İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ceren Göğebakan Yeni Sergisi ile Ataşehir’de

Soyut ve sürreal çalışmaları ile son dönemde öne çıkan sanatçı Ceren Göğebakan uzun zamandır üzerinde çalıştığı eserleri içeren “Sınırların Ötesinde Sürrealizm” isimli kişisel sergisi ile 10 – 23 Eylül 2022 tarihleri arasında Ataşehir Cemal Süreyya Kongre Merkezi’nde sanatseverleri deneyimlenmesi gereken bir sanat yolculuğuna çıkarıyor.

10 Eylül tarihinde açılıp 23 Eylül tarihine kadar ziyaret edilebilecek, sanatçının soyut ve sürreal eserlerini barındıran “Sınırların Ötesinde Sürrealizm” adlı sergi ile sanatçı, sanatseverleri gerçek dünyadan kısa bir kaçışa ve bir hayal dünyasına davet ediyor.

sergi alanından bir görsel.

Ceren Göğebakan’ın soyut ve sürreal esintiler bulunduran resimleri , evrenin doğasıyla barışık olsa da daha çok insanın ruhsal atmosferine odaklıdır. Burada resim içerisinde bulunan sembolik imgeler sanatçının yaşadığı duyguları dışa vuran bir yüzey görevindedir..Bu yüzeyde nesnelerin yerleştirilişi, parlak alanlar, detayda yer alan sembolik ifadeler  her şey hesaplanır ve tekrar tekrar tasarlanır. Bunca çabanın tekrarın birden fazla amacı vardır; arzunun tasarımı, haz, varolanın dışavurumu. 

Aklın, geleneklerin, alışkanlıkların denetiminden uzak, bilinçdışı gerçeklerini yansıtan, bilinen ile bağını kesip kendince bir gerçek yaratmak amacını güden sanatçı, bir ruh hali olan sürrealizmi kullanarak ,onun karşı çıkan tavrıyla tekinsiz olana ulaşmak, bilinçsiz arzularımıza dokunmak, hayalleri hayata geçirmek için gerçekliği yıkmayı amaçlamıştır. Eserlerinin temelinde, dayatılmış olan sınırlara ve normlara meydan okumak ve özgürlük arayışı yer alıyor.

sergi alanından bir görsel.

Sanatçının tüm bu özgürlük, sınırların ötesinde olana ulaşma ve çerçevenin dışına çıkma arzusunu gerçekleştirebilmesi için “umut” ve “cesaret” kavramlarına duyduğu ihtiyacın iz düşümlerini soyut eserlerinde izleyebileceksiniz.  Sergide izleyeceğiniz soyut eserleri ile sanatçı ihtiyaç duyduğu “umut” ve “cesaret”i iddialı metaryaller, göz alıcı renkler ve parlaklık kullanarak sanat eserlerinde simgelemişir. Soyut resimleri ile çocuksu bir sadelik ve kendilik yaratmayı, içinden geldiği gibi olma halini esas almıştır. Tüm bunları yaparken “deneysellik” kavramını ön planda tutarak sorgulamaya ve denenmemiş teknikleri, metaryalleri denemeye cesaret göstermiştir.

Ceren Göğebakan, Ataşehir Belediyesi sponsorluğunda gerçekleşecek olan “Sınırların Ötesinde Sürrelizm” adlı sergisi ile tüm sanatseverleri sınırların ötesinde bir deneyime davet ediyor.

Ceren Göğebakan’ın instagram hesabı: instagram.com/cerengogebakanofficial/

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir