İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emre Fel: Yol güzel, çiçekli ve ışıl ışıl bir yol

Son dönemde Veda Türküsü ile büyük bir etki yarattın. Dijitalde de bir numaralara kadar yükselen bir ivme kazandın. Bunun başarısını neye bağlıyorsun? 

Günümün yarısından fazlası çalışmakla geçiyor.  Ortadaki başarının başlıca sebebi budur. Çalışmak.

Veda Türküsü albümünün oluşum hikayesinden bahsedebilir misin?

Elimde 12 şarkıdan oluşan farklı bir albüm vardı fakat öncesinde birkaç tane single yayınlama fikrindeydik. 2 tane şarkı yazdım “Yarın Ola” ve “Veda Türküsü”. Önden çıkaracağımız o 2 single bu şarkılar olacaktı. Birkaç gün arayla 4 şarkı daha yazdım ve bahsettiğim 12 şarkılık albüm yerine bunları bir albümde toplayıp yayınlama kararı aldık. Güzel de oldu.

Bu kadar büyük bir başarı bekliyor muydun? Özlenen Anadolu rock tarzına duyulan özlemi dindirdiğini düşünüyor musun?

Elbette bekliyordum ve tabii dahasını da bekliyorum ki olacaktır da. Hayalin ve isteğin sınırı yok nihayetinde. Özlem konusunda diyeceklerim ise en azından bir nebze dahi olsa dindirebilmişimdir umarım.

Konserlerine de inanılmaz bir ilgi var. Biletlerin tükeniyor. İlk sahne aldığın günü hatırlıyor musun? O günden bu güne neler değişti hayatında? 

Elbette hatırlıyorum. Birçok şey değişti tabi ki. Şu şu diye sayamayacağım ama sahnedeki duruştan, dünyaya olan bakışa kadar birçok şey değişti.

Şu anki Emre, ilk sahneye çıkan Emre’ye ne derdi?

Seyirciye arkanı dönme.

Emre Fel kimleri dinler? 

Emre Fel çok fazla dinler. Her gün başka birisini dinler. Takılı kalmaz kimseye. Rap de dinler tsm de. İyi dinler.

İlk ne zaman bu benim tarzım dedin? Kendi tarzını nasıl oluşturdun?

2019 yılının başında “Yeni Anadolu” projesini kafada oluşturdum. Birkaç ay sonra  bu projenin ilk eseri olan “Döner Dünya”yı yazdım. Yayınladım fakat sonra kaldırdım. Sonrasında “Merhabalar” geldi. O günün ardından “işte budur” dedim.

Yakın zamana kadar İç Anadolu’da yaşadıktan sonra İstanbul’a taşındığını duyduk. Zorluk çektin mi? Özlediğin şeyler arasında neler var? Tekrar orada yaşamayı düşünüyor musun?

Elbette başlarda zorlanıyorsun. Her konuda. Ama en çok aile özlemi vuruyor tabi. Tek özlemim budur. Diğer genel sıkıntılara ise çabuk adapte olurum ve bir şeylerin üstesinden çabuk gelirim. Tekrar döner miyim? Şartlar izin verirse 35-40’dan sonra İstanbul’dan kaçarım.

Emre Fel’i biraz daha yakından tanıyalım isteriz. Bir günü nasıl geçer?

Öğlen vakti uyanır. Biraz çalışır ve kahvaltı yapar. Tekrar çalışmaya oturur. Akşam yemeğini yer ve tekrar çalışmaya oturur. Gece 4-5 uyur. Öğlen vakti uyanır…

Edebiyat aşığı olduğunu duyduk, sürekli okur musun? Yazdığın sözler ile de büyük etki yaratıyorsun. Bunun çok okumanla ilgisi var mı yoksa içten gelen edebiyat lugatının olduğunu düşünüyor musun? 

Söz yazmaya başladığım ilk zamanlara kadar yılda belki 1 kitap okurdum. İlk 1-2 senede yazdığım şeylerin çoğunu anlamadan yazıyordum, sonrasında okuduğumda “ne bu şimdi” diye kalıyordum. Anlamlı şeyler çıkıyordu hep ama çoğunu anlamadan yazıyordum. Son 4-5 yıldır yazdıklarım ve sizlerin bildiği o şarkılar okumamın etkisi ile oluşmuş şeyler tabi ki. Fakat daha çok yazmamın. Kitap yazmamın. Henüz çıkmış bir kitap yok ama bu sene içerisinde bir tane buluşturmayı düşünüyorum.

Etkisinden çıkamadığın kitap var mı? Varsa isim/ isimleri duymak isteriz. 

Var. Azil.

Dinleyici kitlenin geniş bir yelpazeden oluştuğunu duyduk, 7’den 70’e yaş aralığına hitap ediyorsun. Bunu yaratmak şu dönemde zor bir durumken sen bunu başardın. Bu başarının sırrı nedir? 

İnsanlar alışık olduğu şeylere karşı daha yakın hisseder, daha çabuk benimserler. Ben de size tanıdığınız, bildiğiniz bir işi, kendi süzgecimden geçirerek, farklı bir motifle önünüze sundum. Son derece tanıdık ve aynı zamanda bir o kadar özgün bir iş yapmaya çalıştım, çalışıyorum. O bakımdan normaldir bu vaziyet. Sanırım bu ince çizgiyi iyi yürüttük ki bugün buradayız.

Son olarak dinleyicilerine ne söylemek istersin? 

Yol güzel, çiçekli ve ışıl ışıl bir yol. Birlikteyiz.

Kısa Kısa

Sinema mı Tiyatro mu? 

Tiyatro

Dizi mi ? Film mi? 

Dizi

Oyun mu? Stüdyo mu? 

Stüdyo

Gezmek mi? Evde mi olmak?

Ev

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir