geçen gün sanat ve gastronomiyle bir kültür merkezine dönüşüyor. BE Contemporary lokal misyonunu da üstlenerek daha fazla izleyicinin çağdaş sanatı deneyimleyebilmesini sağlamak, kültürel alışverişi artırmak ve bir ilham noktası olma amacıyla çağdaş sanat sergilerinin yanı sıra sanatçı rezidansı programları ve çeşitli sanat etkinlikleri de düzenliyor.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir