"Devir" Galeri 5'te - GAZETE SANAT İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Devir” Galeri 5’te

2020 yılının Ocak ayında açılacak ve Anel Grup tarafından desteklenen Galeri 5’in 10. yıl sergisi niteliği taşıyacak olan “Devir” projesi başladı. Bir yıl boyunca “Devir”e ev sahipliği yapacak Galeri 5’teki proje, Gizem Karakaş’ın inisiyatifiyle gerçekleşecek ve her ay bir sanatçı olmak üzere, toplam 12 sanatçı sergi mekanını bir atölye olarak kullanarak mekana özgü işler üretecek. 12 sanatçı atölye sürelerini doldurmalarından sonra ürettikleri işi veya işleri mekana yerleştirecekler ve 1 yılın sonunda yani Ocak 2020’de sergi aynı isimle açılacak.

“Devir” projesi nedir diye merak edenler için anlatalım. Proje, bireysel ve kolektif üretim, izleyici ve üretici, sınırlar ve özgürlük alanları arasındaki dinamikleri araştırıyor. Bu bağlamda projede yer alan sanatçıların seçimi bir “devir” sistemi ile belirleniyor. Yani anladığınız üzere Ocak ayında projeyi başlatmak üzere seçilen sanatçı, Şubat ayında mekanı kendisinden devralacak sanatçıya karar verirken, Şubat ayında çalışacak sanatçı, Mart ayında kendisi takip edecek olanı belirleyecek. Kısacası sistem böyle işleyecek. Galeri 5’teki projeyi başlatmak üzere Ocak ayı için Gizem Karakaş tarafından seçilen ilk sanatçı ise İşlerinde metin ve fotoğraf mecralarını biçimlerinin ötesinde kullanmaya çalışan, lisans eğitimini Princeton Üniversitesi’nde Sanat Tarihi ve Görsel Sanatlar’da gören, yüksek lisans eğitimini Parsons The New School for Design’da fotoğraf alanında tamamlayan, Online yayıncılık inisiyatifi m-est.org’un kurucu editörü olan ve Delfina Vakfı (Londra), PRAKSIS (Oslo), Banff Centre (Banff), Homework Space (Beyrut) vb. araştırma ve misafirlik programlarına katılan, Berlin, Beyrut, Boston, Delhi, Kahire, Londra ve New York’ta pek çok sergiye katılan Merve Ünsal.

“Devir” projesinde devir teslim törenleri de gayet renkli gerçekleşecek. Buna göre; Sanatçılar üretimlerini içinde bulundukları mekanı, onu çevreleyen insanları, ilişkileri, dinamikleri sorgulayarak ve kendilerinden önce yapılan işlerin devamlılığını düşünerek ele alıyor olacaklar. Her ay başında, bir sanatçı mekandan ayrılıp bir diğeri mekana girerken bir devir teslim söyleşisi düzenlenecek. İzleyiciye açık olarak yapılacak bu söyleşide, ayrılan sanatçı işi ve süreci ile ilgili bir sonraki sanatçıyı bilgilendirirken yeni gelen sanatçı ona sorularını iletiyor olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir