Dünyanın en büyük analog synthesizer’ı Red Bull Music Academy için üretildi - GAZETE SANAT İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın en büyük analog synthesizer’ı Red Bull Music Academy için üretildi

Uluslararası bir müzik enstitüsü olarak 1998 yılında Berlin’de kurulan Red Bull Music Academy (RBMA) 20’nci yılında doğduğu şehir Berlin’e geri dönüş yaptı. 8 Eylül ve 12 Ekim 2018 tarihleri arasında 37 ülkeden 61 müzisyenin katıldığı Akademi, Doğu Berlin’de yer alan tarihi kayıt stüdyosu Funkhaus’ta gerçekleşti.

RBMA kapsamında konserler, performanslar ve enstalasyonların yanı sıra şehrin kültürüne yönelik sürpriz projeler de yapıldı. Bu projelerden biri de Berlin’in gece yaşamında önemli bir yeri olan gece kulüplerinden biri olan Tresor’ın dışına dünyanın en büyük synthesizer’ın kurulması oldu. 2 metre yüksekliğinde, 10 metre uzunluğunda ve 600 kilogram ağırlığındaki synthesizer, RBMA-20 adını taşıyor.

Her yıl 60’ı aşkın genç müzisyeni tek bir şehirde toplayan ve yaratıcı bir yolculuğa çıkaran Red Bull Music Academy (RBMA) 20’nci yılında doğum yeri Berlin’e geri döndü. Bu yıl Türkiye’den üç müzisyeni ağırlayan RBMA, 8 Eylül-12 Ekim 2018 tarihleri arasında konserler, performanslar, enstalasyonlar, paneller ve çeşitli aktiviteler aracılığıyla müzikseverlerle buluştu.

Akademi’nin 20’nci yaş günü kutlamaları kapsamında Berlin’in simge gece kulüplerinden Tresor’ın önüne dünyanın en büyük analog synthesizer’ı kuruldu. 2 metre yüksekliğinde, 10 metre uzunluğunda ve 600 kilogram ağırlığındaki synthesizer, üç müzisyen tarafından çalınabiliyor. RBMA-20 adı verilen synthesizer’da 427 ayar tuşu var.

Doğu Berlin’de yer alan kayıt stüdyosu Funkhaus’ta gerçekleşen Red Bull Music Academy, bu yıl Türkiye’den Loradeniz, Akkor ve Robogeisha’yı ağırladı.

Haber: Burak Kılavuzoğlu – İz İletişim

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir