İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Contemporary Müziğin Özgün Yaratıcısı KIANN ile Söyleşi

KIANN, dünyaca ünlü İran asıllı İtalyan vatandaşı bir piyanist, müzik yapımcısı ve contemporary – modern crossover müzik bestecisidir.

Başarılı besteci insanların ruhlarına dokunan, geniş kitlelere ulaşan contemporary ve sinematik müziklerin bestecisi olarak müzik dünyasında hele ki klasikle çağdaşı mükemmel harmanlaması sayesinde klasik müzik otoriteleri tarafından da kabul görmesi sebebiyle çok farklı bir konuma sahip.

Kiann yarattığı, bir tür füzyon olarak nitelendirilen, müziği ile çok geniş kitlelere ulaşmakta.

Şu an Avusturya’nın Viyana şehrinde  yaşayan sanatçı ile Viyana’daki evinde çok keyifli bir sohbet gerçekleştirip ona merak ettiklerimizi sorduk .

Siz değerli okurlarımızı inanılmaz entellektüel ve duygusal bir sanatçı, Kiann’ın hayatına dair kesitlerini bulabileceğiniz keyifli söyleşimizle baş başa bırakıyoruz.

Keyifli okumalar…

Mine Alpan: Bizi çocukluk yıllarınıza götürebilir misiniz, piyano ve müziğe nasıl başladınız? Ailenizden gelen müzik geçmişiniz oldu mu …?

Kiann: Nasıl besteci olduğumu anlatmak için Türkçede olan bir kelime çok güzel özetliyor. Ben buna “Kısmet” diyorum. Müzisyen bir aileden gelmedim, müziğe erken yaşlardan itibaren de başlamadım. Bir şekilde birbirimizi bulduk desem çok doğru olur. Sanırım içinizde her zaman orada olan bir şey varsa, onu keşfetmelisiniz …Ve benimde içimde müziğe olan sevgimi keşfetmem çok uzun sürmedi.

Benim müzikle ilk karşılaşmam gerçekten çok küçükken gerçekleşti. İlk birkaç şarkımı bestelediğim üzerinde sadece 2 oktavı olan ikinci el oyuncak piyanomla oldu bu… Ebeveynlerim müthiş bir kulağım olduğunu o dönemde radyoda duyduğum şarkıları, dizilerin film müziklerini ve melodisi olan her duyduğum şeyi kulaktan çalabildiğimi söylüyorlardı. Ben artık müzik denen bu büyülü ve yepyeni dünyada yolumu bulmaya çalışan küçük bir çocuktum. Çocukken çok sessiz içe dönük bir yapım vardı, bu sebeple hep kendi başıma bir şeyler yapmaktan zevk alırdım. Bu açıdan müzik benim adeta sığınağım oldu… O dönemde İran’da bir piyano satın almak bizim bütçemizin ve hayallerimin çok ötesindeydi. Ama müzik artık benim vazgeçilmezimdi ve bu yüzden klavye çalmaya ve piyano üzerine birkaç ders almaya başladım. Gerçekte klavye ile çalışmak benim şansım oldu ve bilgisayarın hayatlarımıza girmesiyle hızlı bir şekilde bilgisayarlar ile müziğimi entegre etme ve düzenlemelerimi yapma şansını verdi.

Bugün Kiann olarak geçmiş ile geleceğin, klasik ile modernin kaynaştığı, analog ile dijitalin harmanlandığı “Contemporary” (modern) müziğimin temeli o yıllarda atılmıştı.

Müzik alanında kariyer yapmak için size kim veya ne ilham verdi? Müzik yaşamınız ve kariyeriniz üzerindeki en önemli kişi ve olaylar neydi?

İlk destekçimin annem olduğunu söyleyebilirim. Kimi zaman  “bu benim olasılıklarımın üzerinde” düşüncesiyle müziği bırakmayı düşündüğümde asla bırakmamamın nedeni her zaman annem oldu. Annem tam bir müzik aşığıydı ve başından beri yaptığım her şeye gerçekten inanıyordu. Ne olacağım konusunda şüphelerim olduğunda, sonunda başaracağımdan emin olmamı sağlayan hep annem oldu.

Hayatımın dönüm noktası “Yanni Acropolis’de” adlı albümün bir kopyasını almam oldu. Her şey adeta o albümü dinlememle şekillenmeye başladı. O zamanlar hala müzik yolculuğumun başındaydım, bu yüzden boş bir sayfa gibiydim. Bu albüm bir şekilde hayatımı değiştirdi. Artık müzisyen olmayı hayal edebilmemi ve yaptığım müziğin bir karşılığı olduğunu anlamamı sağladı. Şarkı söylemiyor ya da dans etmiyor olsam da artık bir gün yıldız olabileceğime inanmam için bir sebebim vardı. Çünkü gerçekten benzer güzel melodiler yazabiliyordum! Yanni’nin ve onun çağdaş müzik türünde dinlediğim o albümünün, bugün olduğum kişi olmamdaki en büyük etki olduğuna inanıyorum.

Bundan yıllar önce teyzemin evinde televizyon karşısında, Paris sokaklarında Jean Michel Jarre’i seyrediyordum. Belki de müzik beni ilk kez alıp astral seyahat misali bir yerlere götürmüştü. Bu yolculuğun ne olduğunu ve beni nasıl  büyülü bir yolculuğa çıkardığını bilemeyecek ve anlayamayacak kadar küçüktüm. Bu müzikti ve müziğin gücü benim için hala bir muammadır.

Çok sayıda beste yayınlıyorsunuz ve onlar için harika videolar çekiyorsunuz, bu yaratıcılığın ilhamını nereden alıyorsunuz?

İlhamın, her gün orada sizi beklediğine gerçekten inanıyorum. Günlük olarak dikkatimiz dağılıyor ve duygularımızı unutuyoruz. Nasıl ilham alacağımızı, nasıl seveceğimizi, insan olarak köklerimize nasıl geri döneceğimizi unutuyoruz. Ben ilham anını, onu hayatta, kendi hayatımda bulabildiğim sürece, geçmişi, ailemi ve arkadaşlarımı düşünerek buluyorum. Ziyaret ettiğim güzel bir yer ve doğanın tam kendisi harika ilham kaynağıdır benim için. Tüm bu duyguları ve deneyimleri özümsüyorum ve hepsini kendi tenimde hissettiğim anda, yeni bir parça ilham artık ruhumdadır. Artık onu aramıyorum.

Bir besteci olarak başarı tanımınız nedir?

Bence bir besteci ya da genel olarak yaratıcı, üretken bir birey olarak başarımızı sayılara ve istatistiklere dayalı tanımlamamız gerektiğine inanıyorum. Önemli olan sadece kaç Facebook hayranınızın olduğu ya da kaç albümün altın ya da platin plak ödülü aldığı değildir. Maalesef ki hayatımızda bu kriterler kesinlikle önemli kabul edilmekte ve olayları bu şekilde ölçmeye alışkınız. Bestelerimden birini televizyonda dinlediğimde veya harika müzisyenlerle işbirliği yaptığımda, ayrıca büyük bir kalabalığın önünde canlı performans sergilediğimde bu benim içim bir başarıdır. Ama şahsen benim kendi başarı tanımım çok farklı. Benim için başarı, neredeyse her gün bana mesajlar yazmak için Google çeviriyi kullanmasına rağmen, müziğimin onun son zamanlarda karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olduğunu söyleyen yaşlı Meksikalı bayandır. Başarı, sağlık sorunları olan ve bana müziğimi dinleyerek hastalıkla mücadele edecek gücü bulduğunu söyleyen genç bir İtalyan kızla iletişime geçmektir. Müziğimin insanların hayatında küçük bir fark yarattığını bilmek, benim için gerçek başarının anlamı budur… Biliyorum ki yaptığım müzik bazı insanlara yardım ediyor ve dünyayı biraz daha iyi hale getiriyor. İşte benim için en büyük armağan ve beni gerçekten çok mutlu eden başarı kıstasım budur.

Klasik müzikle karşılaştırıldığında Contemporary kültür veya müziği nasıl görüyorsunuz?

Açıkçası klasik müziğin o dönemin çağdaş müziği olduğuna inanıyorum. Demek ki klasik bir eserin altında yatan güzellik, bestecinin özgün, yenilikçi ve farklı olma çabasının meyvesidir. Klasik besteciler takip etmediler, önderlik ettiler. Bunu söylerken, çağdaş bir müzisyen için kendi sesini yaratmanın ve başka birini takip etmemenin kesinlikle hayati önem taşıdığını düşünüyorum. Önde gelen ve kendi üsluplarına sahip parlak çağdaş bestecilerimiz olduğuna inanıyorum. Klasik müziğe kıyasla, sonsuz sayıda olanağımız, araç ve gereçlerimiz olmasına rağmen bazen çok az hayal gücümüz var. Bilgimiz artıyor ama aynı zamanda fikirler küçülüyor gibi görünüyor.

Kendi bestelerinizden hangisi hayatınız için iyi bir tema şarkısı olurdu?

Diyebilirim ki neredeyse bestelerimin hepsi benim hayatımı anlatıyor. Hepsi öğrendiğim bir dersi, yaşadığım bir deneyimi, neşeyi, aşkı, hayal kırıklığını, üzüntüyü, beni ben yapan ve benim bir parçam olan duygularımın bir yansıması.

Ama özellikle seçmem gerekirse, hayatım için bir film müziği diyebileceğim şeye en yakın diyebileceğim iki tane var ; “Velvet Dream” ve “Like No One Else”… Bu iki bestem pek çok duygusal iniş ve çıkışla betimlenmiş, bir yükseliş hikayesini anlatan, rüyalarının peşinden gitmeyi anlatan, başarısız olunsa bile tekrar daha güçlü bir şekilde ayağa kalkmayı anlatırlar. Gök gürültüsünün ortasında kendinize inanmanın verdiği umut mesajıdır. Bana her zaman kim olduğumu ve neler yaşadığımı hatırlatıyorlar, ki bu iki bestemde anlattıklarım beni bugün olduğum kişi yaptı.

Hem röportaj esnasında hem de hazırlarken bu çok keyif aldığımız yazımızın gerçekleşmesini sağlayan ve Kiann’ın Türkiye temsilciliğini yürüten KAM MANAGEMENT ‘a teşekkür ediyorum… Gazete Sanat farkı ve ayrıcalığı ile bir sonraki dünyaca ünlü bir sanatçının “Türkiye’de gerçekleştirilen ilk röportajını” kaçırmamak için bizi takip etmeyi unutmayın. Sağlık ve sanat dolu günlerde tekrar buluşmak ümidiyle.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir