İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Edebiyat ve Sanat Dünyasından Önemli İsimler Narmanlı Sanat Teras Sohbetleri’nde Buluşuyor!

Bir araya gelip sohbet etmenin farklı şekillerini araştırdığımız bu pandemi günlerinde Narmanlı Sanat, edebiyat ve sanat dünyasından profesyonelleri, sanatçıları ve eleştirmenleri “Narmanlı Sanat Teras Sohbetleri” adı altında bir araya getiriyor.

Sanatı anlamaya, anlatmaya, paylaşmaya ve tartışmaya alan sağlayan, sanata, siyasete, felsefeye, müziğe ve edebiyata ilgi duyan bireyleri tek bir çatı altında buluşturmayı hedefleyen Narmanlı Sanat, Eylül ayı boyunca sanat ve edebiyat üzerine yedi farklı oturumda “Teras Sohbetleri” serisini gerçekleştiriyor.

Sanatın birleştirici gücünden uzak kaldığımız bu süreçte günümüz koşullarını gözeterek Fransız Geçidi’nde yer alan 400 metrekarelik terasta sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde bir etkinlik serisi tasarlanıyor.

“Narmanlı Sanat Teras Sohbetleri” serisinin edebiyat sohbetleri dizisi, farklı disiplinlerden gelen fakat üretimleri edebiyat ile kesişen karikatürist Cem Güventürk, Kafa dergisinin direktörü Ayça Derin Karabulut, fotoğrafçı Dilan Bozyel ve editör, çevirmen Emrah Serdan’ı bir araya getiriyor. Sohbetler, 1 Kitap 1 Mekan’ın kurucusu Duygu Özdemir moderatörlüğünde dört farklı günde, her konuşmacının uzmanlığına göre kurgulanan temalar üzerinden 15, 20, 22, 27 Eylül tarihlerinde gerçekleşiyor.

Narmanlı Sanat Teras Sohbetleri etkinlik serisi boyunca sanata +1 diyen Artıbir de sanatseverlerle beraber olacak. Katılımcılar Artıbir’e özel bilet indirimlerinden yararlanabilecektir.

Oturum 1

Ayça Derin Karabulut ile Kadınların Kaleminden / Edebiyat ve Editörlük

15 Eylül 2020 Salı 18.30-21:00

Moderatör: Duygu Özdemir

Edebiyat sohbetlerinin ilk oturumunda, KAFA dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Ayça Derin Karabulut ile edebiyatın dergide ve radyodaki yansımalarına değinirken son zamanlarda en çok konuşulan kadın yazarlardan bahsedilecek. Ayça Derin Karabulut ile dergicilik deneyiminin yanı sıra Kafa Radyo’da hazırlayıp sunduğu Kitap Kafası üzerinden tekrar yükselen bir mecra olan radyoda edebiyat üzerine deneyimleri konuşulacak. Söyleşide, son zamanlarda en çok konuşulan Hatice Meryem, Sema Kaygusuz ve Melisa Kesmez gibi kadın yazarların kitapları ve edebiyat yönelimlerine yer verilecek.

Oturum 2

Cem Güventürk ile Semiyolojik Şiir ile Karikatür / Edebiyat ve Çizgi

20 Eylül 2020 Pazar 17:00-19:30

Moderatör: Duygu Özdemir

Edebiyat sohbetlerinin ikinci oturumunda, karikatürist Cem Güventürk ile semiyolojik şiir, gösterge bilimi ve yaratıcı süreçler üzerinden bir sohbet gerçekleştirirken, içinde özgün çizimlerin yer aldığı kitaplardan da bahsedilecek. Güventürk ile deneyimleri üzerinden bir fikrin “parlak bir fikre dönüşüm süreci ve yaratım sürecinde renk, form ve anlatım dili gibi unsurların işlenişi konuşulacak.

Oturum 3

Dilan Bozyel ile Görselin Hafızası / Edebiyat ve Fotoğraf

22 Eylül 2020 Salı 18:30-21:00

Moderatör: Duygu Özdemir

Edebiyat sohbetlerinin üçüncü oturumunda, fotoğrafçı Dilan Bozyel ile fotoğraflar ve kelimeler üzerinden okuyucunun hayal dünyasının sınırlarına uzanan bir yolculuk yapıp, sanatseverlere ilham veren fotoğraflar içeren kitaplar konuşulacak. Fotoğraf ve metin ilişkisinin incelendiği bu sohbette hikayesi yazılan bir fotoğrafın okuyucunun hayal dünyasını sınırlayıp sınırlamadığı ve fotoğrafın kaç duyuya hitap ettiği gibi sorulara karşılaştırmalı bir çerçevede cevap aranacak. Bozyel’in Paris Beyrut Mutluluk Hattı kitabı üzerinden fotoğraf ve metinlerin şehirlere etkisine de değinilecek.

Oturum 4

Emrah Serdan ile Günümüz Edebiyat Yönelimleri / Edebiyat ve Çeviri

27 Eylül 2020 Pazar 17:00-19:30

Moderatör: Duygu Özdemir

Edebiyat sohbetlerinin dördüncü oturumunda çevirmen Emrah Serdan ile milenyal romanda paraliz ve arayış temalarından yola çıkıp günümüz dünyasının edebiyat yönelimini yansıtan kitaplarla beraber çeviri konusu konuşulacak. Emrah Serdan’ın gerçekleştirdiği söyleşide çevirdiği roman olan Normal İnsanlar ve çevirmek istediği bir roman olan Atocha’dan Ayrılış üzerine günümüz edebiyat dünyasını ve yönelimlerini inceleyecek. Sürekli hareket halinde olan bir dünyanın içine giremeyen hikayelerin değerlendirilmesinin yanı sıra kitaplarla ilgili çeviri ve biçim üzerinden de bir sohbet gerçekleştirilecek.

Narmanlı Sanat Teras Sohbetleri’ne katılım ve bilgi için www.narmalisanat.com adresini ziyaret edebilirsiniz. İki kişilik biletlerinizde #artıbirin %5’lik indiriminden faydalanabilirsiniz.

Etkinlik Adresi: Kemankeş Caddesi, Fransız Geçidi, No 53, C BLOK, Kat 3, No 28.
Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Karaköy İstanbul

İletişim
info@narmanlisanat.com
0542 273 39 63

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir