İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deniz Kokan Öyküler Okuruyla Buluştu

Gizem Kodak ve Ömer Asmalı imzası taşıyan ‘Deniz Kokan Öyküler’ raflardaki yerini aldı. Türkiye’de deniz ve denizcilik sevgisini arttırmak için kaleme alınan ‘Deniz Kokan Öyküler’ Yüksek Denizcilik Okulu sıralarından başlayarak, Dünya’nın bambaşka köşelerine uzanan maceralarla dolu!

‘Deniz Kokan Öyküler’ okura Türk ticaret denizciliği gemi hayatından, kahkaha dolu masmavi pasajlar sunuyor!

Sayfa Sayısı: 114
Yayın tarihi: 27.06.2020
Yayınevi: KDY

Gizem KODAK

1987 yılında İstanbul, Bakırköy’de doğdu.
2008’de Ekonomi lisansını tamamlayarak ekonomist unvanı kazandı ve 2011 yılında Siyaset Bilimi bölümü, Deniz Politikası alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çocukluk hayali olan denizci olma arzusuyla, yüksek lisans sonrasında üniversite sınavına yeniden girerek Güverte bölümünde sıfırdan öğrenciliğe başladı ve 2013 yılında vardiya zabiti ehliyetini alarak bu rüyasını gerçekleştirdi. Lise yıllarından bu yana edebiyat ile ilgilenen Kodak’ın profesyonel öykü yazarlığına ilk adımı, Leman Dergisi bünyesindeki Kaçak Yayın ile başladı. 16 yaşında iken Leman Dergisi’nin açtığı yarışmayı kazanarak yaratıcı yazarlık eğitimine hak kazanan Kodak, bu eğitimin ardından çeşitli edebiyat dergilerinde öyküler yazmaya başladı. 2007 yılında Marx’ın Kol Düğmeleri adlı öyküsü Ümit Kaftancıoğlu öykü ödüllerinde; 2015 yılında Jack ile Bir Gece isimli Öyküsü İTÜ Ali Teoman ödüllerinde öykü dalında ödüle layık görüldü. İlk kitabı Belki Başka Bir Rüyada, 2016 yılında Koral Yayınları tarafından yayınlandı. Edebi hayatına denizcilik öyküleri ile devam eden Kodak, mesleki kariyerine akademik olarak devam ediyor ve İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü, İklim ve Deniz Bilimleri Anabilim Dalı’nda doktora eğitimini sürdürüyor.

Ömer ASMALI

1958 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde doğdu. İlköğretimine İstanbul’da başlayıp 1981 yılında Yüksek Denizcilik Okulu Güverte (İTÜ Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği) bölümünden mezun oldu. 1981-1986 yılları arasında DB Deniz Nakliyatı gemilerinde kaptan olarak görev yaptı ve bu süre zarfında Yedek Subaylık görevini askeri gemilerde 2. Komutan olarak tamamladı. 1986 yılında şimdiki adıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünde kaptan olarak göreve başladı. 2003 yılına kadar kurtarma gemilerinde kaptan ve kurtarma uzmanı olarak görev yaptıktan sonra bu tarihten itibaren kurum personeline mesleki eğitimler vermek için karada görev almış olup bilahare gemi kurtarma uzmanlığı ve müdürlüğü vb. görevlerde bulundu. Uzakyol Kaptanı, kılavuz kaptan ve Gemi Trafik Operatörlüğü, Denizcilik Okulları denetçisi, Kalite Standartları Denetçisi ve Denizcilik Eğitmeni belgelerine haiz olan Asmalı, okul yıllarından itibaren farklı kesimlerden birçok denizciye ehliyet yükseltme ve denizcilik eğitimleri verdi. 1987-2005 yılları arasında Beykoz Barbaros ADM Lisesinde, 2006-2017 yılları arasında İTÜ Denizcilik Fakültesinde lisans düzeyinde, 2008-2017 arasında da İÜ Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsünde yüksek lisans öğrencilerine misafir öğretim görevlisi, İBB Kocasinan İtfaiye Okulunda da gemi ve deniz yangınları ile ilgili itfaiye teşkilatına eğitim verdi. Halihazırda, 2003 yılından itibaren adliyelerde bilirkişi, İstanbul Üniversitesi Danışma Kurulu paydaş üyesi ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünde Donatım Şube Müdürü olarak görevine devam ediyor. Kaptan Ömer Asmalı’nın ülkemizde ilk olan Gemi Kurtarma ve Kriz Yönetimi adlı kitabı 2019 yılında yayımlandı.

Satın Almak İçin Tıklayın

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir